Uyuni – Solná poušť Bolivíe

Plánujete cestu do Jižní Ameriky? Poté nesmíte zapomenout na největší solnou poušť světa Uyuni, která se nachází v Bolívii!

Uyuni začíná být čím dál tím více v hledáčku všech různých turistů a cestovatelů v Jižní Americe. Pomalu ale jistě se tato turistická atrakce posouvá v žebříčku atrakcí Jižní Ameriky směrem nahoru a rychle dohání ve své popularitě i Machu Picchu. Fotky z této oblasti viděl snad úplně každý, i když ne všichni ví, že se toto místo nachází právě v hornaté Bolívii.

Archiv Alena Machálková

Co, kde a jak?

Uyuni je oblast o velikosti několika tisíc kilometrů čtverečních pokrytá solí. Tato oblast je až na pár vesniček neobydlená. Jediní obyvatelé jsou lidé, kteří pracují v solných dolech a továrnách na zpracování soli nebo poslední dobou v turismu.

Městečko Uyuni se nachází ve výšce 3600 m.n.m. asi 10 hod cesty autobusem z La Paz a 12 hod z Cochabamby. Tyto pláně jsou také populární destinací, která je často obsažena ve 3-4 denních výletech organizované z nedaleké Chilské pouště San Pedro de Attacama.

Uyuni je známé právě pro umělecké a vtipné fotografie – bílá solná pláň nabízí mnoho možností jak si hrát s optickými klamy a tak se můžete vyfotit jak balancujete na banánu, děláte jógu na vršku lahve nebo jak vás třeba honí dinosaurus.

Archiv Alena Machálková

Jedno, dvou nebo více denní výlety?

Nejlevnější a pro cestovatele, kteří nemají příliš času, doporučuji jednodenní výlet. Rozdíl mezi jedno a dvoudenní výletem je ten, že přespíte v solném hotelu (bez elektřiny, wifi či topení) a kromě západu slunce tak uvidíte i jeho východ. Tuto alternativu bych zvážila jen v lednu či únoru, kdy je počasí mnohem příjemnější a kdy se solné pláně částečně naplní vodou a nabídnou vám tak onen slavný efekt zrcadla.

Při jednodenním výletu solný hotel navštívíte také a budete mít i čas k zmíněným fotografiím, někdo ale zkrátka potřebuje času více.

Typický jednodenní výlet obsahuje: oběd, vodu, návštěvu prvního solného hotelu, trhu se suvenýry, návštěvu ostrovu kaktusů (vstupné extra 30BOL, stačí se ale projít okolo bez placení) a nějaký ten čas pro již zmíněné fotky. Více tří denní výlety obsahují navíc návštěvu okolních barevných gejzírů.

Archiv Alena Machálková

Pro ty co se snaží ušetřit kde se dá, doporučuji přijet do Uyuni nočním autobusem a ráno se přidat k jednodennímu výletu (autobusem přijedete mezi 6-8 hodinou a výlety začínají se zpravidla mezi 10-11hod). Cestovky vždy hledají ráno lidi na poslední chvíli, aby doplnili místa v autech, to vám dává výhodu smlouvání ceny. Mně se podařil sjednat jednodenní výlet se západem slunce na 150BOL (480Kč). Jde to i o stovku levněji pokud oželíte západ slunce. Nikdy nechtějte anglického průvodce, vše je celkem jasné a tak jen zbytečně utratíte peníze.

Návrat do Uyuni je kolem 18-19hodiny, což vám dá dost času na večeři a noční autobus do další destinace. Výhoda – ušetříte za dva dny ubytování, autobusy jsou navíc celkem pohodlné a tak se i v klidu vyspíte. Před návštěvou doporučuji přibrat do batohu nějaké ty hračky, ovoce nebo originální suvenýry ať si kromě vzpomínek přivezete také zajímavé fotky!