Schováváš ve skříni toulavé boty, které by chtěly provětrat, ale nechce se ti do zahraničí, nebo máš volno jen o víkendu? Nevadí! Vydej se poznávat krásy českých luhů a hájů. Stezka Českem na tebe čeká.

Česká verze Svatojakubské pouti?

Narozdíl od španělského Camina se u Stezky Českem nemusíš bát rozhodovací paralýzy, co se tras týká. Jednoduše vybíráš mezi severní nebo jižní verzí (každá celkem čítá 1000 kilometrů), podle tvých preferencí. Unikátnost této české verze také tkví v naprosté svobodě rozhodování. Nikdo tě nekontroluje, nemusíš sbírat žádná razítka, můžeš se klidně rozhodnout hned zítra, že bereš krosnu a vyrážíš!

Je jen na tobě, jestli si troufneš na několik dní v kuse, nebo začneš zlehka víkend po víkendu ukrajovat z celkových kilometrů. Severní i jižní stezka jsou efektivně rozděleny na jednotlivé, různě dlouhé etapy, každá z nich nabízí něco jiného. Objevíš pozoruhodná města a vesničky, dlouhé úseky, kde nepotkáš ani živáčka, nebo turistické taháky, jako je třeba výstup na Sněžku nebo Radhošť.

Stezka Českem
Ilustrační foto. Autor: Damian Dlugosch. Zdroj: Unsplash.com

Stezce zatím chybí oficiální značení po celé délce, ale není se čeho bát, protože se naše země může pyšnit jednou z nejhustších sítí turistických tras na světě. Jde se tedy klasicky po barevně značených trasách, na které jsme zvyklí. Bohužel, ani tento fakt vždy nezaručuje, že i zkušený poutník nezabloudí. Kolikrát se totiž hodiny hledaná zelená značka může schovávat na pokáceném stromě, který už s ostatním dřívím jede na zpracování.

Proto může být výbornou společnicí na cestách, pokud zásadně nespoléháš na kompas, aplikace Mapy.cz, která umožňuje i stažení offline map. Potom už tě nemůže překvapit ani pár dní bez signálu, které tě na Stezce Českem určitě neminou.

Plánování dobrodružné cesty

Alfou a omegou Stezky Českem jsou bezesporu webové stránky tohoto projektu nadšenců v čele s Martinem Úblem, který má s dálkovými pochody nespočet zkušeností. Na webovkách najdeš vše podstatné – přehledně popsané etapy včetně detailních itinerářů, které buď můžeš využít do posledního písmenka, nebo se jimi jen inspirovat. Při plánování určitě nezapomeň i na facebookovou skupinu Stezka Českem. Tolik rad přímo z cest nikde jinde nenajdeš. Chceš probrat vhodnost svého vybavení, pokochat se fotkami ostatních stezkařů, nebo si k sobě najít parťáka? Ve skupině se podporuje více než 21,5 tisíce členů, kteří tě nenechají na holičkách.

Stejně tak ti po cestě můžou podat pomocnou ruku tzv. trail angels, dobrovolníci, u kterých po domluvě můžeš přespat, dobít si mobil, nebo si jen po dlouhé době pokecat s někým jiným, než s liškami, které dávají dobrou noc. Pokud bydlíš na trase Stezky Českem a lákalo by tě setkávání se s nadšenci do turistiky, můžeš se takovým andělem po domluvě s organizátory stát.

Nezapomenutelné zážitky

Nezapomeň po cestě vytáhnout foťák a „vyblejskni“ kromě úchvatné scenérie i sebe! Tak po zdolaném putování získáš certifikát, který se zarámovaný jistě bude báječně vyjímat na zdi. Ať už vyrazíš na kteroukoliv etapu, čekají tě kouzelné i dost náročné chvíle v atraktivní české přírodě. Užívej si každý úsek plnými doušky, hlavní jsou šťastné kilometry zvládnuté ve zdraví!


Ilustrační foto. Autor: Martin Úbl. Zdroj: Stezka Českem (facebooková skupina)