Toskánsko, region kulturních a gastronomických zážitků

Vybrat si jen jednu část Itálie, kterou navštívit, je mimořádně těžké. Tato země totiž přímo  hýří památkami, krásnou přírodou, výborným jídlem a zvláště pro Čechy přitažlivým mořem. Většina z nás ale nemá půl roku dovolené, aby ji mohla projet od Alp až k  jejímu pomyslnému podpatku najednou. Který region si tedy letos vybrat? Odpovědí na tuto otázku je nepochybně Toskánsko.

Mnohým z vás se při slově Toskánsko možná vybaví topoly lemovaná klikatá cesta, italská pizza hostina za tónů italských árií a nespočet filmů a knih, které ho zobrazují pomalu jako ráj na Zemi. Samozřejmě, že i zde lidé mají problémy a ne vše je růžové, je ale pravda, že život se zdá o poznání vlídnější a poklidnější. Panuje zde jakési těžko pojmenovatelné kouzlo a atmosféra.

Těžko říct, co na ní má největší podíl – jestli je to zdejší zvlněná krajina, slunné teplé počasí, vůně bazalky a kávy,  moře či vstřícnost místních obyvatel.  Jedno je ale jisté.  Hned po první návštěvě se vám Toskánsko zaryje hluboko pod kůži. Ochutnáte zde nejlepší gelato svého života, budete obdivovat renesanční skvosty a po dlouhém dni se možná zchladíte v některém přímořském letovisku.

https://pixabay.com/cs/voda-p%C3%ADsek-beach-obloha-p%C5%99%C3%ADroda-3260464/
Ilustrační fotografie, zdroj pixabay.com

A co při návštěvě tohoto regionu určitě neopomenout?

Florencie

kolébka renesance a také kulturní centrum severu Itálie. Pokud milujete umění, nejspíš se odsud nebudete chtít hnout. K vidění je toho spoustu – socha Davida od Michelangela (ať už ta pravá v Galerii Akademie, nebo její napodobenina před radnicí Palazzo Vecchio), galerie Uffizi, dóm Santa Maria del Fiore, jehož kopule dominuje florentskému panoramatu, most Ponte Vecchio nebo Palazzo Piati. Krásné vyhlídky na město jsou poté ze zahrad Boboli, které jsou samy o sobě proslulé, a také z náměstí Piazzale Michelangelo.

Středověká městečka

– Florencie může být poněkud hektická, jejím pravým opakem jsou ale malá středověká městečka, ve kterých jako by se zastavil čas. I přes jejich popularitu zde nenarazíte na tak velké davy turistů jako ve Florencii.

Když je navíc navštívíte ráno, budete si díky místním starým budovám a liduprázdným křivolakým uličkám připadat, jako byste se přenesli o několik set let zpátky v čase.

Takovýchto městeček je v Toskánsku celá řada. Zmíním například San Gimignano, kterému se díky jeho vysokým věžím přezdívá středověký Manhattan a z jeho hradeb je výhled na malebnou toskánskou krajinu s vinicemi, olivovými háji a městečky s domy v barvě pšenice.

Dále pak Volterra – zde můžete najít zbytky etruského opevnění, římské divadlo a koupit si výrobek z alabastru, kterým toto město proslulo. Navštívit byste také měli Sienu s jejím velkým náměstím a univerzitou a Luccu, kde se o víkendech ve všech ulicích konají barevné trhy.

Pisa

– když se přesunete dále na západ, určitě neopomeňte navštívit tuto světoznámou lokalitu. Připravit se sice musíte na davy turistů v těch nejšílenějších možných pózách ve snaze ulovit nejlepší fotku na Instagram. Pohled na ikonickou Šikmou věž a vedle stojící Duomo za to rozhodně stojí. A kdo ví – možná se také necháte strhnout sílou okamžiku a s šikmou kráskou si ochotně zapózujete.

Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com

Jídlo

– jak už jsem několikrát zmínila, jídlo je zde opravdu famózní a nebojím se tvrdit, že se pro vás stane jednou z nejlepších vzpomínek na Toskánsko. Ochutnat zde můžete pizzu, těstoviny  všech druhů, typické zvěřinové pokrmy a víno Chianti. V horkém počasí je nezbytností gelato. Najdete zde obrovskou variaci příchutí – od vanilkové či oříškové až po exotické kombinace malin a lanýžů.

Moře

Je něco krásnějšího než západ slunce nad mořem a zlatavé písečné pláže? Jako protipól k návštěvě památek je alespoň den u moře naprosto ideální.

Prameny

– koho by moře omrzelo, může vyrazit k méně známým úkazům Toskánska – horkým pramenům. Koupat se zde můžete zdarma a díky teplotě pramenů i mimo letní sezonu.  Mezi nejznámější patří Bagno Vignoni, Bagni di San Filipo, Patriolo a Saturnia.

Věcí, které můžete v Toskánsku zažít, je samozřejmě mnohem více. Ty nejlepší ale stejně nemá cenu plánovat – stanou se samy, spontánně, nečekaně, a o to budou hezčí. Nasajete zde alespoň kousek z italské la dolce vita, sladkého života, a přivezete si ho s sebou zpátky domů.

Autorkou tohoto článku je Terka Škařupová, která spolu s dalšími šikovnými studenty a pisateli tvoří tým MyImage.cz, web od mladých, pro mladé. Další rady, tipy a informace nejen k tématu irské kávy najdete na jejich webu MyImage.cz