Stážistou v Evropském parlamentu

Jaké to je být stážistou přímo v centru EU v Evropském parlamentu? Náš redaktor Jan si na měsíc vyzkoušel roli stážisty v kanceláři europoslace Jiřího Pospíšila a vrátil se nadšený! Přečtěte si jeho příběh.

Byla polovina června, někteří končili zkoušky, někteří jeli na dovolenou, já odjížděl do Bruselu na měsíční stáž v Evropském parlamentu do kanceláře europoslance Jiřího Pospíšila (zvolený jako nezávislý za TOP09 a STAN). Pro někoho, kdo je celoživotním zastáncem myšlenky EU, při evropských volbách 2014 pobíhal po domovském městě s propagačními letáčky a tričky a chtěl by pro ni jednou pracovat, byl splněný sen se podívat do samotného centra dění.

Hned při příjezdu na hlavní bruselské vlakové nádraží jsem z něj zažil evakuaci, protože se tam ve stejný moment snažil jeden pán odpálit. Bohudík neúspěšně. Původně jsem plánoval bydlet přes Couchsurfing celý měsíc, i za cenu sníženého pohodlí, protože jsem chtěl ušetřit na drahém bruselském ubytování, abych si pak mohl v srpnu dovolit letní školu německého jazyka. Reálně jsem takto i první noci ve spacáku na matraci s dalšími 16 lidmi spal, avšak když pan Pospíšil slyšel, kde bydlím, tak byl moc hodný a s asistentem mi pomohli najít lepší ubytování. Tím mi vytrhli velký trn z paty, a já si tak mohl stáž více užít místo obepisování dalších couchsurferů.

Komplex Parlamentu je gigantický. Má to asi bambilion budov, ještě více pater a společně s Komisí a dalšími evropskými úřady zabírají celou jednu bruselskou čtvrť. Vnitřkem se prohánějí tisíce a tisíce lidí, od pověstných bruselských úředníků přes europoslance a jejich týmy až po novináře, lobbisty a exkurze lidí, kteří si jen Parlament přišli prohlédnout. A každý den se jich stovky nově obměňují, protože dorazí nová exkurze na prohlídku, nový lobbista pro momentálně projednávané téma, nový stážista z Česka. Jestli v Parlamentu budete, určitě navštivte nejvyšší patra, jsou tam krásné vyhlídky na Brusel, a taktéž bruselskou jídelnu, pokud máte rádi jídlo. Mají tam všechno — tuny bio produktů, dezertů, gril a mnohem víc. Jen od polévky nemějte velká očekávání.

Moje práce během toho měsíce pro pana Pospíšila obsahovala rozmanitou škálu činností. Někdy jsem seděl na jednání zástupců Palestiny a Izraele, kteří se vzájemně obviňovali z porušování mezinárodního práva, a dělal z toho srozumitelný zápis. Jindy jsem obdržel nějaké téma jako přijetí eura v ČR a měl zpracovat jeho klady a zápory. Poté jsem zase měl zmapovat více extravagantnější problematiku — jestli a případně jak nařízení EK o cukrovarech mělo vliv na české cukrovary.

Souhrnně jsem takto pracoval asi 20 – 25 hodin týdně. Úžasné přitom bylo, že jsem měl během stáže velkou flexibilitu. Jednak jsem často mohl pracovat doma, jednak jsem neměl většinou pevnou pracovní dobu, což mi jako noční sově, která ráda pracuje dlouho do noci a ráno vyspává, přišlo vhod, kór když je Parlament přes týden otevřený 24 hodin. Také je v EP obří knihovna, kde můžete pobývat, ale v podstatě můžete pracovat kdekoliv v budově. Dokonce i na lavičkách před Parlamentem. Parlament je totiž kompletně pokryt Wi-Fi, a to včetně některých prostorů kolem něj.

Až budete mít po práci volno, každý čtvrtek se koná před EP sociální meeting všech pracovníků, nicméně se ho účastní všichni, místní obyvatelé a turisty nevyjímaje. Taktéž stážisté z Komise mají institut, který jim zajišťuje sociální akce, ke kterým se občas můžete připojit. Jinak za sebe doporučuji neminout vyhlídku Parking 58 nebo návštěvu českého centra a Velvyslanectví. O víkendu lze zajet do Brug nebo Antwerp, přičemž to druhé za sebe doporučuji mnohem víc.

Ze stáže jsem přijel nadšený! Pan europoslanec a jeho asistent byli velice přátelští a neformální. Vždy se mi ochotně věnovali, když jsem potřeboval s nějakým úkolem pomoc. Také jsem měl možnost s nimi párkrát posedět a poslechnout si, jaké to bylo být ministrem spravedlnosti nebo místopředsedou ODS v době, kdy seděla jak ve vládě, tak v opozici. Pokud budete mít možnost, rozhodně do toho jděte!

Kdyby vás zkušenost více zaujala a chtěli byste se zeptat na podrobnější informace, napište autorovi na kosarjan1@gmail.com.