Poprvé na letní workcamp?!

Léto se blíží a mnozí z vás vyráží na workcamp. Někteří možná poprvé s bušícím srdcem a klíčícími obavami, jaké to bude, někteří možná nemohou natěšeností dospat. Tak či onak, článek přináší zážitky účastnice minulého ročníku workcampu ve Španělsku.

Účastnice Kristýna vypráví o svých žážitcích z loňského workcampu:

 Workcamp, který jsem si vybrala, byl organizován španělskou mládežnickou organizací Eduvia a byl zaměřen na obnovovací práce v malé vesničce v srdci Galície. Jela jsem s cílem poznat nové lidi a také procestovat kousek Španělska s poloprázdnou kapsou.

Za účast na workcampu nebyl pro evropský workcamp žádný extra poplatek, krom administrativního, který byl zaplacen INEX-SDA za zprostředkování. Finanční podmínky workcampů se liší, u mého vybraného workcampu jsem platila jen cestu a pojištění- ubytování, jídlo a výlety po celé 3 týdny byly placeny našimi španělskými hostiteli. Nicméně dostat se do Santiaga de Compostela, kam z Čech přímo nic nelétá, až tak úplně nejlevnější nebylo…

Než jsem odjela, byla jsem trochu nervózní, protože jsem věděla jen místo, kam mám dojet a přibližnou hodinu. Neměla jsem tušení, jak bude vypadat ubytování, ani práce a koho můžu potkat…

Po 30 hodinové cestě jsem dorazila do vesničky Lalín, která je zrhuba hodinku od Santiaga de Compostela. Mé obavy se rozplynuly. Naše skupinka se skládala z cca 15 španělů a 12 zahraničních návštevníků z Venezuely, Francie, Itálie, Ruska a po jednom kousku z České republiky.

 Během následujících tří týdnů jsme zažili spoustu legrace a stala se z nás skvělá parta. Naši španělští hostitelé pro nás udělali opravdu vše, brali nás na výlety po okolí, koupat se, na místní vesnické tancovačky, či do města, kde nás uvítal starosta a vyzpovídali nás novináři, dokonce přijela španělská televize natočit o nás reportáž… A někdy jsme také pracovali, no, i když po španělsku(to znamená okolo 5 hodin denně).

Po smutném loučení s některými se velká většina naší party rozhodla, že stráví společně několik dní cestováním po Galicii.  Přes kulturní rozdílnosti a jazykové nedokonalosti jsme si užili opravdu skvělé prázdniny. Přesto, že workcamp nemusí být tak levná záležitost, jak se může zdát na první pohled, mohu jen doporučit všem mladým a otevřeným lidem, kteří rádi poznávají nové kamarády, cestují, ochutnávají nová jídla a zároveń se nebojí práce.