Staňte se campleaderem dobrovolnického projektu

Lákají vás dobrovolnické projekty? Užili jste si workcamp jako účastník a chtěli byste se posunou zase o krok dál? Proč se nezúčastnit školení pro vedoucí workcampů a nevyjet jako campleader na jeden z workcampů pořádaných organizací INEX-SDA v České republice v létě 2020.

Workcampy, neboli krátkodobé dobrovolnické projekty, jsou skvělou příležitostí jak nejen levněji cestovat, ale hlavně také poznat nové přátele z různých koutů světa a hlouběji poznat kulturu hostující země. INEX-SDA je známou a dlouhodobě působící neziskovou organizací v oblasti dobrovolnických projektů. Přes mě můžete nejen na workcamp či delší dobrovolnický projekt vyjet, ale také se stát jedním z vedoucích dobrovolnického projektu.

Co to vlastně je workcamp? A jakou roli v něm hraje campleader?

Vedoucí workcampu je stále člen celé skupiny a má stejnou zodpovědnost jako ostatní dobrovolníci. Práce vedoucího workcampu se skládá především z organizace a komunikace. Vedoucí by měl dohlížet na to, že skupina dobrovolníků plní zadání workcampu a řeší případné poznatky a snaží se o to, aby na workcampu převažovala pozitivní atmosféra plná motivace.  Jelikož vedoucí často bývá jediný, kdo mluví místní řečí, tak může pomoci ostatním dobrovolníkům s organizací výletů po okolí, nákupy či tipy na místní akce. Stejně tak jako dobrovolníci, i campleader má zajištěnou stravu a ubytování po dobu projektu. Na samotném webu INEX-SDA můžete najít více informací.

Kdy školení probíhá?

Abyste se mohli stát vedoucím workcampu, tak se musíte zúčastnit základního školení. Podzimní školení pořádá INEX mezi 8. a 10. listopadem 2019 v Nymburce. Školení probíhá od pátku 8. listopadu od 18 hodin do neděle 10. listopadu do 15 hodin.

Může se vedoucím workcampu stát i já?

Pro to, abyste se stali vedoucím workcampu nepotřebujete žádné speciální zkušenosti. Dtačí, aby vám bylo alespoň 18 let a měli jste znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Pokud jste se již nějakého workcampu zúčastnili, tak to pro vás bude jistě výhodou. Na školení se ale můžete přihlásit i v případě, že jste ještě na žádném workcampu nebyli.

Proč se školení zúčastnit?

Školení by mělo campleadery připravit na to, jak efektivně vést workcamp, aby byly dosaženy stanovené cíle a všichni účastníci si odnesli co nejvíce zážitků. Jelikož workcampy jsou neformální projekty, ani od školení nečekej nic formálního. Během školení se nejen dozvíte plno informací o vedení projektů, o řešení konfliktů a motivaci skupiny, o výběru správného workcampu, ale také bude možnost ptát se na všechny otázky, diskutovat i hrát hry.

Přemýšlíte o tom, jak by vám zkušenost vedoucího na workcampu mohla být užitečná?

Během víkendového školení a poté především na workcampu samotném budete mít možnost pracovat na svých schopnostech v oblasti leadershipu. Budete mít možnost zlepšit své komunikační, organizační i time-management dovednosti. To vám může pomoci k osobnímu rozvoji a být výhodou v dalším osobním i pracovním životě. Kromě toho strávíte nějaký čas v mezinárodní skupině a budete tak mít možnost poznat nové přátelé, jejich kultura a tradice.

Jak se přihlásit?

Přihlásit na školení se můžete na stránkách INEX-SDA. Pro účast na školené musíte zaplatit účastnický poplatek 800 Kč. Cena zahrnuje školení vedoucích a zdravovědy, ubytování a strava během školení a workcampu, doprava na workcamp, kapesné a 25% sleva na registrační poplatek na workcamp v zahraničí.

Jelikož na workcampu bývají většinou dva vedoucí, můžete se přihlásit i ve dvou.

A co když vedení workcampu není pro vás?

Pokud byste si raději vyzkoušeli jen účast na workcampu, můžete si vybrat z široké nabídky, například u INEXu nebo v mezinárodní databázi workcampů. A to téměř kdykoliv během roku.

 

Zdroj: INEX-SDA