Pojeďte pomáhat do Banátu

Zajímalo by vás, jak se žije na pomezí Rumunska a Srbska? Rádi byste odhalili krásy rumunského venkova? Nevadilo by vám přiložit ruku k dílu? Vydejte se na konci léta pomoci do Banátu!

O co se jedná?

Help kemp Banát je určen pro dobrovolníky starší 18 let, kteří by během týdne stráveného v Rumunsku rádi zjistili zajímavosti a zkušenosti od rumunských krajanů, a zároveň vypomohli v okolní přírodě. Kemp je organizován v rámci projektu Člověk v tísni v Banátu.

Projekt vznikl mimo jiné i díky vazbám banátské oblasti na českou kulturu. České krajanské vesnice v Banátu, kde dnes žije asi 2 000 obyvatel jsou totiž unikátní tím, že díky velké míře izolace této oblasti od okolí došlo ke konzervaci českého jazyka i zvyků nebo k dochování tradičních způsobů hospodaření a obdělávání polí. Zároveň je však obecně v celé zemi problém se špatnou ekonomickou situací. Člověk v tísni se tedy snaží v banátské oblasti pomoci s jejím šetrným rozvojem nebo s vytvářením pracovních příležitostí v příhraničních vesnicích.

Hlavním cílem help campu je značení turistických cest v okolí a jejich oprava, ale také pomoc místním nejen v hospodářství, ale i při přípravě programu na banátský festival.

Zdroj: hedvabnastezka.cz

Proč se zúčastnit?

Během jednoho týdne budete mít možnost seznámit se s obyvateli vesnice Garnic, poznat jejich tradice a způsoby, jak pečují o hospodářství, a zároveň strávit čas u smysluplných aktivit, které pomohou místním i turistům (značení turistických tras v okolí a oprava stezek). Poslední dny budou věnovány přípravám banátského festivalu na Gerníku, jímž bude také help kemp zakončen.

Po práci, která zabere každý den zhruba 6 hodin mají účastníci možnost výletů po okolí nebo například návštěvu okolních vesnic.

Bližší informace

Kemp je určený pro všechny zájemce starší 18 let.

Datum: 17. – 24.8. 2019

Kde: Rumunsko – Banát (Garnic)

Cena: zdarma

Ubytování: ve společných prostorách na karimatkách, případně za příplatek u místních

Strava je zajištěna 1x denně, zbytek si účastníci zajišťují individuálně.

Dopravu do vesnice Sv. Helena si účastníci zajišťují sami, lze si domluvit s ostatními účastníky společně auty nebo autobusem.

Kontaktní osoba:

Martin Koudelka
E-mail: hcbanat@centrum.cz
Telefon: 604 189 765

Bližší informace naleznete na stránkách dobrovolnického hnutí Brontosaurus, zkušenosti z minulých let jsou popsány na cestovatelském portálu Hedvábná stezka.

Zdroj: brontosaurus.cz