Stážistkou v Evropském parlamentu IV.: Kdo říkal, že to bude jednoduché?!

V minulém článku jsme se zabývali prvními dny v Parlamentu. Od té doby utekly dva týdny a objevila se u mě další vlna nutné aklimatizace.

Každá stáž je individuální. Každý má své vlastní pocity. Někteří stážisté se hroutí pod náporem práce a materiálů k prostudování. Další mají příjemné praktické úkoly, ve kterých jim vychází každý vstříc. Další stážisté mají dlouhou dobu na rozkoukání se po okolí a na tu ,,pořádnou práci“ stále čekají, protože se jim zdá, že nejsou dostatečně vytíženi.

Parlament je jako město ve městě. Snadno se uzavřete v evropské bublině, vždyť v budovách spojených mosty je vše, co potřebujete v životu. Potřebujete si zařídit účet? Skočte si do banky. Zavolat si můžete z telefonních budek, ostříhat se nechat v kadeřnictví, nakoupíte v podzemním supermarketu, ošetří vás ve zdravotním středisku nebo si ulevíte od stresu v meditační místnosti a mezitím si skočíte na poštu nebo do místní tělocvičny. Ve volném čase se můžete zúčastnit některých z veřejných parlamentních slyšení, četných konferencí, promítání nebo debat.

Po práci můžete potkat celý Parlament na Lucemburském náměstí, kam se chodí každý čtvrtek hromadně na pivo. Náměstí do pozdních hodin vibruje rozhovory stážistů i ostatních zaměstnanců. Vzhledem k tomu, že 3 pátky z měsíce bývají krátké (do večera se pracuje pouze před plenárním zasedáním), je to dobrá příležitost potkat další zajímavé lidi z ostatních DG.

...takhle prázdné náměstí po práci nebývá...
…takhle prázdné náměstí po práci nebývá…

Život vám hodně usnadní i European Parliament Stagiares Association, neboli EPSA. Jak název napovídá, tak je to organizace pro stážisty, na které je pěkné, že je organizovaná a vedená stážisty. Dravější jedinci se ihned chopí příležitosti a kandidují na rozmanité pozice od politického reprezentanta po kariérního poradce. Ano, jedná se o určitě dobrý bod do životopisu, ale člověk by měl zvážit, zda jej to neodkloní od jeho cíle. V organizaci následně mohou být tvořeny subkomise sdružující lidi, kteří se zajímají o různé oblasti – kultura, sport, kariéra… Jelikož nemáte nárok jako stážista na jazykový kurz zdarma jako ostatní zaměstnanci, EPSA může být odpovědí na lekce jazyka.

1774273

Život v Parlamentu mě vede k několika úvahám. Odhlédnu -li od diskuzí, zda jsou vybírání stážisti v Parlamentu podle kvót (o jejichž existenci nevím, ale vzhledem k systému výběru stážistů, který podle řeči znám, si to neumím představit), první z mých úvah se obrací k tomu, proč jsou mezi 250 stážisty jen 4 Češi, zatímco o Španěly, Italy, Němce a francouzsky mluvící stážisty zakopáváte, i když nechcete. Při bližším zkoumání zjistíte několik skutečností: že na Západě (ano, v tomhle jsme stále Východ) je nějaká stáž absolutní nutností pro získání slušné práce, zatímco v České republice je to stále více výsada, zajímavý bod v životopisu. Spousta ostatních stážistů již nějakou zkušenost ze stáže má a jsou velice šťastni, že tentokrát se jim podařilo dostat se někam, kde dostanou alespoň zaplaceno. V hovorech se opakují úvahy nad moderním „otroctvím“ a zneužíváním mladé pracovní síly, pro kterou je získání praxe nutností. Nicméně, v Parlamentu jste šťastni: stipendium ve výšce 1250 Euro měsíčně je sice hluboce pod belgickým minimem a více jak desetkrát méně než se pohybuje plat vašich šéfů, ale lze s tím opravdu důstojně vystačit.

Druhou, často se opakující myšlenkou v prvních týdnech, je dravost ostatních stážistů. Valná většina stážistů má vystudováno minimálně magisterské studium v zahraničí. Ať se zamýšlím, jak chci, nepočítáme-li oblíbený Erasmus, nabývám dojmu, že jen malá část českým studentů má odvahu vyjet studovat do zahraničí na celý cyklus. Ano, na českém trhu práce se většinou bez životopisu nabouchaného stážemi a zahraničními zkušenostmi také nějak uplatníte, nemíříte -li nějak zvláště vysoko. Konkurence je doma v Čechách nesrovnatelně menší, ale tím spíše se stále neopakovatelně vracím k otázce uplatnění českých studentů na evropském trhu práce.

Nikdo neřekl, že to bude úplně jednoduché. Svým způsobem dá každému zabrat, aby se usadil v cizí zemi, a to i dočasně. Na stáži se často konfrontujete se spoustou typů lidí a přístupů k práci, které neznáte. Hlavní je se k věci zdravě postavit, zbytečně se nestresovat a za pár dalších týdnů přijde všechno samo.

Dotazy? Pište na kristyna@mladiinfo! Příště se rozepíšu o společenském vyžití stážistů v Bruselu.

Autorka v Evropské čtvrti.
Autorka v Evropské čtvrti.