Sázíme budoucnost aneb staň se dobrovolníkem a sázej stromy

Záleží vám na budoucnosti naší planety Země? Aktivně se zajímáte o životní prostředí a není vám příroda lhostejná? Chcete udělat aspoň malý krůček k tomu,  zlepšit místo, kde žijete? Přidejte se do projektu sázíme budoucnost  jako dobrovolník na výsadbě stromů nebo zorganizujte svoji vlastní výsadbu.

O co jde? 

Program Sázíme budoucnost si klade za cíl během 5 let vysadit 10 milionů stromů mimo les pro odolná města a zdravou krajinu. Existuje od roku 2019 a přeměňuje chuť a energii lidí v pozitivní iniciativu zaměřenou na budoucnost. Do projektu se může zapojit každý, komu záleží na životním prostředí, a není mu lhostejné, kde bude žít. 

Na svých stránkách uvádějí: „Chceme propojit všechny, kdo už stromy sázejí, a zvednout ze židlí další, kdo chtějí pomoci a hledají cesty jak.“

Za touto inciativou stojí Nadace partnerství. Důležitou oporou je Ministerstvo životního prostředí, generální partner Tipsport, další partneři a zejména aktivní starostové, pedagogové, spolky, firmy, odborníci a nadšenci. 

Mimo jiné se program zaměřuje i na další okolnosti s výsadbami spojené. Patří mezi ně nepochybně finance na výsadby, které vytváří dostupnější a srozumitelnější. Peníze dárců tak mohou putovat přesně tam, kde je to nejvíce potřeba. Po výsadbě zajišťují dlouhodobou ochranu a péči o stromy. Propojují instituce, spolky, firmy, školy, obce, města a občany se společným záměrem. V neposlední řadě usilují o změny zákonů, které brání výsadbě, či zachovávaní stávajících stromů v městech.

Ilustrační foto. Autor: Larisa-K. Zdroj: Pixabay.com

Jak se zapojit? 

Staňte se dobrovolníkem na výsadbě 

Vyjeďte na jeden den třeba až na druhý konce republiky. Stačí rozkliknout následující odkaz a podívat se, do jaké výsadby se můžete zapojit. Nejbližší plánované výsadby: 

  • 3. 4. 2021 – Staré Hodějovice
  • 17. 4. 2021 – Zlaté Hory
  • 1. 5. 2021 – Jelení u Nových Hamrů 

Zorganizujte výsadbu 

Chcete zorganizovat svoji vlastí výsadbu, zlepšit prostředí kolem vás, ale nevíte jak na to? Na této stránce najdete popis organizace výsadby krok po kroku jednoduše a snadno. 

Darujte strom, jako dárek

Strom jako dárek, potěší jistě každého milovníka přirody. Na tomto eshopu naleznete široký výběr certifikátů, které můžete darovat svým blízkým. 

Nabídněte pozemek 

Víte o pozemku, kde by mohla výsadba proběhnout nebo jej sami vlastníte? Můžete ho zaregistrovat a poskytnout skupině dobrovolníků. Pokud vás to zajímá, můžete se podívat zde, jak nabídka pozemků funguje, kolik místa je potřeba pro jednotlivé stromky a na co si dát pozor. 

Pečujte o stromy

Péče o vysazené stromy je jedna z nejdůležitějších. Nevíte, co potřebují nově vysazené stromy? Na následujícím odkaze se dozvíte jak na to a čemu se vyvarovat. 

Registrujte se

Proč se do projektu registrovat? Stanete se tak součastí jednoho velkého společného cíle a přispějete k přehledu o výsadbě v ČR. Navíc vám organizace při registraci nabídne vygenerování plakátů a cedulí ke stromům, které mohou napomoct k propagaci. Zde naleznete více podrobností. 

Podpořte finančně 

Nemůžete se projektu zúčastnit a přesto byste jej rádi podpořili? Můžete finančně přispět jednorázově i dlouhodobě jakoukoliv částkou nebo zasláním DMSky. Zde naleznete více informací, jak podpořit stromy. 

Zájímá vás, kolik stromů už se podařilo vysadit? Zde naleznete mapu, jak je projekt na tom aktuálně. 

Nezaujala vás tato nabídka? Podívejte se na ostatní nabídky z rubriky dobrovolnictví na našem webu. 

Zdroj: https://www.sazimebudoucnost.cz/cs/