Srí Lanka – ideální země pro cestovatele začátečníky

Rádi byste okusili kousek exotiky, ale nemáte s individuálním cestováním moc zkušeností? Pak pojeďte na Srí Lanku. Na tomto asijském ostrově brzy zapomenete na shon běžného života. Každý se tu usmívá, řeší vše v klidu a stres nezná. Možná i proto je Srí Lanka nazývána tropickou zahradou Indického oceánu a v českém překladu znamená "zářivá země".

Rádi byste okusili kousek exotiky, ale nemáte s individuálním cestováním moc zkušeností? Pak pojeďte na Srí Lanku. Na tomto asijském ostrově brzy zapomenete na shon běžného života. Každý se tu usmívá, řeší vše v klidu a stres nezná. Možná i proto je Srí Lanka nazývána tropickou zahradou Indického oceánu a v českém překladu znamená „zářivá země“.

Nebojte se cestovat sami

Pokud nemáte s individuální turistikou zkušenosti, doporučujeme článek Jak na individuální turistiku – podrobný návod.

Počasí na Srí Lance

Počasí je na jednotlivých částech ostrova různé. Nejvhodnější návštěvou je období leden – duben. Na západní a jižní pláže se můžete vydat i v červenci – září. Dávejte si ale pozor na období dešťů. Do jižní a jihozápadní části ostrova přináší monzun déšť od května do srpna, do severní a východní části přichází monzun v říjnu a trvá do ledna. Sprchnout ale může prakticky kdykoliv.

Aktuální počasí a jeho předpověď naleznete zde.

Jak se na Srí Lanku dostat?

Levné letenky seženete většinou na začátku roku, nebo na jaře a to jak z Prahy, tak z okolních měst jako je třeba polská Varšava, nebo slovenská Bratislava. Letenky můžete vyhledávat zde: http://letenky.levnocestovani.cz/.

Vstup na Srí Lanku

Elektronicky se zaregistrujte na www.eta.gov.lk. Poplatek za vstup je 35 dolarů (při platbě online).

Co na Srí Lance dělat?

Doporučuji si zabalit turistické batohy a Srí Lanku projet celou. Cestujte místní dopravou, je velmi levná (cca 100 km za 10 Kč). Této ceně odpovídá i kvalita, kdy bývají autobusy i vlaky přecpané, ale i to je dobrodružství. Na severu potkáte mnohem méně turistů a doporučuji ho spíše zkušenějším cestovatelům. Nejhezčí pláže jsou na jihu ostrova. Srí Lanka je taky skvělé místo pro surfaře. Podívat se můžete i na jeden z našich cestopisů a načerpat inspiraci. levnocestovani.cz/

Jaký je rozpočet?

S rozpočtem se dá pohodlně vejít do 500 Kč/osoba/den (tedy tisícovka na pár na vstupy, jídlo a skromné, ale čisté ubytování). S jídlem se v klidu vejdete do 100 – 150 Kč na den.

Kde hledat ubytování?

Pokud budete cestovat, počítejte s částkou za přespání zhruba 500 Kč/2 osoby/noc (dá se levněji i dráž – 500,- Kč je pohodlný střed). Hotely rezervujte buď skrze www.booking.com, pokud budete rezervovat večer, bývají ceny nižší z důvodu neobsazených kapacit. Guesthousů je všude plno, nemusíte se bát, že byste neměli kde spát. Nejrozumnější přístup je vybrat Guesthouse/hotel v blízkosti, na Bookingu omrknout hodnocení a pak jít na místo usmlouvat cenu.

Peníze a ceny

Na Srí Lance se platí Srí Lanskou rupií, 100 rupií je cca 17 Kč. V praxi je stačí ceny dělit 5 a trochu ubrat, dělit 6 by bylo zbytečně náročnější. Jídlo u místních stojí obvykle od 20 – 50 Kč. Nebojte se smlouvat, zvlášt tuktukáři si kolikrát řeknou o cenu vyšší, než kdyby vám chtěli tuktuk prodat.

Placená inzerce. Levnocestovani.cz