Olympiáda lidských práv – klání v psaní esejí s lidskoprávní tématikou

Zamýšlíš se rád/a nad děním okolo tebe a kladeš si kritické otázky? Baví tě dívat se na věci z různých úhlů pohledu? Nejsou ti lidská práva lhostejná? Pokud jsi na většinu otázek odpověděl/a ano, tak se neváhej zapojit. Letošního ročník  akce Olympiáda lidských práv je v plném proudu.

V letošním roce probíhá již 10 jubilejní ročník Olympiády lidských práv, soutěže, pořádané studentským spolkem Leges Humanae. Soutěž je určená primárně pro středoškoláky se zájmem o lidskoprávní otázky. 

Olympiáda lidských práv
Olympiáda lidských práv 2019. Autor: Leges humanae, z. s. Zdroj: olpcr.eu

Jak se můžeš zapojit?

Školní kolo bylo zahájeno 18. 10. a probíhá až do 19. 12. 2021. Zapojit se můžeš prostým přihlášením a napsáním eseje. Finále a superfinále se konají v březnu příštího roku, v období mezi školním kolem a finálem se můžeš těšit na lidskoprávní workshopy.

A jak to konkrétně probíhá?

Soutěž se skládá ze dvou kol – toho školního a finálového. První kolo probíhá výhradně online přes webové rozhraní. Po přihlášení se ti zobrazí dvě témata, ze kterých si můžeš vybrat jedno a nyní máš 45 minut na sepsání krátké eseje/úvahy na toto téma. Pro vypracování a úspěšné absolvování nepotřebuješ žádné extra odborné znalosti, hodnotí se schopnost argumentovat, myšlenková konzistence a originalita pohledu na problematiku.

V případě úspěchu se můžeš těšit na postup do finálového kola, kde na zpracování tématu již budeš mít jeden týden. V této části budeš také svoji esej před odbornou porotou obhajovat. Pokud se zde dostaneš mezi nejúspěšnější účastníky, postupuješ do superfinále, kde si vylosuješ lidskoprávní otázku a odborné porotě představíš svůj pohled na ni.

Co ti Olympiáda lidských práv přinese?

Součástí soutěže jsou i vzdělávací aktivity a workshopy o lidských právech, také dostaneš feedback k tvé eseji. Díky soutěži máš možnost procvičit si psaní a formulování myšlenek na témata, která hýbou společností. Toto se ti určitě bude hodit v tvém studijním nebo osobním životě – ať už na univerzitě nebo v rozhovoru s kamarády. Také máš skvělou možnost poznat podobně naladěné středoškoláky.

Další informace najdeš na stránce Olympiády lidských práv, případně můžeš sledovat i na Facebooku a Instagramu pro aktuální informace.