Diakonie Českobratrské církve evangelické letos již po jedenácté vyhlašuje sbírku pro děti žijící v tíživé sociální situaci. Radost jim můžeš udělat dárky zabalenými do krabice od bot.

Vánoce jsou ideální příležitostí k obdarování těch, kteří ti jsou blízcí, ale také k potěšení někoho, kdo v životě dárky tak často nedostává. V době adventu vyhlašují charitativní organizace nejrůznější sbírky a další příležitosti k pomoci. Již po jedenácté se letos můžeš zapojit do předvánoční charitativní akce Krabice od bot, kterou tradičně pořádá Diakonie ČCE. Cílem je potěšit co nejvíce dětí žijících v tíživé sociální situaci, nízkoprahových zařízeních a azylových domech. Minulý rok se díky této akci vybraly dárky pro více než 55 000 dětí.

daruj krabici od bot
Ilustrační foto. Autor: Tolmacho. Zdroj: Pixabay.com

Jak můžeš pomoci?

Postup je jednoduchý. Nejdříve si vyber na jedno ze 135 sběrných míst, které máš nejblíže, a také vyber věk dítěte, které by si chtěl/a obdarovat. Potom už stačí jen přijít s nápadem na dárky, které by třeba i tobě udělaly radost. Krabici s dárky zabal do balícího papíru a nezapomeň na balíček napsat věk a pohlaví dítěte, kterému má být krabice doručena. Dárek dones na sběrné místo. O vše ostatní se už postarají vybraní dobrovolníci a spolupracovníci Diakonie.

Pokud tě nenapadá nic, co by si do krabice zabalil/a nebo nestíháš dárek připravit, můžeš využít možnosti poslat dárek online. Nebo se porozhlédni v eshopu projektu, kde můžeš sehnat pěkný dárek pro rodinu nebo kamarády. Nákupem také přispíváš na pomoc dětem v nouzi.

Co zabalit do krabice od bot?

Do krabice můžeš přihodit knížky, kosmetiku, hračky, deskové hry, školní a výtvarné potřeby či oblečení. Řiď se věkem dítěte, které chceš obdarovat. Jelikož může být tvoje krabice jediným dárkem, které dítě dostane, organizátoři doporučují zabalit spíše několik drobností než jednu větší věc. Věci by neměly být příliš staré, opotřebované, nebezpečné nebo křehké. Vše by mělo být v pěkném stavu. Přidat můžeš také fotografii a vánoční přání. Inspiruj se seznamem dárků na webu sbírky.

Jak se dárek dostane k dítěti?

Krabici můžeš odnést na jedno z více než 135 sběrných míst po celé České republice, všechna místa si můžeš prohlédnout na této mapě. Sběrná místa jsou provozována prověřenými dobrovolníky, kteří komunikují se školami, azylovými domy, úřady, nízkoprahovými centry a terénními pracovníky. Dobrovolníci předem zjišťují počet potřebných dětí, jejich věk a pohlaví. Pomocí rezervačního systému na webu Krabice od bot, kde dárci vidí, kolik dětí jakého věku a pohlaví je ještě potřeba obdarovat, tvůj dárek jednoduše doručí vybranému dítěti. Většina dárků se rozdělí dětem přímo v regionech sběrných míst. Zbytek dárků, které nenajdou své majitele v regionech, se každý rok rozdá v sociálně vyloučených lokalitách a na ubytovnách. Díky tomuto systému tak že všechny dárky, které se vyberou, najdou své příjemce.

Pokud letošní sbírku nestíháš, kdykoliv v průběhu roku můžeš poslat krabici online. Krabice online je doprovodná finanční sbírka Krabice od bot, zaměřená na dlouhodobou pomoc dětem a rodinám v nouzi.