Stáž v národním parku Tuneri v Bolívii: pojeďte na experimentální farmu!

Hledáte místo v terénu, kde můžete navrhnout svůj vlastní výzkum k magisterskému nebo bakalářskému studiu? Chcete se naučit novým věcem v oboru zahradnictví a agrolesnictví, a při tom pomoci dané komunitě s rozvojem? Mollesnejta v národním parku Tuneri v Bolívii je místo pro vás!

Mollesnejta je experimentální farma, která se nachází nedaleko města Cochabamba v Bolívii. Noemi, která pochází z Německa, založila tuto farmu před 20 lety, aby pomohla místním farmářům, kteří trpí nedostatkem vody, sesuvy půd a jinými problémy způsobenými klimatickými změnami.

Farma se nachází ve výšce nad 3000 m.n.m. v národním parku Tuneri a jelikož je to celé velký experiment s agrolesnictvím, vypadá to jako jedna velká lesní džungle. Ze zvířat se tam můžete pomazlit třeba s lamou, oslem, koťátky nebo pejsky.

Archiv Alena Machálková

Co se děje na farmě

Na farmě se experimentuje s různými druhy agrolesnictví (způsob kultivace, při které se mísí stromy se zeleninou a jinými rostlinami, tak aby se rostliny navzájem podporovaly). Jelikož se jedná o malou neziskovou organizaci, která své výsledky vždy sdílí s místní komunitou neziskově, pomoc dobrovolníků a studentů je proto vždy vítaná.

Praxe a stáže

Mollesnejta nabízí ubytování zdarma všem, kteří jakkoliv přispívají k rozšíření vědomostí o agrolesnictví ať už výzkumem, sběrem dat či prací na farmě. Pokud si denně odpracujete 6-8 hodin, máte zdarma i jídlo, které je vynikající a uvařené od základů ze surovin vypěstovaných ekologicky právě na farmě.

Pokud zde budete dělat výzkum, budete platit 20BOL (60Kč) na den. Noemi vám vždy vysvětlí co a proč děláte. Během své stáže či dobrovolnictví se naučíte hodně o místní kultuře, agrolesnictví, zahradnictví a problémech způsobených klimatickými změnami v těchto nadmořských výškách.

Mollesnejta je ideálním místem nejen pro nadšené dobrovolníky a zahrádkáře, ale také pro studenty, kteří by chtěli pomoci Noemi (klidně i v rámci svého studia či diplomové práce) se sběrem potřebných dat. Vždy budete obklopeni malou skupinkou mezinárodních dobrovolníků, se kterými můžete podniknout různé výlety, hrát hry nebo koukat na filmy či hvězdy.  

Archiv Alena Machálková

Místo se vždy najde pro studenty, kteří mohou pomoci s chemickým či biologickým rozborem a výzkumem ohledně kvality půdy nebo vzájemném vlivu jednotlivých rostlin a stromů. Taky pro studenty v oboru ekonomiky, sociologie i politologie, kteří mohou provést kvalitativní či kvantitativní výzkum a analýzu týkající se aplikace a výhod agrolesnictví pro místní farmáře, faktorů ovlivňující adopci této technologie nebo cokoliv jiného.

Noemi nemluví česky, ale zato si s ní popovídáte španělsky, anglicky, německy i francouzsky a je otevřená jakékoliv spolupráci, jakémukoliv výzkumu i pomoci.

Pro více informací ji můžete kontaktovat (anglicky nebo jedním z výše uvedených jazyků)  na: nstadlerkaulich@googlemail.com.