Pomozte změnit své okolí s Akumulátorem

Máte nápad, jak změnit vaše okolí na lepší místo? Chtěli byste se angažovat ve veřejném prostoru, ale nejste si jistí jak? Program Akumulátor vám může pomoci vaše představy proměnit v realitu.

Co je to Akumulátor?

Akumulátor je dlouhodobý vzdělávací projekt, který se snaží podporovat mladé lidi ke změnám ve svém okolí. Program probíhá především formou neformálního vzdělávání. Letos se koná již pátý ročník a každoročně se projektu zúčastní 20 aktivních mladých lidí. Náplní programu je přiblížit mladým lidem občanský aktivismus, témata jako změny klimatu, migrace, lidská práva či sociální problémy. Program se skládá ze dvou víkendových školení a šestidenní studijní cesty do Bruselu. Program je podpořen zelenými politickými nadacemi, ale cílem je vytvořit prostředí otevřené všem politickým názorům.

Během prvního víkendového školení se účastníci dozví více o budoucnosti měst. Otázky, na které budou účastníci hledat odpovědi jsou mimo jiné: Jak můžeme ovlivnit plánování a fungování měst? Jak mohou města reagovat na změnu klimatu? či Jak funguje komunální politika? Toto školení se koná mezi 18. 10 – 20. 10. 2019 u Ústí nad Orlicí.

Druhý víkend se bude zabývat tématem Evropské Unie. Jejími výhodami, nevýhodami a vztahem s Českou republikou. Důležité bude dozvědět se více o tom, jak vlastně mohou mladí lidé evropskou politiku ovlivnit. Toto školení se koná mezi 29. 11 – 1. 12. 2019 u Jihlavy.

Cestě do Bruselu předchází předodjezdové setkání (21. 2. a 22. 2. 2020) a účast v online programu Impact Europe. Online program je zaměřený na otázky ohledně Evropské Unie a jak je možné ovlivnit její budoucnost. Témata obsahují Obchod, Životní prostředí, Bezpečnost potravin, Migrace, či Zelené politické hnutí. Předběžný termín pro studijní cestu do Bruselu je 2. 3. až 6. 3. 2020. V Bruselu se česká skupina setká s mladými účastníky Akumulátoru z Finska, Maďarska a Chorvatska. Společně budou mít možnost navštívit některé instituce Evropské Unie a sdílet své poznatky z celého programu.

Ilustrační fotografie. Zdroj: pixabay.com

Proč se Akumulátoru zúčastnit?

Během programu budou mít účastníci možnost setkat se aktivisty, novináři, akademiky či politiky. Ti účastníkům předají cenné znalosti a osobní zkušenosti ohledně toho, jaké je to pracovat ve veřejném prostoru a jak docílit úspěchu.

V dnešní době se stále více a více zaměstnavatelů zaměřuje především na tzv. měkké dovednosti. Díky Akumulátoru účastníci zlepší své schopnosti v oblasti týmové spolupráce, leadershipu a občanské odpovědnosti.

Programu se účastní aktivní lidé z celé České republiky, kteří se mohou jednoduše stát vašimi budoucími spolupracovníky či přáteli. V neposlední řadě se také účastníci dozví více o současných tématech jako je udržitelnost, feminismus, migrace či technologie.

Jaký by měl být ideální účastník?

  • Věk mezi 17 a 23 lety (může být i méně či více, pokud vysvětlíte svou motivaci pro účast v programu)
  • Možnost zúčastnit se dvou víkendových školení v České republice a studijní cesty do Bruselu a dvoutýdenní přípravy na ni
  • Zajímat o dění kolem sebe a chuť něco změnit
  • Žít v České republice (ale účastník nemusí mít v ČR trvalý pobyt ani mít české občanství)

Kolik to stojí?

Tvůrci Akumulátoru se snaží, aby byl program finančně přístupný úplně všem. Při vyplňování přihlášky jsou tedy zájemci požádáni o uvedení částky, kterou jsou ochotni za účast v programu zaplatit. Pokud účastník nemá finanční prostředky na účast v programu, může požádat o příspěvek až ve výši 100%. Maximální účastnický poplatek je 3000 Kč.

Jak se přihlásit?

Přihlásit se můžete online. Deadline pro přihlášení je 26. 9. 2019. Přihláška se skládá z osobních údajů a otázkách ohledně vaší motivace pro účast v programu a využití dovedností, které díky Akumulátoru získáte.

Zdroj: aktivniobcanstvi.cz