Práce za hranicemi (možností)

Problém číslo jedna téměř každého studenta (kromě synů a dcer z povolání)? Peníze! Je spousta způsobu, jak se k nim dostat, stačí jen mít konexe a nebo být v něčem opravdu dobrý. Jsou tady prázdniny a s nimi přichází otázka, co vlastně budu dělat. Práce v Albertu za desítku měsíčně? Prodávat drogy? Převážet běžence? Téměř každému aspoň jednou bleskne hlavou myšlenka na slušné výdělky v zemích mimo Českou republiku, to ale s sebou nese kromě výhod i rizika a velké nevýhody. A právě o tom je tenhle článek.

Výdělky

Otázkou číslo jedna jsou vždy peníze. Je to za hranicemi opravdu o tolik lepší? Řekněme si to na rovinu, ano, je. Destinací číslo jedna, do které směřuje většina obyvatel východního bloku, je Velká Británie. Jak je to tedy s hodinovou mzdou zde? Dokonce i v hloupém skladu, kde se jen mechanicky hážou balíky z pásu do kamionu, si za hodinu vyděláte 8 £ (v přepočtu zhruba 231 korun). Za víkendové směny se navíc mzda může vyšplhat až k 9,5 £ (275 korun) za jedinou hodinu 

Archiv Ondry Hradila

práce, čili za týden v Británii si vyděláte tolik, co za měsíc v Albertu v Česku. To už jde, ne?

A ať už se bavíme o práci v jakémkoli odvětví, cena hodiny práce zde nemůže jít pod 7,83 £. Což je oproti českým 73 korunám více než slušné. Jelikož nemám zkušenosti s žádnou jinou zemí, nemůžu se o ně podělit. Přikládám jen tabulku minimálních mezd, zmáčkněte slzičku za všechny české otroky. (Samozřejmě že hodinová mzda neznamená vše, musíme porovnávat vůči cenám zboží a služeb v dané zemi, ale většinou je to i tak lepší, než v Česku.)

Cena života

Slyšeli jste už někdy, že práce v zahraničí se nevyplácí kvůli ceně za jídlo, hygienu dopravu a ubytování? To ale říkají jen rodiče, kteří nechtějí své milované dětičky pustit z dohledu. A tak tomu už dávno není. Jednak v poměru k vydělaným penězům se všechno zdá levné a pak hlavně je to skutečně všechno levné. V Anglii se cena běžných hygienických potřeb, jako jsou deodoranty, sprchové gely, pasty na zuby atd. pohybuje kolem jedné libry, což je o dost míň, než u nás doma.

Ano, za váš deodorant Axe (v Británii pojmenovanou Lynx), který jste si koupili za 90 korun, se v Británii platí 30. S jídlem je to obdobné, jen ceny ovoce jsou o dost výš, než jsme v Česku zvyklí… A oblíbené české paštiky nemá cenu ani hledat. Ale potěší, že sladkosti jsou v Británii opravdu extrémně levné, třeba za šest tyčinek KitKat tam lidé zaplatí onu příznačnou jednu libru. Navíc v Británii existují kouzelné řetězce nesoucí jméno Poundland, Poundworld či Bargains a za libru je tam skoro všechno, radost nakupovat!

Archiv Ondry Hradila

Jediné skutečně drahé položky, které zabolí v peněžence, jsou ubytování, doprava a alkohol. Za jeden pokoj ve sdíleném bydlení chtějí kolem 100 £ týdně, což se za měsíc vyšplhá téměř na 12000 korun.

Dají se samozřejmě sehnat i levněji, záleží na čtvrti, velikosti pokojů a velikosti města. K mání jsou i pokoje už za 30 £ na týden, ale musí se počítat s tím, že pokoj je velký asi jako Harryho přístěnek pod schody a že se sem tam za oknem budou černoši mlátit baseballkama a krást si drogy.

Proto bych doporučoval shánět práce primárně v hotelech, kde je většinou ubytování i strava za hubičku a domů si pak můžete odvézt opravdu dardu peněz.

Jak bylo zmíněno výše, další drahou položkou je doprava. I městská hromadná doprava vyjde draho, ale za ty peníze se opravdu krásně povozíte na pohodlných sedačkách. V mnohých městech i v dvoupatrových elektrických autobusech, přičemž v mnohých na sedadle před sebou vedle stolečku najdete i USB slot pro nabití telefonu.

Jedna jízda se pohybuje kolem 2-4 £, týdenní je pak kolem 17-30 £ dle velikosti města, takže stačí jednou investovat a pak se už len vozit ulicemi.

Další černou dírou, do které se propadá mnoho liber, je nákup alkoholu, cigaret a jiných omamných látek. Plechovkové pivo, což je nejlevnější, které lze v Británii sehnat, stojí kolem libry, ve skle se pak cena vyšplhá ke 2 až 3 librám. V české hospodě se solidně připijete za cenu jednoho britského piva s cenovkou okolo 4 až 5 liber. Cigarety dosahují až k 10 librám za balíček, tvrdý alkohol jde ještě o dost výš.

Legislativa

Sehnat práci samozřejmě není jen tak, ani v Česku. Nejdřív tomu předchází spousta byrokracie a papírování. Stěžejní pro pobyt v Británii jsou tři věci – britské telefonní číslo, britský bankovní účet a NIN (National Insurance Number). První dvě nejsou problém, u třetího už problém nastává, protože bez angličtiny na komunikační úrovni NIN lze jen těžko vyřídit. Je totiž nutné si o něj nejdřív telefonicky požádat a později se dostavit na osobní schůzku. Život bez něj je o dost těžší z důvodu vysokého zdanění nebo něčeho takového, zatím tomu sám moc nerozumím, o NIN více až později.

A pak je tu samozřejmě podpis smlouvy se zaměstnavatelem. Mnohdy nebudete vědět, co po vás vůbec chtějí, ale ANO je správná odpověď na všechny otázky kromě té, jestli máte nějaké zdravotní postižení.

Autorem tohoto článku je Ondra Hradil, který spolu s dalšími šikovnými studenty a pisateli tvoří tým MyImage.cz, web od mladých, pro mladé. Další rady, tipy a informace nejen k tématu práce za hranicemi najdete na jejich webu MyImage.cz