Jak si účastníci užili výměnu mládeže Příšery a Hrdinové s Mladiinfo ČR?

Na konci června uspořádala organizace Mladiinfo ČR výměnu mládeže s názvem Příšery a Hrdinové. Projektu se zúčastnilo 35 účastníků  z šesti různých zemí Evropy. Cílem této výměny bylo podpořit mezikulturní učení a digitální dovednosti. V rámci projektu účastníci vytvořili čtyři krátká videa na motivy národních pověstí a bájí. Jedna z českých účastnic, Adéla Kubíczková, shrnuje své zážitky v následujícím článku.

První dojmy a pocity

Obálky se jmény na vkládání vzkazů. Archiv Mladiinfo ČR

Organizace Mladiinfo ČR mi umožnila zúčastnit se projektu Příšery a hrdinové konajícího se na Kaprálově mlýně v Ochozu u Brna.
Měla jsem tak šanci seznámit se s novými lidmi a dozvědět se více o natáčení filmu. Už od prvního setkání na brněnském hlavním nádraží se účastníci z Česka, Slovenska, Polska, Bulharska, Srbska a Slovinska zdáli přátelští a ze mne, díky nim, opadla prvotní nervozita z neprozkoumaného prostředí. Národnostně smíšené pokoje byly skvělým způsobem, jak nás přimět komunikovat ang
licky a často používat i mimické svaly a gesta, když jazykové schopnosti nestačily. Stejně tak nám pondělní program napomohl sblížit se a poznat se navzájem. Přesto že se jmény mělo nemálo lidí problémy, alespoň úkol nakreslit na papír tváře členů týmu ulehčil naše ,,trápení.” 

 

Úterý a středa ještě více prohloubily naše vztahy a rozhodly o rozdělení do mezinárodních skupin, které následující dny tvořily filmy z lehce upravených předloh tradičních pohádek zemí, které se projektu účastnily. 

                                                Český tým.  Archiv A. Kubíčkové

Animační workshop a natáčení

Čtvrteční den jsme strávili v Brně, které jsme si měli šanci projít a prozkoumat. Druhá polovina výletu byla věnována základům animace v univerzitním kině Scala. Workshop byl poučný a kreativní, ukázal, jak náročné je vytvořit pohádku a také umožnil si vše vyzkoušet. 

Pátek byl věnován samotnému natáčení, které bylo mnohdy velmi vtipné a chvílemi bylo až nemožné natočit scénu, se kterou bychom byli spokojeni. Večerní zábava se vydařila a my jsme ochutnali národní klasická jídla všech přítomných států. 

 

                                                                                           Účastníci si projekt užili. Archiv: Mladiinfo ČR

Filmový festival a předávání cen

Konečné úpravy a zdokonalování padlo na předposlední den projektu, kterým byla sobota. Poslední večer a zároveň první Mezinárodní filmový festival v Kaprálově mlýně s neskutečnou atmosférou perfektně zakončil už tak vydařený projekt, filmoví kritici zvolili nejvíce povedený film a předali taktéž vedlejší ocenění za nejlepší kameru, animaci a herecké výkony. Zbytek večera jsme strávili tancováním (podobně jako předešlé večery), táborákem a vzpomínáním na zážitky z prožitých společných aktivit. 

Během nedělního odpoledne jsme se již museli rozloučit a doufat, že se naše cesty ještě někdy propojí a my se opět setkáme. 

 

 

Autorka článku: Adéla Kubíčková
Foto: Archiv autorky článku, archiv organizace Mladiinfo ČR