Šance pro mladé filmaře

Sníte o kariéře režiséra? V tom případě čtěte dál. V rámci kampaně #EUandME nabízí Evropská unie mladým filmařům příležitost natočit vlastní krátký film. Každý z pětice vítězů obdrží grant ve výši 7 500 EUR a jeden z předních evropských režisérů mu pomůže převést jeho námět na filmové plátno.

Pro koho je tato soutěž určená?

Přihlásit se může jakýkoli občan Evropské unie se zájmem o film. Je také třeba aby vám v době uzávěrky nebylo méně než 18 a více než 35 let. Tato soutěž není určená pro skupinové subjekty, proto budou přijímány pouze přihlášky jednotlivců.

Jak se můžete přihlásit?

Vyplňte své údaje a přihlaste svůj krátký film prostřednictvím online formuláře. Uzávěrka přihlášek je 31. října 2018 ve 12:00 SEČ, času tedy není nazbyt.

Ilustrační foto. Zdroj: europa.eu/

Co k tomu budete potřebovat?

Především písemnou synopsi svého filmu (v angličtině nebo v jednom z úředních jazyků EU, pokud angličtina není vaším mateřským jazykem). Dále také krátké prezentační video natočené smartphonem (v angličtině nebo v jednom z úředních jazyků EU, pokud angličtina není vaším mateřským jazykem) a odkaz na krátký film, který jste natočili v posledních pěti letech (na tento krátký film se nevztahují žádné specifické jazykové požadavky).

Ve kterých kategoriích můžete soutěžit?

Témat této soutěže bylo vybráno pět a je jen na vás, které vašemu uměleckému oku vyhovuje nejvíce:

  • Mobilita
  • Udržitelnost
  • Dovednosti a podnikání
  • Digitalizace
  • Práva

Podmínky soutěže si můžete přečíst na této internetové adrese.

Kdo bude vaše umělecká díla hodnotit?

Přihlášky bude posuzovat porota složená z pěti filmových režisérů. Ta také následně vybere deset kandidátů, po dvou v každé tématické kategorii. Od ledna 2019 pak bude po dobu pěti týdnů hlasování otevřeno veřejnosti. Prostřednictvím on-line hlasování tedy právě oni určí, kdo se stane vítězem soutěže. Jedna kategorie – jeden vítěz. Výsledky budou posléze vyhlášeny na webových stránkách soutěže a prostřednictvím sociálních sítí na účtu Evropské komise. 

A o co se  vlastně hraje?

Každý z pětice vítězů obdrží grant ve výši 7 500 EUR na produkci, natočení a sestříhání filmu. Toto zadání má pouze jeden limit, a to deadline do 30. dubna 2019. V průběhu natáčení a stříhání se navíc jako poradce každého z vítězů zapojí a cenné rady a zkušenost poskytne jeden z profesionálních režisérů, kteří zasednou v porotě. Pět vítězných filmařů pak svá díla uvedou na červnové slavnostní premiéře.

Zajímá vás film a přemýšlíte jestli jít do toho? Navštivte internetové stránky soutěže a přečtěte si víc o tom, jaké jsou vaše možnosti!

Zdroj: europa.eu