S programem Erasmus+ na Tenerife

Co pro nás znamená solidarita? A co účast, přiložení ruky k dílu a náš zájem o nějakou věc? Jsou to pro nás prázdné pojmy nebo si každý něco představíme? O tom a dalším si můžete přečíst v článku od Laduš. S programem Erasmus+ na Tenerife.

V malebném přímořském městečku Puerto de la Cruz jsem se zúčastnila mezi 7. a 14. dubnem 2019 mezinárodního školení pracovníků s mládeží Solidarity and participation of youth in small communities. Tentokrát mě vyslala česká organizace Evropské centrum mládeže Břeclav.

O co se jednalo?

Účelem školení bylo si ujasnit princip solidarity a zapojení mladých lidí do místních komunit při jejím prosazování. Jdoucí ruku v ruce s předáním několika metod, které jsou k tomu vhodné. Zahájili jsme tedy týden poznáváním jeden druhého a našich domovských realit. Také jsme si nastavovali to, co pro nás solidarita a účast mladých lidí znamená. Ale pak už jsme se ponořili hlouběji do jednotlivých metod storytellingu. Tedy do živé knihovny, photovoice a divadlo utlačovaných.

Autor Lada Matyášová

Kolik nás na projektu bylo?

Byl to svým zaměřením a i formátem velmi jedinečný počin. Jednak jsme byli velmi malá skupina účastníků. Bylo nás jen jedenáct. A pak se setkávání konalo v centru pro mládež v malém městě ostrovní komunity. Na projekt se sjely dvojice z pěti zemí Evropy – České republiky, Chorvatska, Polska, Řecka a Španělska. Všichni pracovníci s mládeží, tedy projektoví manažeři volnočasových zařízení, pedagogové volného času nebo psychologové pracující s mládeží.

Co to je storytelling?

Storytelling je metodou sdílení hlubokých lidských příběhů založených na osobní zkušenosti. Živá knihovna je metoda vytvořena v boji proti diskriminaci a potlačování stereotypů vůči některým lidem či skupinám osob. Její účastníci si mohu daného člověka se silným osobním zážitkem, kdy byl diskriminován nebo jinak osobně zasažen negativními projevy stereotypizace, na daný čas „vypůjčit“. Nechají si jeho příběh vyprávět jako by si četli v knize. Photovoice je metoda využívaná jak s dětmi, tak s dospělými. Členové místní komunity fotografují lokální problémy tak, jak je sami vidí, a ty jsou pak prezentovány formou vernisáže místnímu zastupitelstvu.

Autor Lada Matyášová

Krásy Tenerife

Před projektem i po něm jsem měla čas si ještě prohlédnout krásy celého ostrova. A to nejen tak turisticky. Ale díky platformě Couchsurfing jsem mohla strávit několik dní ve společnosti místních lidí. Pro mě byla jedinečná možnost vidět vše oceňované místními, dozvědět se o lokální realitě, a zjistit, jak se v daném místě žije. Jsem vděčná za tuto příležitost, která mi nabídla možnost se nejen pokochat rozmanitostí celého ostrova, ale také poznat na vlastní kůži místní kulturu. Dostala jsem se tak k ochutnání typického lokálního banánového vína, mangového ledového čaje nebo mangovo-banánové pomazánky.

Jak se na podobný projekt dostat?

Mezinárodní školení pro pracovníky s mládeží bylo realizováno díky programu Erasmus+ v rámci jeho klíčových aktivit 1 Mobilit osob. To znamená, že valná většina nákladů je hrazena z programu, účastník platí jen za to, co utratí sám. Hostující organizací byl P.O.D. Association z Puerto de la Cruz (jejichž web zní pod-org.com).

Já jsem vyjela reprezentovat neziskovou organizaci Evropské centrum mládeže Břeclav, jejichž další aktivity a projekty můžete nalézt na jejich webových stránkách eycb.eu.

Autor: Lada Matyášová

Kde najít více informací o projektech?

Přečtěte si náš podrobný přehled, co můžete na Erasmus+ projektech čekat!

Autor: Lada Matyášová