Stážistkou na Velvyslanectví České republiky v Bruselu

Jaké to je působit na Velvyslanectví ČR v Bruselu? Čím vším se může agenda české ambasády v zahraničí zabývat? Naše redaktorka Andrea strávila v kanceláři velvyslanectví „hlavního města“ Evropské unie celkem dva měsíce. Její dojmy a zkušenosti si můžete přečíst na následujících řádcích.

Autor: Andrea Votápková
Autor: Andrea Votápková

Vzhledem k tomu, že již několik let studuji obor mezinárodní vztahy, jsem si chtěla vyzkoušet, jak probíhá a jak se tvoří česká zahraniční politika v praxi. Nabídku na možnost stáže na Velvyslanectví České republiky v Bruselu jsem objevila prostřednictvím facebookového profilu MZV ČR úplně náhodou, a to zhruba rok a půl před samotným výjezdem. Okamžitě po přečtení této nabídky jsem ve vlaku dávala do kupy email spolu se svým životopisem a ani moc nedoufala, že bych mohla být vybrána. Zkrátka jsem šla za svým snem a zkusila to. A víte co? Ono to vyšlo!

Praktické informace

Velvyslanectví České republiky v Bruselu přijímá až 2 stážisty na zpravidla minimálně dvouměsíční stáže. Časové rozmezí pro vykonání stáže však není fixní a dá se po domluvě upravit. Podmínkou pro vykonání stáže je znalost anglického jazyka, zájemci se znalostí francouzského jazyka mají ale jistou výhodu. Rezidence velvyslanectví se v Bruselu nachází zhruba necelých 5 km od slavného náměstí Grand Place. Snadno se na místo dostanete metrem nebo autobusem.

Na stáž jsem vyjela v rámci programu Erasmus. Ubytování jsem si našla prostřednictvím inzerátu na facebookové skupině, což bylo poměrně jednoduché. Bydlela jsem v centru Bruselu v samostatném pokoji. V budově se mnou bydleli další studenti či stážisté z celého světa. Vzhledem k tomu, že náklady na bydlení jsou v Bruselu velmi drahé, jsem výši svého dvouměsíčního erasmáckého grantu utratila za ubytování a kartičku na městskou dopravu. Proto doporučuji na stáž podobného rázu raději vyjet s určitými úsporami, ať si ji můžete užít naplno.

Náplň stáže

Náplň mé stáže byla poměrně různorodá. Nejprve jsem se obecně seznámila s fungováním všech úseků velvyslanectví včetně konzulárního a vízového oddělení. V průběhu prvního měsíce jsem měla možnost poskytnout pomoc při organizaci umělecké výstavy, kterou pořádalo České centrum spolu s kanceláří Zastoupení Plzeňského kraje v Bruselu. Dále jsem se podílela na tzv. TICu, což je telegram, který obsahuje informace o stanoviskách belgické vlády, který se následně zasílá na MZV ČR. V rámci politické části ambasády jsem vypomáhala s analýzou českého i belgického trhu pro usnadnění business spolupráce firem. Podílela jsem se na vypracování odpovědí pro firmy, které se chtějí realizovat na belgickém trhu (nejčastěji v odvětví smart cities, energetika, logistika, IT technologie) a pomáhala při zpracování odpovědí na dotazy z řad české i zahraniční veřejnosti. Komunikovala jsem jménem velvyslanectví s belgickými i evropskými institucemi. Zařizovala jsem různé pochůzky a administrativní úkony pro pana velvyslance Jaroslava Kurfürsta. Rovněž jsem se podílela na správě facebookového profilu velvyslanectví.

Jelikož jsem vykonávala stáž v letním období, kdy byl na velvyslanectví o něco menší press, tak jsem pracovala ve své vybavené kanceláři cca 25–30 hodin týdně. Samozřejmostí zde byla možnost časové flexibility, například home office. Velmi jsem ocenila naprosto vstřícné a milé jednání od všech zaměstnanců velvyslanectví, kteří mi byli nápomocní a po celou dobu stáže se mi věnovali.

Život v Bruselu

Brusel mě naprosto okouzlil! V tomto multikulturním městě se neustále něco děje, a to od koncertů, street food marketů či eventů nejrůznějších druhů. Ve městě doporučuji zajít na snídani na tradiční belgickou wafli, na oběd na slavné křupavé hranolky a večer posedět v ruchu velkoměsta nad ovocným pivem na Grand Place. Jako stážisté se snadno dostanete na návštěvu evropských institucí či konferencí, což rozhodně doporučuji! Čtvrteční účast na social eventu konajícím se na Place Lux před Evropským parlamentem je snad povinností pro všechny stážisty a unijní nadšence. Belgie má tu výhodu, že je poměrně velmi rychlé a snadné dopravit se kamkoliv vlakem. Proto doporučuji koupit víkendovou jízdenku (která je vždy levnější) a navštívit Antverpy, Bruggy a pláže v Oostende.

Stáž se mi velmi líbila a považuji ji za dokonalý vhled do denního fungování takového úřadu. Pevně věřím, že mi tato zkušenost pomůže k mému dalšímu osobnímu i pracovnímu rozvoji. Rozhodně mne velmi motivovala a v současnosti plánuji v Bruselu další stáž.

Pokud Vás příběh zaujal či máte jakékoliv dotazy týkající se této stáže, tak můžete napsat autorce textu na votapkov@gmail.com.

Přečtěte si také o zkušenostech Kristýny, která strávila pět měsíců na stáži v Evropském parlamentu (Schuman traineeship) a nebo Jana, který se strávil měsíc jako poslanecký stážista v Evropském Parlamentu.