Španělská zima aneb útěk za sluncem

Už to budou tři týdny, co jsme s Lukášem do naší malé dodávky naložili trochu jídla a oblečení, teplé peřiny a spacáky, hodně knížek a našeho pejska Hafíka. Rozloučili jsme se s rodinou a kámoši a vydali se strávit část zimy na jih Španělska. V mém prvním povídání o cestě na Costa de la Luz neboli Pobřeží světla se dozvíš, co je na takové cestě nejtěžší a kdy máme naopak pocit nesnesitelné lehkosti bytí. Taky se s tebou podělím o tipy a triky na hezčí a snadnější van life (život v dodávce).

Je van life pro každého?

Nejčastější otázka, kterou jsme od všech před odjezdem dostávali, byla: „Jak si to můžete dovolit?“ Inu, člověk si musí ušetřit trochu peněz na naftu a jídlo a může vyrazit. Ve dvou se to samozřejmě šetří lépe a je jedno, jestli jste partneři, kámoši nebo sourozenci. Velkou výhodou cestování v dodávce je, že nemusíš nic platit za ubytování! Stačí si najít pěkné místo, kde se dá na noc zaparkovat, a máš ten nejlepší hotel na světě. 

„A jak to uděláte s prací?“ Já mám velké štěstí, že můžu pracovat on-line. A tak je jedno, jestli sedím v kanceláři Mladiinfo, na pláži nebo jestli ťukám do noťasu v autě na sedadle spolujezdce. Lukáš má zase sezónní práci od března do konce listopadu, a tak si může udělat pár měsíců čas na život na cestách. Nejlepší to má samozřejmě Hafík, protože jeho jedinou prací je být roztomilý a mazlit se. A cestování má naštěstí hodně rád.

S trochou snahy si tak může van life alespoň na pár měsíců vyzkoušet každý, komu v práci umožní pracovat on-line. A pokud ti to zaměstnavatel automaticky nenabízí, zkus se zeptat. Třeba je tvůj šéf srdcem hipík a bude ti fandit.

van life
Kancl na pláži. Zdroj: archiv autorky.

Bez ledničky a sprchy, za to s úžasnými zážitky

Ale nebudu ti lhát, odjet pro nás nebylo jen tak. Domluvit hlídání naší kočičce, zařídit, aby přežily všechny kytky, dokončit pracovní projekty v Brně, rozloučit se s kamarády a s rodinou… A hlavně překonat vlastní pohodlnost! V dodávce totiž nemáme topení, sprchu, záchod, pračku, wifi, ledničku a další vymoženosti. To pověstné opuštění komfortní zóny je nakonec opravdu to nejtěžší. Ale když máš motivaci a chuť procestovat kus světa a odpočinout si od každodenní rutiny, máš ten nejlepší hnací motor.

Odměnou jsou pro nás nezapomenutelné výhledy po probuzení nebo šumění moře, které nás ukolébává ke spánku. Naše srdce taky vždycky poskočí, když se s Hafíkem proháníme po pláži nebo když potkáme na naší cestě milé lidi nebo narazíme na krásné místo. A kdo by nechtěl pracovat s výhledem na Atlantský oceán nebo na pasoucí se ovce a krávy v kopcích

Vychytávky, díky kterým si cestování dodávkou užiješ

Možná tě teď napadne, jak řešíme takové praktické věci jako sprchu, záchod nebo dobíjení počítače a telefonu. Na záchod si člověk může zajít třeba na benzínce, v kavárně, na pláži nebo na veřejné toalety. Občas není zbytí a skočíme i za keřík nebo strom. Nikdy po sobě ale nenecháváme papír nebo jiný odpad. Sprchovat se dá na pláži nebo na benzinkách, většinou zadarmo nebo za pár drobných. Benzínku se sprchou můžeš najít pomocí kamioňácké aplikace Truck Parking. Na dobíjení mobilu a tabletu máme malý solární panel, počítač ale musím bohužel dobíjet ze zásuvky, třeba v kavárně nebo restauraci.

Další super appka, kterou můžu všem na cestování v dodávce doporučit, je park4night. Umožní ti najít místa, na kterých můžeš zaparkovat a přenocovat. U každého místa vidíš jeho hodnocení od jiných vanlifers, v hodně případech i jeho fotku. Některá místa se nachází u pláže, jiná u jezera nebo v lese. Najdeš ale i parkoviště ve městech či vesnicích. A věř mi, že z některých míst se ti nebude chtít odjet. Ale abych byla upřímná, z jiných zase odjedeš docela rád/a. Ne vždy je totiž realita tak růžová, jako na Instagramu. Bohužel po sobě někteří cestovatelé neumí uklidit. A tak se ti může stát, že to místo, které na fotce vypadalo vážně lákavě, je spíše malé smetiště.

Na objevování zajímavých, mnohdy až divných míst, ti skvěle poslouží aplikace nebo stránka Atlas Obscura. Rozhodně tu nečekej mainstreamové turistické tipy, ale připrav se na pořádně obskurní jízdu. Jak už ostatně napovídá název tohoto projektu.

van life
Cestování s Hafíkem. Zdroj: archiv autorky.

Jak se cítit jako „local“ a na chvíli najít bezpečný přístav?

A co když chceš někde na pár dní nebo týdnů zakotvit, odpočinout si od prachu cest, doplnit síly a splynout s koloritem místních obyvatel? Na to mám taky zaručený recept, o kterém ti povím v příštím článku už za týden. 

Mezitím se můžeš kouknout na náš instagram, kde sdílíme fotky a videa o naší cestě skoro každý den.

Přečti si i cestovatelský článek od naší redaktorky Adély se spoustou skvělých tipů na výlet do Budapeště.