Pojďme do africké knihovny!

Měli byste zájem odjet jako dobrovolník do Afriky, ale nechcete za to platit tisíce?  Nebo naopak hledáte, jak užitečně můžete pomoci právě z Česka? Chcete být součástí projektu, kde vaše vědomosti mohou opravdu pomoci a jsou žádané místními? Chcete se v takové komunitě cítit jako doma a být při takové spolupráci v kontaktu přímo s danou komunitou? Potom zkuste Bookfeeding!

Jmenuji se Alena,  jsem zakládající člen Bookfeedingu a tedy jeden z hlavních bookfeederů. Pokud po přečtení článku budete mít jakékoliv dotazy, můžete mne kontaktovat e-mailem nebo přes náš web na www.bookfeeding.org

Co to je Bookfeeding?

Bookfeeding je nezisková organizace, která pomáhá znevýhodněným komunitám postavit knihovny a vybavit je knížkami. Zároveň Bookfeeding bojuje proti „násilnému“ rozvoji a tzv. záchranářskému komplexu (= způsob jednání v rozvojových projektech některých mezinárodních organizací a dobrovolníků z vyvinutých zemí, které předpokládají, že projekty budou úspěšné, neboť fungují i ve vyvinutých zemích a tak se snaží naučit místní „naše způsoby“, aby jim pomohli, častokrát bez konzultace se samotnými místními).

knihovna madagascar
knihovna Madagascar. Foto: Alena

Bookfeeding se proto snaží a podporuje rozvoj „zevnitř“.

  • Veškeré projekty jsou iniciovány samotnými místními.
  • Bookfeeding pouze pomáhá vše zprostředkovat a zorganizovat.
  • Projekty – tedy knihovny – ale vždy patří dané komunitě, která rozhoduje o veškerých pravidlech.
  • V Bookfeedingu jsou všichni dobrovolníci, tedy nikdo není placený a nejsou proplacené ani „výlety“ do knihoven.

A o to důležitější je mít síť dobrovolníků po celém světě.

Jak se taková knihovny staví?

Díky sociálním sítím se o této male charitě může dozvědět kdokoliv, kdekoliv. V rozvojových zemích je mnoho aktivních lidí, kteří právě takové organizace vyhledávají, aby mohli svým komunitám pomoci. Poté, co nás kontaktují, jim zašleme podmínky a manuál s přihláškou a podmínkami.

Foto: Alena

Podmínky jsou velmi jednoduché: komunita musí buď darovat budovu, kde se knihovna bude nacházet, nebo musí přispět finančně nebo materiálem, pokud se vše bude stavět od základů. Budova může být klidně nedostavěná či nevybavená. Komunita musí poskytnout rozpočet opravy (výstavby), náklady na výbavu a preference knih. Spolu s popisem a fotkami dané oblasti poté v Bookfeedingu se sestaví profil pro tuto knihovnu, navrhnou se způsoby fundraisingu a pomocí všech bookfeederů (=dobrovolníků) se pustíme do sběru knih a prostředků. Jeden z Bookfeedingu (může to být i nový člen, který se rozhodl zažít projekt na vlastní kůži) většinou odcestuje do dané komunity a dokumentuje proces výstavby tak, abychom alespoň pomocí fotek a videí mohli poděkovat našim sponzorům a motivovat další bookfeedery. Během projektu se snažíme podpořit komunity také v jakékoliv profitové aktivitě, které pomůžou komunitám získat nezávislost na financích „zvenčí“.

Výhodou Bookfeedingu je to, že každý projekt je jiný, každá komunita má jiné požadavky, je jinak vybavená a vyvinutá a má jiné složení i polohu. Spoluprácí se tak naučíte nejen hodně o daných kulturách, ale i o problémech a rozdílném přístupu k rozvoji samotnému. Bookfeeding má zatím 6 dokončených a 3 rozestavěné knihovny. Ty se nacházejí v Ghaně, Tanzanii, Keni, Indii, Zambii a i na Madagaskaru.

Foto: Alena
Foto: Alena

V srdci Bookfeedingu jsou dobrovolníci (=bookfeedeři), ti jsou hnací silou, mozkem, pozitivní energií i tělem celého projektu. Na nich to vše stojí. Naším cílem je ukázat, že kdokoliv kdekoliv na světě může pomoci. Bookfeedeři v Pákistánu a na Slovensku nám pomáhají s webem, ve Švýcarsku nám bookfeedeři každý měsíc organizují bleší trh a výtěžek jde právě nám, po celém světě lidé sbírají a posílají knihy přímo na naše knihovny. Pomoci může opravdu každý.

A jak jako dobrovolník můžete pomoci?

Z Česka

  1. Knih není nikdy dost a člověk by se divil kolik (nepotřebných) anglických či francouzských knih mají lidé doma. Sháníme bookfeedery, kteří by se rádi zapojili do sběru anglických/francouzských knih – může to být mezi kamarády, ve škole,…
  2. Jak jsi na tom se sociálními sítěmi? Hledáme parťáky, kteří by nám pomohli rozšířit Bookfeeding mezi širší veřejnost (angličtina výhodou).
  3. Máš zkušenosti s fundraisingem (vybírání peněz na charitu) a rád bys pomohl? Budeme jen rádi!
13245344_1701651156751249_6545228336395620438_n
Foto: Alena

V knihovnách

  1. Naše knihovny jsou nezávislé, a tedy fungují i bez naší pomoci. Každopádně téměř všechny naše knihovničky rády akceptují dobrovolníky, kteří by pomohli s výukou angličtiny, čtení či zprostředkování workshopů apod. Každá knihovna má jiné nároky a potřeby. Komunita vždy obstará základní ubytování a většinou i stravu za výměnu za vaši pomoc. Doprava a pojištění je na vás. O konkrétních knihovnách si můžete přečíst na www.bookfeeding.org (pouze anglicky), v případě dotazu mne kontaktujte na hello(at)bookfeeding.org ráda pomůžu.
  2. Pro ty odvážné máme vždy nějaké naplánované projekty a vždy hledáme někoho, kdo by byl ochotný nám pomoci s výstavbou přímo terénu. Vše by samozřejmě bylo monitorováno, a poskytnut by byl i trénink.

Vždy hledáme nadšence, pokud na vás nic nesedí, ale přesto byste chtěli pomoci, neváhejte nám napsat pár řádek o sobě, svých nápadech, zkušenostech a tipech. Místo pro aktivního bookfeedera se vždy najde!

www.bookfeeding.org

www.facebook.com/bookfeeding

hello(at)bookfeeding.org