Květen již osmým rokem patří svátku architektury, Festivalu otevřených domů Open House. Buď letos u toho a prohlédni si místa, která jsou běžně zapovězena.

O tom, že architektura nemusí být jen těžko srozumitelné plánky na papíře, tě přesvědčí Festival otevřených domů Open House. Letos se koná již osmý ročník a ty díky němu můžeš navštívit místa, která jsou běžně pro veřejnost nepřístupná. Kromě nevšedního zážitku tak poznáš své město zase trošku jinak. 

Festival Open House

Původní myšlenka, která dala vzniknout festivalu, se zrodila v roce 1992 ve Velké Británii. Victoria Thornton, ředitelka neziskovky Open City, chtěla jednoduše přiblížit architekturu laické veřejnosti. A to se jí rozhodně povedlo! Od tradičních akcí zaměřených na památky a architekturu se totiž Open House liší rozličností stylů, které ukazuje. Zapomeň na zdlouhavé povídání o barokních sloupech či kostelních lodích. Z Londýna se festival rychle rozšířil a dnes už jej najdeš napříč světem – od Barcelony, přes Jeruzalém a Melbourne i v Buenos Aires. Pro propojení jednotlivých festivalů byla v roce 2010 založena síť Open House Worldwide, která dnes všechny festivaly zaštiťuje. 

Chod festivalu zajišťují dobrovolníci pod taktovkou místní neziskovky, která však musí získat licenci z Londýna pro to, aby se mohla nazývat oficiální akcí pořádanou pod hlavičkou Open House. U nás takové organizace najdeš dvě. Datum festivalu se však liší, vyrazit proto můžeš klidně na obě akce. 

Open House Melbourne. Autor: Ali C Photography. Zdroj: architectureanddesign.com.au
Open House v Česku

První ročník festivalu se u nás konal v Praze v roce 2015, v rámci kterého se návštěvníkům zpřístupnilo 33 budov, mezi nimi např. Tančící dům, elektrárna Štvanice nebo Invalidovna. Prozkoumat skrytá zákoutí Prahy se vydalo přes 38 tisíc lidí.

Do Brna festival dorazil o tři roky později s otevřením 24 budov, které navštívilo přes osm tisíc návštěvníků. Mezi vyhledávané lokality, které se veřejnosti otevřely, se zařadil např. Domeq, Koletory a Impact Hub Brno. 

Ale pozor, návštěvami vybraných míst to nemusí skončit. Součástí festivalu je i doprovodný program, který ti nabídne širší možnosti kulturního vyžití. Zapátrej na stránkách festivalu a vyber si podle svojí chuti.

Open House Brno

V moravské metropoli můžeš v poslední květnový víkend navštívit takové skvosty, jako je Arnoldova vila, Český rozhlas Brno nebo Palác Jalta, kde se nachází Rakouský honorární konzulát. Kompletní, naprosto vyčerpávající výčet všech dostupných lokalit, najdeš na stránkách festivalu. Určitě taky využij funkci filtru, která ti umožní vybírat tematicky, podle období nebo třeba podle typu místa. Takže pokud si chceš užít slunečné dny, zapátrej mezi exteriéry. Pokud se naopak sluníčka straníš, nezoufej, interiérů najdeš v seznamu dostatek.

Open House Praha

Hlavní město ti v rámci festivalu nabídne přístup do 101 budov, a to již v nadcházejícím víkendu 21.-23. května. Najdeš mezi nimi např. Desfourský palác, historický parník Vyšehrad nebo třeba sídlo Ministerstva zahraničních věcí v Černínském paláci. Zbývajících 98 míst najdeš na festivalových stránkách. Vstup na všechna místa je zdarma, tak neváhej a naplánuj si trošku jiný výlet. 

Černínský palác – sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR
Zapoj se do organizace festivalu i ty!

Rezonuje s tebou myšlenka festivalu? Souzníš s tím, že alespoň jednou za čas bychom měli mít možnost nakouknout za zamčené dveře? Přidej se mezi dobrovolníky, kteří se každoročně na pořádání festivalu podílejí a přispěj svou troškou do mlýna i ty. Dobrovolničit můžeš v Praze i v Brně, kontaktní formulář pro nábor dobrovolníků najdeš na webovkách jednotlivých festivalových měst.