Stáž v Tallinnu

Na konci léta 2016 jsem přistála na tallinnském letišti v Estonsku. Hlavním účelem mého pobytu bylo studium v rámci programu Erasmus, ale toužila jsem získat především praxi a zkušenosti pro budoucí kariéru, proto jsem začala pracovat jako stážistka v mezinárodní finské společnosti Katrium Oü.

Tallinn. Foto: haraldheuser. CC. pixabay.com

Mou náplní práce bylo psaní PR článku, což bylo pro studentu Business English výzva, ale krok správným směrem. Hned jsem se se zápalem pustila do toho. Články pak byly upraveny, prošly korekturou a byly vydány na stránkách naší společnosti.

S časem jsem začínala spolupracovat na různých projektech, seznámila jsem se s registrem, jak ho spravovat a jak pracovat s MarketMixem. Společnost se totiž orientuje na službu pro zákazníky a outsourcing, má zákazníky z celé Evropy a i zaměstnanci jsou ze všech možných koutů světa.

Já jsem se jako studentka stala klíčovou postavou, byla jsem neustále v kontaktu se studenty na výměnném programu, proto, jak se naskytla příležitost, a potřebovali jsme rodilé mluvčí, stačilo napsat několik zpráv spolužákům a už se našel někdo, kdo měl o brigádu zájem.

Jednoho dne, když jsem zrovna dorazila do práce, ihned jsem ve vzduchu ucítila napjatou atmosféru. Dostali jsme totiž urgentní projekt, který musel být dokončený do 2 dnů, jenže jsme neměli dostatek švédský mluvících lidí, kteří by mohli dělat průzkum trhu, přesněji švédského trhu s ocelí. Proto se mě kolegyně zeptala, zda bych nemohla zkusit zavolat do několika společností a zkusit s nimi udělat tento rozhovor v anglickém jazyce.

Co si budeme povídat, když slyšeli angličtinu, byli asi hodně překvapení, neboť si nemohli být jistí, kdo má o jejich společnost zájem. Hned první den se mi dařilo. Zůstala jsem dokonce přesčas, abych toho stihla více, byla jsem pro tuto práci hodně zapálená. Na druhý den jsem přišla hned po škole, abych jim pomohla, i když jsem měla mít ten den volno.

Když projekt skončil, byla jsem oslovená svoji šéfovou, zda bych nemohla odpovídat uchazečům o práci, pročítat si jejich CV a přidávat je do databáze. Podle jejich slov nyní vím, o čem tato práce je a jaké klíčové schopnosti by měli mít vhodní adepti. Tohle mě okamžitě zaujalo. HR je něco, čemu bych se chtěla věnovat i v budoucnu po dokončení školy.

Nikdy jsem nebyla zastáncem „pracování zadarmo“. Začala jsem s tím, protože jsem si byla jistá, že když se zabavím, čas mi bude utíkat rychleji. Teď, když už je můj pobyt skoro u konce, jsem za tuto stáž neskutečně vděčná. Všichni mi přirostli k srdci, dokonce i vyhlídka na moře a sledování lodí ve chvílích, kdy jsem přemýšlela, je hluboce vštípená v mých vzpomínkách.

Nyní se cítím připravená pro budoucí kariéru, tohle je mé eso v rukávu.

Katrium Oü nabízí volná místa pro stážisty, takže pokud se i vy zajímáte o marketing a management, pak neváhejte a informujte se o vašich možnostech i vy.