Staneš se letos Ježíškovým vnoučetem?

Chceš mít tyto Vánoce opravdu kouzelné? Co takhle vykouzlit úsměv na tváři nějakému seniorovi/seniorce a mít tak radost z dobrého skutku a nové zkušenosti?

O co se jedná?

Ježíškova vnoučata je projekt Českého rozhlasu, který propojuje širokou veřejnost se seniory z ústavů sociální péče, domovů pro seniory a sociálních služeb. Jedná se hlavně o ty seniory, za kterými Ježíšek, rodina či kamarád(i), už dlouho nepřišel/nepřišli. Ježíškovou pravou rukou se stávají sestřičky nebo pečovatelé/pečovatelky. Mnohdy to ale není jednoduchý úkol, protože senioři jsou často velmi skromní a tvrdí, že nic nepotřebují. Tady ale nejde o to, co potřebují, ale o to, co si přejí. Je čas Vánoc, radosti a pohody, a proto by se přání měla plnit. Jakmile se podaří sepsat přání seniorů, sestřičky nebo pečovatelé/pečovatelky se spojí  s paní Mariettou. Ta má na starosti komunikaci s domovy a vše jim pomůže naplánovat a vyřešit.

ježíškova vnoučata
Potěš seniora vánočním dárkem. Autor: Tiago Muraro. Zdroj: unsplash.com.
Jak to funguje?

Po domluvení všech detailů se objeví přání na stránce www.jeziskovavnoucata.cz. Zde je soupis všech aktivních přání, která jsou momentálně dostupná a volná ke splnění. Ježíškovo vnouče (tedy ty:)) si následně vybere, jaké přání chce splnit a zarezervuje si jej. Následně zvolí, zda dárek pošle poštou, nebo se může domluvit s daným domovem na osobním předaní. A už následuje jen oboustranná radost!

Splněná přání

V roce 2016 se redaktorka Olga Štrejbarová po návratu z natáčení v domově důchodců rozhodla přinést do těchto zařízení více radosti, života a štěstí. Přes facebookovou skupinu se jí nakonec podařilo splnit okolo 600 přání, ve druhém ročníků potom přes neuvěřitelných dvacet tisíc přání. Aktivity si všiml Český rozhlas a pustil se do vzájemné spolupráce. O projekt stále rostl zájem a v roce 2019 bylo zapojených téměř devět stovek domovů pro seniory, ústavů sociální péče a sociálních služeb. V letošním ročníku projektu se podařilo splnit už přes  sedmdesát tisíc přání seniorů! Za dobu působení byla splněna i spousta zdánlivě nesplnitelných přání. Svůj sen si splnila paní Lída – jízdu formulí, 84 leté babička-seskok padákem, paní Jarmilka se dokonce setkala s papežem a panu Františkovi se splnilo mít parťáka na rybaření. Žádné přání není nesplnitelné:) Chceš se na tomto úžasném kouzlu Vánoc podílet?

Jak se můžu zapojit?

Je to úplně jednoduché, stačí jít na tuto stránku, vybereš si přání, které tě zaujme a zarezervuješ si jej vyplněním krátkého formuláře. Nejedná se vždy o materiální věc, mnohokrát je to právě zážitek, po kterém senioři touží nejvíc. Následně zvolíš, zda dárek pošleš poštou či jej předáš osobně (v případě hmotné věci), nebo se domluvíš na podrobnostech splnění přání (v případě zážitku). Přání se plní na spoustě místech v České republice a jsou i v různých cenových škálách, takže lokalitu i cenovou výši si jistě vybereš.  Další možností je přispět penězi na tento transparentní účet. Peníze z tohoto účtu poté pokryjí výdaje nákladnějších přání. 

Chceš se s námi podělit o to, jak jsi díky projektu Ježíškova vnoučata rozzářila oči babiček a dědečků? Nebo víš o podobném projektu (a nemusí to být jen projekt vánoční)? Napiš nám na e-mail: redakce@mladiinfo.cz, rádi se o tvou zkušenost nebo tip podělíme s našimi čtenáři a čtenářkami.