Procvičujte francouzštinu se seniory v rámci projektu Share Ami

Umíte mluvit francouzsky, ale chybí vám příležitosti k tomu ji dostatečně procvičovat? Cítíte se v této době osamělí a není vám lhostejný ani podobný osud ostatních? Láká vás poslouchat životní příběhy seniorů a dozvědět se zajímavosti z jejich dlouhého života? Pak se zapojte do projektu Share Ami.

Francouzská organizace Oldyssey si dala za cíl zvýšit povědomí o životech současných seniorů a zejména jim pomoci být více slyšet a vidět i ve většinové společnosti. Spustila tedy projekt s názvem Share Ami, pomocí kterého propojuje francouzské seniory s mladými francouzsky mluvícími lidmi z celého světa.

Ačkoliv je tento projekt zaměřen spíše na mladé studenty (ideálně minimálně na úrovni B1(CEFR), mladší 35 let), zapojit se do něj může kdokoliv, kdo má chuť a čas procvičit si francouzskou konverzaci a tím pomoci seniorům překonat nelehké období izolace a sociální nejistoty. Zapojit se mohou jak jednotlivci, tak například jazykové školy nebo jiné výukové skupiny.

Právě teď je ten správný čas! Obzvláště v dnešní situaci se starší lidé cítí izolovaní nebo snad jen mají mnoho času nazbyt a studenti jsou zároveň ochuzeni o možnosti procvičovat jazyk v zahraničí.

Jak konverzace probíhá?

Na webových stránkách organizace naleznete tipy a návod, jak správně konverzaci se seniorem vézt. Jak rozhovor začít, jak k člověku na druhé straně přistupovat či tipy na otázky, které obohatí váš rozhovor.

Po vašem prvním online setkání vás organizace požádá o feedback a pokud budou s touto prvotní zkušeností spokojeny obě strany, budete se moci dále se seniorem setkávat online po dobu dalších 2-3 měsíců.

V případě, že se rozhodnete v tomto projektu po úvodním hovoru pokračovat, měli byste být ochotni volat si se seniorem pravidelně a alespoň 1x za 14 dní.

Již teď je o projekt velký zájem, který ani realizátoři myšlenky nečekali. Ale to neznamená, že se stále nanachází někde kouzelná babička nebo pohádkový dědeček, který by vám rád řekl své „Bonjour!“.

Zapoj se již dnes i ty!

Více o programu se lze dozvědět na webových stránkách organizace Oldyssea.