Plánování pohřbu aneb derniéra podle tvého gusta

Přestože je smrt přirozenou součástí našeho života, přemýšlíme nad ní většinou jen v období Dušiček nebo v případě, že se loučíme s někým blízkým. Odlož nářky nad pomíjivostí života, naplánuj si pohřeb a zajisti si, že tvoje životní derniéra proběhne přesně podle tvého gusta.

Když v ikonické pohádce Kuba Dařbuján hledal kmotra pro svou nejmladší dcerku, vybral si Smrťáka. Věřil, že ten jediný je ke všem lidem spravedlivý. Umřít opravdu musíme všichni a jak pravil Gandalf: „My rozhodujeme pouze o tom, co uděláme s časem, jenž nám byl dán.“ Přestože s jeho moudrostí nelze než souhlasit, máš navíc možnost si zvolit, jak bude vypadat konec tvého příběhu. 

Smrt a poslední loučení

Různé kultury přistupují ke smrti různými způsoby. U nás se na Dušičky smáčí kapesníčky a zapalují svíčky za všechny, kteří už tady s námi nejsou. V Mexiku pořádají piknik živých s mrtvými, kdy v rámci oslav svátku Día de Muertos živí tráví na hřbitově klidně celou noc, zpívají, smějí se a vzpomínají na mrtvé. 

Día de Muertos Autor: Miguel Gonzales Zdroj: Unsplash.com

Stejně rozmanitý je i způsob, jakým se pozůstalí se zemřelým loučí. Někde si pobrečíš v černé, jinde oblékají bílou. Koneckonců, i u nás si lidé vybírají mezi uložením do země a zpopelněním, po kterém může následovat rozptýlení nebo uložení urny. Přemýšlel/a jsi už nad tím, jaký způsob pohřbu by sis přál/a?

Proč by sis měl/a plánovat pohřeb?

Nebudeme se pouštět do filozofie „života po životě“. Pokud v něj věříš, určitě by stálo za to si rozmyslet, jak by sis svůj přechod dál představoval/a. Pokud věříš, že smrtí pro tebe tahle jízda končí, můžeš svým blízkým ulehčit chvíle loučení. Ve smutku ze ztráty bude těžké vybrat tu nejlepší písničku, kterou by ti měli zahrát. A komu by po tvé smrti měla připadnout tvoje sbírka knížek? Nebo je snad mají spálit s tebou? Staň se aktivní součástí své derniéry – nenecháš to na rodině, kamarádech nebo pohřebním ústavu a tvé okolí se s tebou rozloučí přesně tak, jak si přeješ.

Plánování pohřbu

Je až překvapivé, co všechno lze u pohřbů personalizovat. Webovky Mojesmrt tě procesem provedou a pomůžou ti ujasnit si preference. Krok za krokem projdeš dotazníkem zaměřujícím se na 7 hlavních témat – hudba, oblečení, samotný proces pohřbu, tvůj majetek a parte. Jsi milovník/milovnice růžové? Navrhni si parte tak, aby reflektovalo tvou zálibu. Nejsi fanoušek poezie, ale zato máš úryvek z milované knížky? Věř, že i ten může mít na parte své místo. Pokud jsi milovník Conversek, nech do nich obout nejen sebe, ale i všechny ostatní. Zbývající dva okruhy pak zahrnují spíše psychickou přípravu na smrt – pojmenuješ své strachy a ujasníš si své poslední přání. 

Prostřednictvím e-mailu se můžeš přihlásit, uložit si svůj rozpracovaný plán a nebo ho s někým sdílet. Seznam si ale vytvoříš i bez přihlášení. Celý proces ti zabere jednotky až desítky minut – záleží jen na tobě, jak rychle dokážeš svá přání formulovat. Nic neplatíš, vytvoření seznamu je zdarma

Výběr hudby Mojesmrt.cz

Pohřby v 21. století

Pohřebnictví je dalším z oborů, které ovlivnila modernizace. Hitem posledních let je ekologické pohřebnictví, jehož nejvýraznějším výstupem je možnost nechat se pohřbít ke kořenům stromu. Máš nějaký oblíbený strom? Po své smrti se můžeš stát jeho výživou. Pokud fandíš planetě, ale představa posledního odpočinku u kořene stromu tě neláká, co třeba přírodní urna? Nebo snad rubáš z přírodních materiálů? 

Ať už se ohledně svého pohřbu rozhodneš jakkoliv, nezapomeň si svůj čas tady pořádně užít. Najdi, co tě naplňuje a dělej toho maximum. Pokud tápeš a svou vášeň teprve hledáš, užij si tu cestu a sbírej zážitky ze všech stran. Pomoct ti k tomu může naše pestrá nabídka příležitostí. Žij s radostí a pamatuj na Gandalfa!