Práce delegáta – dream job nebo noční můra?

recyklujemeclanky: Nevím, jak ty, ale já jsem si tuhle otázku ve svých začátcích ani nepokládala. Práce delegáta pro mě byla prostě a jednoduše jobem snů. Jako cestovatelka tělem i duší jsem si těžko dovedla představit lepší spojení cestování, poznávání a vydělávání peněz. A také to tak nakonec i bylo. Jen jsem časem objevila, že i ten pověstný dream job má svou odvrácenou stranu.

Autobus
Photo by Annie Spratt, Unsplash

Je to o náhodě

K faktu, že se mojí první delegátskou destinací stala vytoužená Dominikánská republika, přispěla neuvěřitelná souhra náhod a umění být v pravou chvíli na pravém místě. A to místo nebylo fyzické, nýbrž online – databáze delegátů nabízejících své služby. Navzdory faktu, že mi nabídka práce snů záhadně skončila ve spamu, se mi ji podařilo vylovit tak akorát včas, zabojovat u pohovoru, a o pár týdnů později už jsem seděla v letadle směr Punta Cana, připravená na nová dobrodružství.

Tygr
Photo by Dagmar Sučová

Práce delegáta je prací s lidmi

Po prvních týdnech okouzlení z krásy této exotické země mě doběhla tvrdá realita a nastal čas na pár lekcí v delegátské škole života. Job snů ukázal své stinné stránky ve formě nikdy nekončící únavy z nevyspání, věčně drnčícího telefonu s nespokojeným nebo bezradným klientem na druhé straně, řešení (občas) neřešitelných problémů, ale také dohadování se s extrémně milými, ale často nedochvilnými a nespolehlivými místňáky, kteří na všechno mají času víc než dost a maňána naprosto vystihuje jejich životní styl i přístup k práci.

Práce delegáta je víc než cokoli jiného prací s lidmi, a jako taková může být super stresová a naprosto nevděčná. Jak se říká – není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem.

Klienti jsou schopní si stěžovat na všechno, od absence knedlíků a vepřového přes (ne)kvalitu ubytování až po (ne)přítomnost vln v moři. Byly okamžiky, kdy jsem si říkala, jestli mi to za to stojí. Vždyť existuje spousta jiných možností, jak pracovat a cestovat zároveň! Pak ale stačí milá a upřímná pochvala od klienta nebo rozzářený úsměv dítěte, které si pobyt na exotickém místě očividně užívá. A hned je líp!

Dominikánská republika
Photo by Dagmar Sučová

Škola života naštěstí udělala své a já se naučila být asertivní, pohotová a improvizace schopná i v situacích, kdy jsem lidově řečeno nevěděla, která bije. Naštěstí, protože jsem si zažila například dav reklamujících klientů s kamerou natáčející mě pár centimetrů od mého obličeje, opilého klienta, který se pokoušel pobavit celý autobus svým zpěvem do mikrofonu, o který jsem se musela poprat, a bohužel i to nejhorší, co se delegátovi může stát, tedy situace, kdy na zájezd přijedou dva zdraví, veselí lidé a domů se vrací jen jeden.

Když se dream job promění v noční můru

Po roční přestávce jsem si odskočila do příbuzné průvodcovské profese a strávila dvě léta po sobě v kouzelném Turecku. Tyto dvě sezóny byly tak nesrovnatelné, že jsem ani nemohla uvěřit tomu, že se odehrávaly v téže zemi. Vyzkoušela jsem si, co to je, když se dream job opravdu promění v noční můru s nespolehlivě fungující místní agenturou, která práci více komplikovala než usnadňovala, a s bonusem v podobě nečekané změny pozice z průvodce na transferového delegáta. Všechno špatné je ale pro něco dobré. Následující sezónu mi tato zkušenost přinesla ovoce v podobě vysněné pozice průvodkyně pro jednu z nejznámějších českých CK. Tentokrát jsem naopak měla obrovské štěstí a celý tým včetně partnerské agentury snad už ani nemohl být lepší. Téměř jsem si přála, aby to léto v Marmarisu nikdy neskončilo a konec sezóny jsme s kolegyní obrečely.

Dominikana
Photo by Dagmar Sučová

Je práce delegáta pro vás?

A co dál? Je práce delegáta i tvojí vysněnou profesí? Nevíš, jestli k ní máš vůbec předpoklady? Z praxe znám spoustu případů velice úspěšných delegátů, kteří nestudovali cestovní ruch, neměli žádný certifikát (i když se to hodí) a přesto uspěli. Měli ale touhu, a to nejenom touhu po cestování, ale především upřímnou touhu dělat ostatní šťastnými. A takoví delegáti potom mají spokojené klienti a spokojení klienti jsou základem úspěchu. Chceš vědět víc? O své zkušenosti se s vámi podělím v následujícím kurzu:

Kurz na Naučmese: „Práce delegáta – dream job nebo noční můra?“

O autorce

Dagmar Sučová je cestovatelka tělem i duší, milovnice latinskoamerické kultury i tanců, věčně toužící po dobrodružství a poznávání. Fascinovaná španělštinou a portugalštinou i karibským životním stylem beze spěchu a stresu. Delegátka, průvodkyně, učitelka jazyků i překladatelka, v současné době studentka marketingu a začínající digitální nomád. Více o ní: http://www.naucmese.cz/dagmar-sucova.

Článek byl původně sepsán Dagmarou dne 15.01.2015. Aktualizaci provedla Kačka dne 20.01.2020.