Popříjezdové školení v Sarajevu

Kristýna, kterou Mladiinfo v dubnu vyslalo na EVS do Černé Hory, se vydala na popříjezdové školení. I když od jejího příjezdu vlastně už uběhlo několik měsíců, akce pro ni byla více než přínosná. Přečtěte si její zážitky ze setkání evropských dobrovolníků v Sarajevu.

Ve dnech 8. – 13. června 2015 jsem se společně s dalšími patnácti dobrovolníky, kteří jsou na EDS v Albánii, Bosně a Hercegovině, Kosovu a Srbsku, zúčastnila popříjezdového školení v Sarajevu. Školení proběhlo pod vedením zkušených trenérů Lidije Đukes a Konstantinose Spatiotise a s podporou Andreje Trohy, zástupce pořadatelské organizace SALTO YOUTH South East Europe Resource Centre, která na Západním Balkáně zastupuje roli jednotlivých národních agentur.

Představa sedmihodinové cesty autobusem po úzkých křivolakých horských cestách Černé Hory nemohla příliš zkazit mou radost z cesty do Sarajeva a po seznámení s účastníky, kteří se při cestování museli spoléhat na albánskou dopravu (s níž mám předchozí zkušenosti), jsem si jen pochvalovala existenci přímého spolehlivého spoje mezi Černou Horou a Bosnou. Po příjezdu na hotel a ubytování se v pokoji s dech beroucím výhledem na… sousední zeď a plakátem Toma Cruise, jsem se pomalu nachystala na večeři, kde jsme se postupně začali scházet s dalšími účastníky.

První večer se nesl ve znamení vzájemného představování a seznamovacích her, což pokračovalo i druhý den dopoledne. Pomocí různých cvičení jsme se učili o důležitosti komunikace nebo o tom, jak naše chování ovlivňuje druhé. Poté jsme diskutovali naši motivaci pro výjezd na EDS a nejrůznější příležitosti, které nám EDS nabízí, od osobního rozvoje až po podporu aktivního občanství na místní i evropské úrovni.

Úterní odpoledne bylo věnováno projektovému managementu, ve skupinách po čtyřech jsme měli vymyslet vlastní malé projekty, které bychom zvládli druhý den realizovat. Museli jsme si zvolit dosažitelné cíle vycházející z konkrétních potřeb společnosti, správně využít velice omezené zdroje a zvolit adekvátní strategii.

Ve středu jsme naše připravené plány realizovali a večer naše výsledky prezentovali před ostatními. První ze skupin chtěla propagovat nezištné dobré skutky a interakci mezi lidmi tím, že na veřejnosti rozdávala zbytky jídla z naší hotelové snídaně. Druhá skupina si v jednom z obchodních center připravila aktivity pro děti, které tak měly možnost kreslit či hrát malé hry. Třetí skupina zjišťovala přístupnost hotelových prostor pro tělesně postižené hosty. Na závěr vytvořila krátkou zprávu s doporučeními pro vedení hotelu. Naše skupina se rozhodla zmapovat představy o rolích mužů a žen mezi mladými lidmi v Bosně. Ptali jsme se mladých lidí, co by podle nich muž/žena neměl/a dělat a jejich anonymní fotky s odpověďmi jsme sdíleli na Instagramu a Twitteru použitím hashtagu #hesheSarajevo. S výsledky jsme byli spokojeni a s největší pravděpodobností tento projekt zopakujeme ve svých hostitelských městech.

Ve čtvrtek proběhla evaluace našich projektů, shodli jsme se na nezbytnosti plánování, kooperace, komunikace, vzájemného respektu, flexibility či znalosti místního kontextu. Po krátkém představení různých prvků EDS jsme byli odměněni volným odpolednem, jejž jsme využili na prohlídku města a okolní přírody.

Poslední den byl věnován praktickým aspektům EDS, byl nám představen Youthpass, certifikát mapující naše učení se různým dovednostem v průběhu projektu, způsoby, jakými se učíme a zdokonalujeme, jak asertivně komunikovat, vyjednávat a řešit překážky a jak zvládat kulturní rozdíly. Poté jsme si všichni napsali dopisy sami sobě o našich očekáváních pro nejbližší měsíce, které nám budou doručeny v průběhu září. Na závěr proběhla evaluace školení a sdílení našich dojmů. Atmosféra byla výborná, všichni byli nadšení, kolik jsme toho stihli dokázat v tak krátkém čase, především s ohledem na naše malé projekty. Páteční večer byl samozřejmě zakončen společnou party.

V sobotu jsme se začali rozcházet, někteří z nás se ještě rozhodli prohlédnout si město či více cestovat. Všichni jsme odcházeli se skvělými zážitky, novými přáteli a obnovenou motivací do budoucna. Osobně jsem od školení příliš neočekávala, ale byla jsem naprosto unešená úžasnými lidmi, perfektními trenéry a jejich poutavým programem. S dobrým pocitem tak můžu prohlásit, že popříjezdové školení bylo mnohem více než pouhým výletem do Sarajeva a získané zkušenosti mi umožní lépe zvládnout nejen EDS, ale i výzvy po jejím skončení.

DSC05269DSC05289

DSC05290