Opravdu suchá poušť – skryté krásy Chile

Plánujete výlet do Jižní Ameriky? Nezapomeňte navštívit vesničku San Pedro de Attacama v Chile.

San Pedro, je malá vesnička, které se nachází nedaleko hranice s Argentinou a Bolívii, kterou tvoří známé pohoří Andy. Zároveň je toto místo známé tím, že je obklopené nejsušší pouští světa – a to pouští Atakama. Můžete tak zde strávit i několik týdnů a vždy mít co dělat.

Archiv Alena Machálková

Počet obyvatel záleží na sezóně, během léta zde může být až dvakrát více lidí a to zejména turistů, kteří chtějí využít výhodné polohy San Pedra a navštívit nejen krásy na Chilské straně, ale také Solné Jezero Uyuni v Bolívii. Hlavní ulice, která má sotva 200m je plná obchůdků se suvenýry, restaurací a turistických agentur. Najdete zde také širokou nabídku hostelů a hotelů.

Archiv Alena Machálková

Ze San Pedra můžete podniknout několikadenní výlet do Bolívie k již zmíněnému solnému jezeru nebo asi 70km vzdálených gejzírů a červených jezer. Pokud si raději výlety zařizujete sami, můžete si zapůjčit kolo (120kč na den) a zajet si do nedalekých údolí, pozůstatků historického chrámu nebo vyjet na výlet do pouště na lamy.

Údolí měsíce a Údolí smrti

Asi nejznámější atrakcí San Pedra je Údolí Luny (neboli měsíce). Za 350 Kč si můžete zaplatit půldenní výlet, který většinou začíná kolem 15hod odpoledne v malém autobusu, který vás doveze do nedalekého údolí. Tam budete mít možnost prozkoumat krásné jeskyně, vystoupat na písečnou dunu a projít se po údolí, ze kterého můžete spatřit celou poušť s nádhernými zasněženými vrcholky hor v dáli.

K večeru se naskládáte opět do autobusu, který vás odveze na vyhlídku, odkud se vám naskytne jedinečná možnost západu slunce. Slunce, které bude zapadat za vašimi zády osvětlí hory, poušť i daleké vrcholky hor neskutečnými odstíny barev.

Archiv Alena Machálková

Údolí smrti je velmi podobná atrakce, přesto doporučuji navštívit i toto místo. Údolí měsíce se nachází necelých 7km od vesnice a je tak možné zde dojet na kole, ale i pěšky. Pokud se odhodláte k pěší procházce, připravte se, že dříve nebo později se vaše skupinka rozroste o několik (i desítek) psů. Pouliční psy uvidíte pobíhat po okolí všude, většinou jsou ale neškodní průvodci, kteří budou rádi když je někdo poškrábe za uchem.

Ať už preferujete organizované výlety, projížďky na kole nebo jen procházky po okolí, San Pedro vám nabídne vše za rozumné ceny a hlavně na jedinečném místě této planety.