S INEXem na workcamp!

Pokud chcete vědět, co si pro vás na letošní léto INEX připravil, čtete dále! Zaručeně se máte na co těšit. INEX tento rok slaví 25 let od svého založení, a jak jinak oslavit toto krásné výročí, než vyjetím na workcamp! … Tak #zabalto a #vyjeď!

10152559_1174054745945945_8713589779401923781_nPřidejte se k archeologickým vykopávkám ve Španělsku, zapojte se do příprav festivalu ve francouzské vesnici nebo do oprav středověkého hradu v Německu, pomáhejte v národním parku v Irsku nebo připravte nezapomenutelné prázdninové zážitky pro děti v Estonsku. Pojeď v létě dobrovolnický projekt a nudit se rozhodně nebudete. Poznáte svět i sami sebe, zajímavé lidi, získáte spoustu zkušeností a nevšedních zážitků a navíc můžete přidat ruku k dílu na smysluplném projektu. To všechno a mnohem víc může být workcamp!

Co je vlastně workcamp?

Workcamp je 2-3 týdenní dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje a tráví volný čas skupina dobrovolníků z různých koutů světa. Je to jedinečná příležitost poznat různé země a jejich kulturu z úplně nové perspektivy, podpořit svou prací veřejně prospěšný projekt a naučit se nové věci, poznat zajímavé lidi i sebe sama.

S ostatními dobrovolníky budete společně komunikovat většinou v angličtině, ale někdy narazíte také na projekty v němčině, francouzštině, španělštině či v jiném jazyce.

O ubytování a stravování se strachovat nemusíte, zajistí je zahraniční organizace na místě. Dost možná budete mít ale příležitost předvést své kulinářské umění a podělit se s ostatními o ten nejlepší recept na bramboráky.

Na vás je pak zajištění si cesty na workcamp a zpátky a připojištění.

10274328_1182148711803215_2533567277003415264_n

Dobrovolnictví v globálních souvislostech

I když většina českých dobrovolníků vyjíždí na workcampy v rámci svého nejbližšího okolí, tedy po Evropě, můžeš v rámci tzv. Cyklu globálního dobrovolnictví vyjet na projekt také do Střední a Jižní Ameriky, Afriky nebo Asie.

Předodjezdové přípravné setkání vám umožní nahlédnout na globální témata z různých úhlů pohledu a zasadit vlastní dobrovolnickou zkušenost do širšího kontextu. Workcampy jsou v dnešní době ideální příležitostí, jak bez předsudků získat přímou zkušenost s interkulturním prostředím, porozumění a respekt k jiným kulturám.

Za dobrovolnictvím nejen do zahraničí

Dobrovolníci si často myslí, že na workcamp se dá vyjet jen do zahraničí. Ale není to tak. Můžete se zúčastnit i workcampu v Česku. Zvlášť zajímavou příležitostí je pak vedení workcampu. Vedoucí je dobrovolník, který zprostředkovává kontakt zahraniční skupiny s místními lidmi. Mnohé se při tom naučí a zároveň podpoří smysluplný projekt.

A jak na to?

Většina dobrovolnických projektů v zahraničí je otevřena všem nad 18 let. Existuje ale i řada projektů pro teenagery (15 – 17 let) nebo nadšené rodiny s dětmi.

V databázi dobrovolnických projektů si můžete vybrat workcampy podle věku, zaměření dobrovolnické práce, délky trvání, termínu nebo země.

Svoje odhodlání vydat se za dobrovolnickým dobrodružstvím potvrdíte registračním poplatkem a do 2 – 3 týdnů budete vědět, jak to dopadlo. Většina přihlášek je ale úspěšných a téměř každý si ten svůj projekt najde.

 

Zdroj: www.inexsda.cz