Studium v Dánsku

Pokud hledáte kvalitní, prakticky zaměřené vysokoškolské studium, které je navíc bezplatné, může být Dánsko vhodnou zemí i pro vás. Inspirovat se můžete nechat příběhem Lukáše, který v Dánsku studoval marketing a management v anglickém jazyce na VIA University.

„Miluji cestování, dobrodružství a výzvy. Když jsem se prostřednictvím agentury Czech-us dozvěděl o možnosti studia v Dánsku, neváhal jsem. Po příjezdu do dánského města Horsens jsem hned věděl, že mé rozhodnutí bylo správné. Životní úroveň Dánska je opravdu na vysoké úrovni, mzdy jedny z největších v Evropě, vzdělávací systém je propracovaný do detailu a studenti z Evropské unie nemusí platit školné,“ poukazuje na propracovaný systém této skandinávské země. Rozdíl je prý na první pohled patrný a obrovský.

„V mých očích je český systém založený čistě na teorii a přehnaném biflování, které ale k ničemu nevede. Student většinou absolvuje vysokou školu a osmdesát procent nabiflované látky zanedlouho zapomene. V praxi ale zjistí, že nic neumí a musí se vše učit od začátku. Oproti tomu je vysokoškolský systém v Dánsku zaměřen čistě na praxi, práci v týmu, studenti musí neustále prezentovat před třídou a vyučovací hodiny jsou velice interaktivní. Přístup ke studentovi je zcela ojedinělý. Každý student má svého koordinátora, se kterým probírá co zlepšit a na co se zaměřit.“

S Lukášem jsou v Dánsku studenti z celého světa. Mnoho je tam na výměnný pobyt, takže školu navštěvují studenti z Austrálie, Nového Zélandu, Kanady, Portugalska, Jamajky, Keni. „Na škole jsou dva druhy studentů. Studenti na výměnný program dostávají většinou měsíční finanční příspěvek. Studenti, kteří studují plný program a jsou z EU, nemusí platit školné.“

Studenti si samozřejmě musí platit ostatní výdaje. Ubytování, jídlo, zábava, učebnice to vše stojí nemalé peníze. Někteří studenti jsou finančně podporování ze strany rodiny, ale je také možné najít si během studia v Dánsku brigádu. „Pokud student opravdu chce, tak si může najít práci a je schopný studium i život v Dánsku utáhnout. Výborné je, že v průměru stačí pracovat pouze dva dny v týdnu, aby si člověk vydělal na život. Výdělky v Dánsku jsou opravdu dost velké.“

Lukášovi se po absolvování studia v Dánsku podstatně rozšířili obzory, a proto se rozhodl pokračovat ve studiu – tentokrát však v Kanadě, kde nyní začíná nový akademický rok.

Lukáš Kerhart

Bývalý student VIA University College v Dánsku