Soutěžní článek: Nezapomenutelný Millennium Youth Camp

Otevřela jsem svou emailovou schránku a najednou vidím, že mi přišla zpráva od organizátorů Millennium Youth Camp 2013. V červnu jedu na týdenní camp do Finska! Zprvu jsem tomu nemohla uvěřit, že do Finska pojedu, ale v červnu jsem naopak nemohla uvěřit, že již z Finska odjíždím, ale odvezla jsem si spoustu skvělých zážitků.

Každý rok se do Finska sjede 60 studentů z různých koutů světa, kteří mají ovšem jedno společné – všichni se zajímají o vědu. Každý z nich si však musel projít dlouhým a náročným výběrovým řízením, do kterého se každoročně hlásí více jak tisícovka studentů. Každý student si vybere jedno z 10 témat, kterými se Millennium Youth Camp zabývá a poté vyplní přihlášku. Pak zbývá jen čekat, zda bude pokračovat i do druhého kola výběrového řízení, kde je každý student požádán, aby sepsal krátký projekt týkající se jednoho z deseti témat, které si na začátku vybral. Některé uchazeče ještě čeká pohovor po telefonu a přibližně v polovině března jsou známy výsledky.

Mně se poštěstilo a tento rok jsem se campu mohla zúčastnit a to jako členka skupiny zaměřené na potraviny a potravinářské technologie. Všichni účastníci byli ubytováni v překrásném hotelu nedaleko města Porvoo. Každá skupina měla za úkol vypracovat projekt na zadané téma a na konci campu tento projekt prezentovat na závěrečném Millennium Youth Camp Gala. Já s dalšími členy mé skupiny: Emma z Finska, Imola z Maďarska, Symeon z Řecka, Vivian ze Slovinska a Mingkai z Číny jsme měli vytvořit projekt zabývající se různými druhy zdrojů bílkovin a to i těmi potencionálními jako například hmyz či mořské řasy. Během campu jsme se i pokoušeli vyrobit vlastní jogurt ze sójového a kravského mléka. Výsledek sice nebyl ideální, ale naučili jsme se, že výroba jogurtu rozhodně není jednoduchá věc. S naším projektem nám pomáhali experti z University of Helsinki, na které jsme se mohli obrátit s jakýmkoli dotazem.

Nakonec se nám povedlo náš projekt dovést zdárně až do konce a předvést ho během MYC Gala, během kterého jsme si mohli zjistit i něco projektech ostatních skupin. Také přišlo mnoho významných lidí, aby si nás vyslechli, například profesor Michael Grätzel, nositel ceny Millennium Technology Grand Prize 2010, ředitelé firem a také velvyslanci zemí, které byli na campu zastoupeny.

Během celého týdne pro nás bylo připraveno hned několik výletů a exkurzí. Všichni jsme si mohli prohlédnout kampus University of Helsinki a také kampus Aalto University. Pro naši skupinu pak byla připravena exkurze do firmy Valio, které se soustřeďuje na mléčné výrobky a pro kterou pracoval i jeden finských nositelů Nobelovy ceny. Všechny účastníky také čekala přednáška od profesora Michaela Grätzela.

Za zmínku rozhodně stojí i doprovodný program během celého týdne. První den jsme začínali s ‚The Amazing Race of Science‘, což byla soutěž všech deseti skupin, při které jsme plnili úkoly z různých odvětví vědy. Pak nás čekali dva mezinárodní večery, kde nám každý účastník představil svou zemi a svou kulturu. Ochutnali jsme ukrajinskou čokoládu, viděli čínský tradiční tanec, zpívali rumunské písničky a slyšeli ukázku thajské tradiční hudby. A každý večer jsme si všichni zazpívali finskou lidovou písničku, která se stala oficiální písní celého campu. Náš poslední den ve Finsku jsme strávili prohlídkou památek v Helsinkách, kdy jsme také navštívili gastronomický festival ‚Taste of Helsinki‘. Odpoledne nás čekala plavba lodí z Helsinek do Porvoo. A večer nám byly rozdány diplomy o absolvování campu a byla pro nás připravená i rozlučková party.

Celý tento týden byl pro mě nezapomenutelným zážitkem. Potkala jsem mnoho mladých talentovaných lidí z celého světa, poznala jsem jejich kulturu a zvyklosti. Seznámila jsem se také s finskou kulturou, vyzkoušela jsem finskou saunu a ochutnala jsem finské speciality. A doufám, že příští rok se zase najde nějaká odvážná Češka nebo klidně i nějaký odvážný Čech, který naší zemi zastoupí na Millennium Youth Camp i příští rok. Rozhodně to za to stojí!

Kristýna Šimková

Obrázek Goodnewsfinland.com