Objev svět (ještě letos, výhodně a plnohodnotně!)

Letní měsíce si neodmyslitelně spojujeme s cestováním a výpravami do zahraničí. Pokud ale ještě nejsi světaznalý mazák, připravili jsme si pro tebe pár tipů, jak se na (nejen) prázdninové dobrodružství připravit. Vyzpovídali jsme jednu z administrátorek webu Objev Svět, Terku, která zároveň vede i stejnojmenný Instagram. Na obou platformách nabízí mladým cestovatelům rady, zkušenosti a nabídky. Ať už letos hodláš cestovat na vlastní pěst nebo vyjíždíš dobrovolničit za hranice, přečti si, na co je dobré myslet, když se vydáš vstříc nové destinaci.

Ty sama zbožňuješ cestování. Kam ses vydala během tvé první samostatné cesty?

Před dvěma lety do Milána. Rozhodovali jsme se s přítelem hodně narychlo a našli jsme levné letenky, za pět set tam i zpátky a řekli jsme si Proč ne? Akorát jsme ještě vůbec nevěděli, co nás čeká. Ani nám nepřipadalo divné sehnat si ubytování jinde než v Miláně, zdálo se nám naopak super, že je levné. Jen nám nedošlo, že pak budeme muset do Milána dojíždět každý den tam a zpátky, autobusem, vlakem a že ta cesta bude šílená. Na druhou stranu jsme se toho tak spoustu naučili.

Podle čeho si má člověk vybírat destinaci, kterou prozkoumávat, pokud váhá?

Já si nejprve si vždycky vybírám typ místa, jestli chci k moři, nebo třeba na hory. Když vím, kam mířím, tak se dívám na Instagram, Pinterest, kde sleduju různé travel blogery. Potom pokud vidím nějaké hezké místo, uložím si ho do speciální složky. A jestli je to člověku jedno, může sledovat oficiální stránky společnosti Ryanair pro výhodné letenky. My jsme si třeba takhle koupili letenky do Švédska a Dánska, kam jsem si myslela, že se jen tak nepodívám.

Miláno. Zdroj: archiv Terezy Ševečkové, objev-svet.cz

Kromě strachu z neznámého může být překážkou pro cestování i nedostatek financí. Ty sama jsi mladá studentka, která ale zároveň mnoho zemí prozkoumala. Jak cestovat za málo, ale stále plnohodnotně?

Dívejte se po výhodných letenkách, já sleduju třeba stránku Pelikán.cz. Ještě odebírám Honzovy letenky, od nich mi chodí e-maily o akčních nabídkách. Co se týče ubytování, existuje varianta sdíleného domu, bydlet u místních, například přes Airbnb. Na stravě ušetříte, pokud si budete sami vařit nebo jíst jako místní, v zapadlých uličkách.

Létání není samozřejmě úplně ideální pro životní prostředí, když ale člověk letí pár krát za rok, tak si myslím, že to je v nějakých mezích. Existují ale i jiné varianty jako sdílené auto nebo jezdit autobusem.

Když si balíme, vždycky kontrolujeme, jestli jsme něco nezapomněli. Co si ale naopak spíše můžeme nechávat doma?

My jsme si při naší první cestě s batůžkem nabalili co nejvíce věcí, protože jsme si říkali co kdyby. Ale když v 10 hodin musíte odejít z hotelu, let vám letí až v noci a vy celý den musíte chodit s tím batohem… Co si do něj dáte, to si budete nosit. Třeba teď bych si nevzala deštník. Kdyby přišla nějaká nečekaná situace přišla, tak ji budu řešit na místě, ale podle mě je větší pravděpodobnost, že ta situace nenastane. A co se týče oblečení je primární, aby mi bylo pohodlné, ale žádné šatičky a šperky. Z drogerie, šampón a sprchový gel, nebudu si prostě přibalovat kondicionér navíc.

Turisticky vyhledávaná místa v naší destinaci nalezneme snadno. Jak ale najít některá zapadlejší malebná místa, která nejsou na „must-see“ seznamu?

Na Instagramu sleduju různé cestovatele a když vidím nějaké místo, které se mi líbí, tak jim napíšu. Někdy lokaci místa neprozradí, protože chtějí, aby zůstalo tajemstvím, ale třeba poradí, že se nachází v okolí toho a toho. Pak člověk sám hledá a i to je skvělá zkušenost. A pak si čtu blogy malých cestovatelů. I my na webu Objev svět se snažíme psát o takových neobvyklých místech. Například jsme zmiňovali vyhlídku na Český Krumlov, kterou neznal nikdo, s kým jsem se o vyhlídce bavila.

Západ slunce v Českých Budějovicích. Zdroj: archiv Terezy Ševečkové, objev-svet.cz.

Co tě naučilo cestování?

Cestování vás hodně naučí o druhém, se kterým cestujete. Trávíte spolu celé dny, řešit nečekané situace. Nám třeba v Miláně odjel poslední vlak na ubytování a najednou jsme nevěděli, jak se tam dostaneme. Musíte spolupracovat, dohodnout se. A pokud to váš vztah vydrží, tak je mnohem silnější. A já jsem se naučila nebát se neznáma. Už z těch zkušeností vím, že se vždycky domluvím, i když neumím cizí jazyk, poradili jsme si i ve Švédsku a Dánsku. Člověk se vždycky dorozumí. A to je pro mě asi nejdůležitější zkušenost.

Teď jsi mi zároveň odpověděla i na mou další otázku, jestli ti naopak cestování něco vzalo, v pozitivním slova smyslu. Takže strach z neznáma?

Jo, vzalo mi strach z neznáma, strach, že se něco může pokazit. Vždycky se něco pokazí, něco musím řešit, ale teď vím, že se to dá zvládnout.

Jaké je tvoje vysněné místo, které jsi ještě nenavštívila, ale za ideálních podmínek bys tam jela hned?

Rozhodně Maledivy, ty mě lákají už dlouho, ale i podobná místa Bali, Seychely. Nejsou to úplně low-cost destinace, ale věřím, že se na ně jednou podívám. Místa, kde není hlava na hlavě, ale jsou spíše jedinečná.

Všechny svoje zkušenosti s přítelem popisujete na webových stránkách Objev Svět. Komu bys doporučila web sledovat?

Naše stránky píšeme pro všechny milovníky cestování. I ostatní třeba ale mají také tipy na místa, které my neznáme. A každý, kdo se chce podělit o svoje zkušenosti nebo o svá oblíbená místa, nás může kontaktovat. Chceme, aby byl web Objev Svět otevřený i pro ostatní, aby také mohli další cestovatele inspirovat. Takovou komunitu máme na Instagramu a chceme ji mít i na webu.

O dalších cestovatelských tipech se dočteš na speciální stránce Mladiinfo, která se tématu věnuje.