O dobrovolnictví v Lize lidských práv

Jaké to je být dobrovolnicí v Lize lidských práv? O své zkušenosti se s námi podělila Veronika Lapšanská, studentka Masarykovy univerzity v Brně.

298674_2191078288759_1776014843_n

Z jakých důvodů ses rozhodla začít dobrovolničit?
Ani nevím, asi to byla nějaká vnitřní potřeba zapojit se do dění v občanské společnosti. Navíc v mém okolí je spousta lidí, kteří už dobrovolničí a aktivně se zasazují o společenské změny. Takže těch faktorů bylo vícero.

Proč zrovna Liga lidských práv?
Liga lidských práv je jednou z významných brněnských neziskovek. Lidská práva mě zajímají už delší dobu (i v rámci mého studia), takže to přišlo tak nějak přirozeně. Na stránkách jsem viděla výzvu týkající se dobrovolnictví, poslala jsem potřebné dokumenty, sešla se svým budoucím supervizorem, s kterým jsme probrali, co bych si představovala dělat. Domluvili jsme se na detailech a do týdne jsem nastoupila.

V čem spočívala tvá práce?
Na to je těžká odpověď. Byla jsem součástí projektu Férová škola, takže jsem pracovala na různých částech projektu. Nejvíce jsem se věnovala vytváření Mapy férových škol, na které školy sdílí dobrou praxi s individuální integrací dětí se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Ve skrze se tak jedná o školy, které podporují společné chození do školy všech dětí a nechtějí je separovat. Vytvářením různých škol pro různé děti je neučíme žít společně, ale učíme je žít od sebe. V dospělosti se tyto děti ale budou setkávat, a pokud nebudou umět žít společně, mohou vznikat různé společenské problémy.

Bylo časově náročné skloubit všechny tvé aktivity dohromady?
Bylo to vždy tak časově náročné, jak jsem si sama určila. Když jsem měla víc práce do školy, nebyl problém se domluvit. Naopak když bylo potřeba dokončovat nějaký projekt nebo cokoliv jiného, tak jsem tam zůstávala více. V průměru jsem se pohybovala tak kolem 10 hodin týdně.

Jak tě přijal kolektiv?
Ligový kolektiv byl jednou z věcí, proč jsem v Lize zůstala jako dobrovolnice tak dlouho (skoro jeden a půl roku). V létě jsme společně chodili na obědy do parku nebo se konala i jiná neformální setkání, kde bylo možné si se všemi popovídat i o věcech netýkajících se přímo práce. Setkala jsem se v Lize s mnoha zajímavými lidmi a spoustu věcí se od nich naučila.

Prozradíš nám své plány do budoucna?
Zrovna jsem začala studovat doktorát, takže se budu věnovat tomu. No a zároveň jsem dostala na konci ledna nabídku pracovat v Lize na půl úvazek :-). Sice v trochu jiné oblasti než dříve, ale o to větší výzva to pro mne je. Učím se úplně nové věci, například jak sepsat žádost o grant nebo zorganizovat konferenci.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí na nové pozici : )

Pokud byste se také chtěli zapojit do činnosti Ligy lidských práv, více informací najdete na jejich oficiálních stránkách.

LLP

Zdroj obrázků: llp.cz, osobní archiv Veroniky Lapšanské