Proč se nedaří v kariéře

#recyklujemeclanky: Doufám, že vám následující příběh pomůže zjistit, na co zaměřujete svoji pozornost ve své pracovní kariéře. Právě toto zjištění pro vás může být prvním krokem ke změně. Často si ani neuvědomujeme, čemu dáváme energii a pozornost.

Právě tato nepozornost může být zdrojem vysoké nespokojenosti v práci, častých odchodů z různých zaměstnání a důvodem neuplatnění vlastního potenciálu na trhu práce. Do článku jsem vložila příběh (příběh je přepsán z knihy Thomase Dienera, s. 66­67 Esencia práce) a dále pak cvičení, které je určeno pro vás.

Příběh o indiánovi a cvrčkovi

Jeden indián, který žil v relativně izolované rezervaci, prvně navštívil svého bílého bratra v hlavním městě. Byl velmi zmatený z hluku, zmatku a zápachu v ulicích.

Když s přítelem přicházeli po obchodní ulici s velkými výkladními skříněmi, indián se zastavil a poslouchal.

,,Co ti je?“ zeptal se ho jeho přítel.
,,Někde slyším cvrlikat cvrčka,“ odpověděl indián.

,,To není možné,“ usmíval se běloch. ,,Za prvé tu ve městě žádní cvrčkové nejsou a za druhé v tomto hluku by jejich cvrlikání zaniklo.“

Indián se však nedal zmást a následoval cvrlikání. Dovedlo ho až ke staršímu domu se stěnami porostlými břečťanem. Indián rozhrnul listí a skutečně tam seděl velký cvrček.

,,No, vy indiáni máte jednoduše mnohem lepší sluch,“ pověděl běloch, když pokračovali dále.

„Nesmysl,“ oponoval mu  jeho indiánský přítel. „Dokážu ti opak“.

Vybral z peněženky malou minci a hodil ji na zem. Ozvalo se tiché zacinkání. Všichni okolo se otočili, někteří byli vzdálení i více jak deset metrů a také se otočili a podívali se směrem, ze kterého tichý zvuk zazněl.

,,Vidíš, můj příteli, nezávisí to na sluchu.“

To, co dokážeme nebo nedokážeme vnímat, závisí výhradně na směru (zaměření) naší pozornosti. To, co slyšíš, vypovídá víc o tom, kdo jsi, než o tom, co tě obklopuje.

Sami pro sebe si můžete udělat krátké zamyšlení nad otázkami, které se velice úzce pojí s pracovním životem:

  1. Čeho si všímám jako první věci, pokud jdete pracovat?
  2. Na co se zaměřuji v pracovních vztazích, co je pro mě důležité a co naopak nechci mít ve své práci? Jaké prostředí mně vadí?
  3. Mám svoji vizi práce a realizuji ji? Jdu si za ní?
  4. Pokud čtu pracovní inzerát, co mě zajímá jako první? Co mě oslovuje v současnosti a co bych chtěl případně do budoucna?

Výše uvedené otázky jsou důležité, abychom v budoucnu mohli pracovat v prostředí, které nám vyhovuje, a dokázali tak využívat svoje dovednosti správným způsobem. Dobrým fokusem se vám podaří rychleji dosahovat kariérních úspěchů a systematicky pracovat na tom, abyste byli pro zaměstnavatele atraktivnější.

O autorce:

pavlMgr. Pavlína Vašátová

Věřím, že každý člověk má jedinečný potenciál, který je možný uplatnit na trhu práce. Pomáhám lidem, aby si uvědomili, co je jejich kvalita, kterou mohou prezentovat při pracovním pohovoru. Podporuji ostatní, aby dokázali získat zaměstnání, realizovat svoje plány a udělali první kroky, které jim pomohou pracovat v jejich top práci.

Ráda se směji, vařím mýdla a tvořím nové věci.

http://pavlinavasatova.com/ 

Článek byl původně publikován v roce 2016.