Průvodce přespávání na letišti

Přespání na letišti? Cože? To není vtip, ale způsob, jaký volí plno cestovatelů v případě, že jim na sebe nevazuje let a chtějí ušetřit peníze za hotel. Možnost přespání / přečkání noci přímo na letišti je hojně využívaná, ačkoliv se to letištnímu personálu nemusí vždy zamlouvat a mohou po vás chtít dokázat, že opravdu jen čekáte na let. Nic se ale nebojte, s tímto malým průvodcem budete připravení na plánované noční dobrodružství i na náhlé nečekané případy zrušeného letu!

 Základní pravidla přespávání na letišti

1) Přijďte včas a najděte si dobré místo

Některé letiště, zvláště ty spřevahou low-cost přepravců a velká meznárodní letiště mohou být plná nocležníků, jako jste vy. Místa jsou omezená a zvláště pak ty pohodlná křesla bez opěrek na ruce. Nezapoměnte tedy vybrat si své místo na přespání včas. Při vybírání místo vezměte v potaz nejen pohodlí sedačky, ale také ostatní lidi v okolí (viz. bezpečí) nebo třeba teplotu, vzdálenost od toalet, obchodů, etc. Také můžete vyzkoušet zeptat se ostrahy nebo personálu, mohou vám poradit vhodná místa na přečkání ačkoliv na druhou stranu to může vyvolat nepříjemné otázky, takže pozor.

2) Buďte v bezpečí

Zjistěte jsi, kde se nachází letištní bezpečnostní služba nebo ochranka. Podívejte se také, jestli v místě vašeho přespání jsou bezpečností kamery. Pokud cestujete sami, najděte si místo ve společnosti dalších cestovatelů. Co se týče vašeho zavazadla, zvažte jeho uložení v bezpečnostních schránkách či uložištích (většina letišť takové má). Pokud nechcete nebo nemůžete, zkuste spát s taškou pod nohama či pod hlavou, vždy směřujte zip či otvírání směrem k zemi nebo ke stěne, aby jste ztížili potenciálnímu zloději přístup. Můžete si také tašku přivázat k noze 🙂

3) Chovejte se nevinně

Jak již bylo naznačeno ne všude bvás budou vítat s otevřenou náručí. Přeci jen. letiště není hotel. Pokud se dostanete do střetu s personálem, tvařte se nevinně. Pláč může také pomoci, rozhodně jste totiž noční přespání neplánovali a nechcete tam být, jen vám nic jiného nezbylo.

4) Pozor na zavírací doby obchodů!

Přes noc a k ráno vám přavděpodobně vyhládne (a taky, co si budeme povídat, takové celonoční přečkávání je mohem příjemnější se svačinkou), nezapoměnte si tedy uděat zásoby ještě než obchody na letišti zavřou! I kdyby letiště mělo velice pozdní či ranní lety, neznámená to, že i restaurace a obchody budou otevřeny! Také jsem se dočetla, že stojí za to vyzkoušet potloukat se kolem restautrace když zavírá, neboť se vás personálu může zželet a dát vám případné neprodané zboží.

5) Příletové haly jsou lepší než odletové

Na některých letištích to může být opravdu rozdíl. logika věci je taková, že odletové haly předpokládají že příjdete a téměř okamžitě se odbavíte a pokračujete, kdež to příletové haly počítají s čekací dobou na přestup.

6) Vězmete si sebou správné věci

Nezapomeňte na zábavu. Pokud spánek z nějakého důvodu oželíte (např. se budete opravdu ale opravdu bát okradnutí), taková čtečka s haldou zábavnýách knih, ipod nebo kniha vám příjdou vhod. Také nezapomeňte na něco teplého na sebe či pod sebe. Nezapomeňte také budík, abyste náhodu nezaspali svůj odlet!

7) Zjistěte si informace!

Bylo by oravdu nemilé, po 10 hodinách čekání na nepohodných kovových lavičkách zjistit, že jen kousek za rohem byla pohodlná odpočinková místnost, o které jste nevěděli. Zjistěte si co nejvíc o daném letišti. Má například možnost zaplatit si wi-fi? Je zde sprcha? Do kolika mají otevřeno obchody? Je odpočinková mítnost (“lounge”) jen pro klienty first class, není možné si ji zapalatit?

8) Mějte s sebou dost pěnez

Samozřemě asi počítáte s tím, že si vezmete nějaké peníze na občerstvení, ale vezměte si raději i kreditku, nikdy nevíte co se může stát. Také si zjistěte, kde se nachází nejbližší hotel (někdy jsou i přímo na letišti), pro všechny případy! Také neškodí mít sebou drobné do automatů např. na kafe.

 

To byly základní rady a tipy na přečkání noci na letišti. Teď nám ještě zbývá podívat se na to, kde se nejlépe vyspíte a kde naopak nejhůře. Pro hodnocení byly použity kategorie pohodlí, čistota, služby a personál. V Evropě vypadá žebříček následovně

Nejlepšíí letiště:

1. Amsterdam

2.Helsinki

3. Munich

4. Zurich

5. Franfurkt am Main

Nejhorší letiště

1. Řím Fiumicino

2. Paříž Beauvais

3. Franfukt Hahn

4. London Luton

5. Milan Bergamo

Informace čerpány a přeloženy z http://www.sleepinginairports.net.

Na této stránce se také dozvíte podrobné recenze více než 2000 letiští a zkušenosti cestovatelů!

 
Zdroj: http://www.sleepinginairports.net a http://www.stickboydaily.com