Objevte Kosmo při prvním česko-slovenském simulovaném letu na Mars!

Pokud se zajímáte o přírodní vědy, vesmír a techniku, pak je na čase zpozornět. Do 14.července se můžete přihlásit na první simulovaný česko-slovenský let na Mars. Vše pak doslova odstartuje v listopadu letošního roku.

Účastníci Expedice Mars 2018. Archiv Expedice Mars

Pro zvídavé studenty se letos opět nabízí možnost přihlásit se do soutěže o účast na simulovaném letu 2019. 5 vybraných finalistů stráví celkem 101 hodin na palubě kosmické lodi o velikosti 25 m2 . Tj. 363 600 sekund při nichž zakusíte každodenní život kosmonauta od rutiny přes neočekávané situace. Například poruchu počítačů, karanténu nebo dokonce vystoupení na povrch cizí planety. Vyzkoušíte si tedy týmovou práci, budete odříznuti od vnějšího světa a vaši jedinou spojkou bude řídící středisko, vysílající pokyny.

Díky tomu, že zažijete něco nového, možná až extrémního, vystoupíte z prostoru každodenní pohodlné zóny a poznáte blíže sami sebe, své možnosti a schopnosti. Což může významně odstartovat vaše budoucí směřování.

Jak budou vybráni účastníci?

Pokud máte zájem se o místo na palubě ucházet, čtěte prosím pozorně:

  • zaregistrujte se nejpozději se do 14. 7. 2019 na webových stránkách expedice.
  • poté vypracujete projekty, které mohou být zaměřené například na biologii, chemii, informatiku, fyziku nebo popularizaci vědy
  • soutěž je přístupná všem nadšencům od 13 do 18 let

I těm z vás, kteří se dostanete mezi 25 semifinalistů postupujících z internetového kola, nabízí Expedice možnost něco zažít. V loňském roce to byla například exkurze nebo společná práce na start-upu s použitím družicových dat. Semifinalisté taky přispěli k dalšímu projektu – vypuštění balónu do stratosféry. Z této akce vzniklo velmi poutavé video, ve kterém si prohlédnete vrstvu stratosféry 30 km na zemských povrchem.

Na vás, kteří se dostanete dál, mezi finalisty, čeká pak zahraniční exkurze na technické univerzitě v nizozemském Delfu a další úkoly v rámci přípravy na let. Ty otestují vaše znalosti, jak jste odolní a schopní pracovat v týmu.

Kdo stojí za Expedicí Mars?

Většina organizátorů Expedice Mars vzešla z finalistů předchozích ročníků. Mají tedy zkušenosti a prošli si tím, co na vás chystají. Jsou zapálení vám jako jediní v Česku a na Slovensku uskutečnit simulovaný let na Mars. Tímto jedinečným projektem tak přispívají nejen k popularizaci vědy, ale i samotnému rozvoji (semi)finalistů. Expedice Mars se tak řadí mezi pření vědátorské projekty rozvíjející talentovanou mládež. Soutěž je spoluorganizována Dětskou tiskovou agenturou. Finanční podporu neposkytuje nikdo jiný, než samotné MŠMT.

Jste zvídaví a náš článek vám nezodpověděl všechno, co vás zajímá?

Podívejte se na stránky Expedice Mars, kde je podrobněji popsán harmonogram událostí, fotky z předchozích ročníků i informace pro vaše rodiče, které vaše účast jistě bude zajímat. Navíc je na stránkách popsán i přidružený projekt Stratosférický balón, který jsme v tomto článku již nakousli.

Zdroj: Expedice Mars