¡Olé! aneb Erasmus v Andalusii – díl I.

První ročník VŠ máte za sebou, sedíte tedy pevně v sedle a chcete vyzkoušet něco jiného? Tak rychle pro kufr a na Erasmus!

Není třeba říkat, že ve Španělsku svítí slunce poměrně častěji něž u nás. To už víte. Proto tam přece jedete! Že jo? Kde najdete svoji fakultu – pokud se jí vůbec rozhodnete hledat – se dočtete v jednom z těch miliónů papírů, které jste dostali na zahraničním oddělení. Rád bych vám ale předal jisté know how, co se týče španělské kultury. Zvláště té jižanské. Vezmeme si za příklad Granadu. Pak metodou pars pro toto můžete své znalosti aplikovat na téměř jakékoliv město od Almeríe po Huelvu…

granada view
Výhled na Alhambru, Granada

Dovolím si vám tedy v několika dílech předat nejdůležitější rady získané z těžko nabytých zkušeností. Ano, člověk si kolikrát nabije, než ty zkušenosti nabude.

Díl první – cesta tam
Možností, jak se dostat na Erasmus, je nespočetně. Záleží na vzdálenoti místa pobytu a na době, kterou tam hodláte strávit. Já jsem měl reálné možnosti jen dvě. Letadlo, nebo auto. Do Španělska toho v dnešní době létá stále méně a méně. Do letovisek jako je Malaga apod. to létá navíc jen od dubna do října. A do menších měst to létá jen s přestupem. Low costové společnosti navíc ruší čím dál tím spojů. Většina mých kolegů se do Granady dostala tak, že letěli do Madridu (V té době ještě s Wizz Airem. Dnes už je to možné mnohem drážeji, pokud se nemýlím, jen s ČSA či IBERIA.). Já jsem volil své auto. Asi si ťukáte na čelo, neboť vzdálenost pozemní cestou Praha-Granada přesahuje 2500 km. Udělejme si krátký přehled s výhodami a nevýhodami různých dopravních prostředků (letadlo, auto).

Výhody a nevýhody cestování autem/letadlem:

1) délka cesty

Letadlem je to rozhodně kratší. Zase to není nic pro lidi, kteří neradi nečinně prosedí hodiny a hodiny na místě. Cesta non-stop trvá autem 23h. Nicméně pokud nemáte náhradního šoféra, tak je to nemožné zvládnout tak rychle a cesta trvá ještě déle.

2) peníze

Pokud trváte na letadle, možná bude lepší si vybrat destinaci podle low costových destinací. Tím spíše pokud budete chtít navštívit o Vánocích rodinu. Evropské vozovky jsou nepoměrně lepší než ty naše tankodromy. Za poplatky se ale pořádně plácnete přes kapsu. Vyhýbat se dálnicím ale nedoporučuji.

3) prostor

Pro dlouhány jsou letadla poněkud těsné, zvláště ty low costové. O zavazadlech ani nemluvě. Každé kilo navíc vás přijde draho. Pokud máte dodávku – ideální. Můžete si tam dát kromě podstatných věcí i matraci či karimatku a přespat pocestě v nákladním prostoru. Nezapomeňte, že na místě bude třeba koupit zásadní věci znova – sušák, ložní, nádobí. Pokud si to dovezete z domova, ušetříte nemalou částku. Nebo naopak při odjezdu nemusíte dělat složitě enyky benyky a s bolavým srdcem se rozhodovat, co necháte v erasmáckém bytě a co se vám povede odvézt jako upomínku.

Jak jsem již zmínil výše. Já jsme jel autem. Za prvé proto, že jako asi každý chlap mám k němu citové pouto, za druhé proto, že jsem chtěl procestovat celou oblast bez toho, aniž bych se musel na někoho vázat. O tom ale až příště…

Zdroj: Cyril Navrátil