Jak se stát průvodcem na hradech a zámcích

#recyklujemeclanky: Hledáte brigádu na léto a láká vás provázení návštěvníků po památkách? Přemýšlíte, co všechno taková práce obnáší a kde takovou brigádu hledat? Máme pro vás užitečné tipy o tom, jak se stát průvodcem na českých hradech a zámcích.

Zámek se zahradou a jezírkem
Photo by Vendula Klimentová

Právě teď je ten nejvhodnější čas začít se po nějaké brigádě na léto shánět. Těsně před prázdninami je totiž většina žádaných míst pryč a vybírat můžete akorát mezi tím, co zbylo. V případě následující pozice je nutnost obepisovat případné zaměstnavatele už teď, protože výběrová řízení se odehrávají na začátku jara.

Když jsem před několika lety hledala na léto brigádu, věděla jsem přesně, co chci dělat. Už od mala jsem chtěla stát průvodkyní na hradech a zámcích. Naučit se trochu historie, přednést ji návštěvníkům a zato prožít léto na hradě, procházet se v hradních nebo zámeckých komnatách.

Když už jsem potom jako průvodce pracovala, tak jsem zjistila, kolik lidí někdy o takovéhle práci snilo. Neustále jsem totiž slýchala, ať už od kamarádů, nebo třeba i samotných návštěvníků: ” Jé, to musí být super, takhle provázet. To jsem chtěl taky vždycky dělat. A jak jste se sem dostala?” Ano, hodně lidí provázet chtělo, ale od slov k činům vede cesta. A není zase tak dlouhá a složitá, jak by se mohlo zdát.

Jak si vybrat objekt, kde chci provázet?

Začněte výběrem objektu. Možná bydlíte někde, kde ve svém okolí máte krásný zámek, případně se podívejte na mapu a vyberte objekt, kde byste chtěli provázet. Ač se to zdá jako nepodstatná věc a hodně lidí tvrdí, že jsou všechny zámky stejné a všude to vypadá stejně, tak je to velký omyl!

Já sama jsem na tohle vůbec nedbala, bylo mi jedno, kde budu, hlavně že někde, až když mě vybrali, jsem zjistila, že pojedu přes půlku republiky. Takže důležitá věc. Je totiž rozdíl, jestli budete každý den dojíždět do práce na kole, autobusem nebo se budete muset na léto do objektu přestěhovat. Na to je také důležité se zeptat. Většina objektů nabízí pro průvodce ubytování, jak zadarmo, tak za menší poplatek. Bydlí se přímo v hradě/zámku, nebo někde poblíž. Určitě ale nečekejte, že budete spát v posteli s baldachýnem, ty vidí návštěvník na prohlídkové trase, průvodcovské noclehárny vypadají trochu jinak.

Ale záleží na vás, někdo si hledá práci v místě bydliště a jiný je rád, že se na celé léto odstěhuje a pozná zase jiný kousek republiky. Takovým případem jsem byla i já a za mě mohu jen doporučit. Především to poznání jiného kraje. Dejte si tu práci a podívejte se, kde památka leží, jestli uprostřed hlubokých lesů, kam se budete moc chodit toulat po zavíračce, nebo v centru města. Já si vybrala první případ, u kterého ale zase budete pravděpodobně řešit podobné nesnáze jako já. Takové památky většinou nejsou příliš dopravně dostupné. Sama jsem byla v krásném prostředí přírody, cesta tam ale trvala celý den.

Mohla bych ale vyprávět o nekonečném přestupování na rozličné dopravní prostředky, množství nachozených kilometrů, čekání nebo dobíhání spojů, zvlášť, když to byl jeden jediný spoj za celý den, pokud vůbec nějaký jel. Na odlehlejším místě budete taky pravděpodobně řešit, jak se dostat do nejbližšího obchodu, abyste alespoň z něčeho byli živi.

Kde všude se dá provázet?

Nemusíte provázet ale jen na hradě nebo zámku, k mání jsou i technické památky, vojenské památky, provázet můžete i v klášteře nebo v jeskyni. Každá památka má dnes taky svoji webovou stránku a tak doporučuji podívat se na její historii a trasu. Sami si tak uděláte obrázek o prostředí. Vyhnete se tak zklamání, že přijede do hradu, který bude nevybavený a text se bude zakládat hlavně na vyprávění, nebo zjistíte, že sice provázíte na zámku, který je ale v současnosti muzeum a mluvit budete o regionálních krojích.

Co musím jako průvodce umět?

Okno na  oranžové fasádě starého hradu
Photo by Vendula Klimentová

A teď něco k požadavkům na průvodce. I když se průvodcem na hradech a zámcích může stát v podstatě kdokoli, mnoho lidí děsí kvanta textů, které se musí naučit. Většinou není podmínkou, abyste byli studenti historie nebo jiných humanitních předmětů, i když v době, kdy jsem se hlásila já, některé památky takovou podmínku měly. Průvodcovský text se naučí každý, není ho mnoho, po pár odchozených prohlídkách si ho “zažijete”. Není důležité říkat jej slovo od slova, spíše ho převyprávět návštěvníkům, aby je zaujal. Důležitější je všeobecný přehled, protože otázky návštěvníků neznají hranice! Každý ale pochopí, pokud něco nevíte. Toho se určitě nebojte, z 90% procent případů jsem provázela s průvodci, co s historií neměli nic společného (studenti matematiky, medicíny apod.). Takže čtěte, vzdělávejte se, doplňujte ke “své” památce informace.

Čemu se ale nevyhnete je dobrý mluvený projev. Mluvit jasně, zřetelně, plynule a aby vám bylo rozumět je věc nejdůležitější. Můžete vědět spoustu informací, ale pokud je neumíte návštěvníkovi předat, tak se pravděpodobně úspěchu u nich nedočkáte a asi ani neprojdete výběrovým řízením. Přezkoušení z mluveného projevu se odehrává na všech objektech. Stejně tak vás přezkouší z textu případně z cizího jazyka. Pokud si v něm nevěříte, tak se nehlaste třeba na Karlštejn, kde se kvůli množství zahraničních turistů dá takový požadavek očekávat.

Shrnuto podtrženo

Nejdříve trochu hledejte, čtěte, pak pošlete žádost. Nebojte se psát i tam, kde žádný inzerát nenajdete. Pokud tam chcete, tak to zkuste a napište tam. Hodně nabídek najdete třeba na kariérních stránkách NPÚ, webových stránkách samotných památek NPÚ, ale třeba i u soukromých majitelů, např. hrad Český Šternberk. Takže se nebojte a hledejte. Trochu námahy za to stojí. Nejenom že si něco vyděláte, navíc vám taková brigáda může přinést spoustu zábavy. Určitě za pár let budete rádi vzpomínat na tu “svoji” památku, zvídavé dotazy návštěvníků, vtipné historky a společně strávené chvíle s ostatními průvodci. Máte možnost podívat se tam, kam se běžný návštěvník nedostane, dozvědět se spoustu nových informací, seznámit se s novými lidmi, utvořit nová přátelství a prožít nezapomenutelné léto. Tak hurá do toho!

Zajímá vás něco více o tom, jak se stát průvodcem na hradech a zámcích? Napište nám na info@mladiinfo.cz!

Článek původně sepsala Vendula Klimentová dne 11.2.2018. Poslední aktualizace dne 19.11.2019.