Proč se stát živou knížkou Amnesty International

Nemusíš být knihomol na to, aby ses zapojil do vzdělávacího projektu lidskoprávní organizace Amnesty International! Stačí jen ochota představit tvůj životní příběh žákům a studentům, nechat se na chvíli „půjčit a číst v sobě“ a stát se živou knížkou. Nebo naopak možná znáš ve svém okolí někoho, jehož příběh by si více prostoru zasloužil.

Vzdělávací projekt Amnesty International hledá příslušníky menšin u nás (př. Romové, uprchlíci a migranti, lidé se zdravotním hendikepem, LGBT+, náboženské menšiny, cizinci, lidé bez domova), kteří mohou své zkušenosti a pohled na svět sdílet s okolím.

Školy, jež s Amnesty spolupracují, se pak na několik hodin (zpravidla přibližně na 3) stávají knihovnami, v nichž se studenti mohou s živými knížkami setkat. Nejedná se o typickou přednášku, ale malý dialog ve skupinkách, který vytváří více uvolněné a soukromé prostředí. Právě pomocí diskuze nebo odpovídání na otázky s knížkami může dojít k boření mýtů a stereotypů.

Živá knihovna – beseda se studenty. Zdroj: Amnesty International.

Živé knížky pracují jako dobrovolníci, bez nároku na finanční odměnu. Nicméně všechny výdaje hrazené s výjezdy (cestování, strava, ubytování) hradí Amnesty samotné.

Pokud bys měl/a zájem stát se živou knížkou, nemusíš se bát toho, že bys rovnou skákal/a do neznámého. Před prvním výjezdem tě bude čekat školení od Amnesty International, které tě na výjezdy do škol připraví.

S dalšími případnými dotazy se můžeš ozvat na e-maily koordinátorek projektu, stejné adresy můžeš použít, pokud už jsi přesvědčen/a, že stát se živou knížkou tě láká a máš zájem se přihlásit:

  • Natálie Nelligan, koordinátorka živých knih pro Čechy: natalie.nelligan@amnesty.cz
  • Nela Armutidisová, koordinátorka živých knih pro Moravu a Slezsko: nela.armutidisova@amnesty.cz

 

O projektu se také dočteš přímo na oficiálních stránkách Amnesty International.

Není pro tebe živá knížka ten pravý projekt? Prohlédni si aktuální nabídku dalších dobrovolnických projektů.