Připravte se na státní maturitu s Mladiinfo ČR!

Jelikož se maturita blíží mílovými kroky, pak není od věci si v několika bodech projít, jak se na tuto zkoušku dospělosti připravit. Nebolí to!

Od starších kamarádů či sourozenců jste jistě mohli zaslechnout, že „maturita je vlastně jenom fraška“, pak ale nezapomenou dodat, že by si tím měl projít každý, protože se jim v hlavě moc dobře vybavuje ta nervozita, zpocené dlaně a pocit nadbytečně volného prostoru v hlavě, které k maturitě neoddělitelně patří.

My si tady však nebudeme povídat o tom, jak zůstat v psychické pohodě, neboť už jistě máte každý nějaký zaručený tip, který působí právě na vás. Dnes jsme pro vás přichystali rychlý přehled odkazů na webové stránky, které mohou pomoci v přípravě stávajícím maturantům.

Books. Autor: 3dman_eu. CCO Public Domain. Zdroj: pixabay.com

Kde získat informace o maturitě?

Jako první jsou zde oficiální stránky maturity, na kterých naleznete veškeré aktuální informace o maturitní zkoušce Nová maturita, která přináší jak studentům, tak i učitelům novinky o podobě maturitní zkoušky. Nabízí přehled nových publikací určených k přípravě na zkoušku, ilustrační testy, harmonogram a mnoho dalších organizačních informací.

Velice známým a oblíbeným portálem pro maturanty je pak Nový Amos. Ten, na rozdíl od předešlé stránky, je zaměřený na náplň maturitní zkoušky. Dává tipy, jak se máte připravovat a nabízí strategie, jak zkoušku úspěšně vykonat. Najdete zde kompletní seznam ilustračních i didaktických testů z minulých let i s výsledky.

Jak na český jazyk?

Určitě se podívejte na portál o češtině Pravopisně.cz, projekt Pedagogické fakulty Univerzity Hradce Králové. Procvičení gramatiky je na těchto stránkách relevantní pro všechny věkové kategorie. Navíc maturantům nabízí možnost procvičení se i v literárních znalostech.

Další příjemnou stránkou na procvičení našeho krásného jazyka je stránka Umíme česky. Jelikož je jedním z nejvíce problematických cvičení právě hledání gramatických chyb v textu, pak si jistě nezapomeňte na této stránce procvičit jejich identifikaci v textu, které najdete v sekci „Procvičování“ pod názvem „Korektor“.

Stránka O češtině nabízí maturantům interaktivní úlohy zaměřené především na porozumění textu. Není od věci si na těchto stránkách projít i jiná cvičení ze sekce „gramatika“ a zaměřit se na problematické oblasti.

School. Autor: geralt. CCO Public Domain. Zdroj: pixabay.com

Jak na matematiku?

Za zmínku stojí portál Matika mailem, přes který se přihlásíte k pravidelném odběru úloh na váš e-mail. Každý den vám pak chodí jedno cvičení i s nápovědou v případě, že byste nevěděli, jak začít. Když se vám úlohu nepovde do 24 hodin vyřešit, dostanete druhý den e-mail s výsledkem a odkazem na video, ve kterém je postup řešení. Takhle máte jistotu, že každý den se na matematiku aspoň trochu podíváte a taky neposloupnost příkladů vám zaručí, že z každé kategorie budete umět vyřešit aspoň základní příklady.

Pokud víte, že vám dělá problém určitá kategorie, pak krásný přehled veškerého středoškolského učiva naleznete na Realisticky.cz, kde máte možnost si zobrazit buď příklady anebo i výklad, ve kterém jsou ukázány postupy řešení doplněné teorií.

Jak si rychle vypilovat angličtinu?

Poslechová cvičení patří k nejobávanějším, protože se na ně nedá naučit. Ale to neznamená, že s trochou píle a procvičovaní to nezvládnete! S Exam English je to navíc velice snadné, protože zde máte mnoho cvičení, na kterých si můžete procvičit jak poslech, gramatiku, tak užití slovní zásoby různých úrovní. Navíc zde naleznete obdobná cvičení, jaká se objevují v maturitní zkoušce, tzn. multiplechoice, true/false, doplňování chybějících slov, apod. Odkaz na poslechová cvičení naleznete zde.

Na portálu British Council doporučujeme cvičení na porozumění textu. Interaktiva vám poskytne okamžitou zpětnou vazbu, tak si dokážete dobře ucelit i slovní zásobu. Cvičení na porozumění textu naleznete v na webových stránkách British council. Celý portál nabízí skvělé články, cvičení, tipy k učení a dokonce vlastní videa. Věříme, že tuto stránku budete chtít pro účel zlepšení anglického jazyka navštívit i po úspěšném složení maturitní zkoušky.

Dalším skvěle uceleným portálem je English Test Store, který nabízí hned několik způsobů, jak si můžete zdokonalit angličtinu. Určitě se nebojte pustit do kategorií gramatiky, poslechu či slovní zásoby.

V případě, že je úroveň angličtiny víc jak dostačující a chtěli byste se spíše více rozmluvit, pak není nad to si promluvit s rodilým mluvčím či si dopisovat s cizincem. A kde takového najít? Co třeba vyzkoušet portál My Language Exchange?

Jménem celé redakce bych chtěla letošním maturantům popřát u vaší zkoušky hodně štěstí, chladnou hlavu a hlavně krásně prožité následující zasloužené volno!

Book. Autor: Unsplash. CCO Public Domain. Zdroj:pixabay.com

Vše na jedné stránce

K maturitě se můžete připravit i hravě, tak na příklad s Hravě. Jedná se o stránku, na které se učíte opravdu hravým způsobem. Na chvíli se vaším cílem nestane úspěšné složení maturitní zkoušky, ale sbírání bodů a nejvýššího možného skóre. Najdete zde úlohy z matematiky, českého jazyka i angličtiny.

Dalším informačním portálem je KamPoMaturite.cz. Mezi mnoha zajímavými informacemi zde naleznete celou škálu didaktických a ilustračních testů, které vám s přípravou mohou hodně pomoci.

Zdroje: novamaturitanovyamospravopisneumimecesky;  ocestinematikamailem realistickyhravekampomaturiteexamenglish;learnenglishteens.britishcouncilenglishteststore mylanguageexchange