Nominace na Cenu Gratias Tibi 2022 otevřeny!

Od roku 2014 uděluje organizace Člověk v tísni Cenu Gratias Tibi mladým aktivním lidem, kteří se snaží měnit svět kolem sebe k lepšímu. Realizuješ sám/sama nebo ve skupině nějaký projekt? Do konce března se můžeš přihlásit nebo nominovat někoho ve svém okolí, kdo by si podle tebe cenu zasloužil. Pro vítěze je nachystaná skvělá cena, která je posune dále.

Díky, mládeži!

„Vítězem této ceny se každý den stávají všichni, kterým není lhostejný svět okolo nás.“ Josef Porsch, finalista Ceny Gratias Tibi 2016

Oganizátorem Ceny Gratias Tibi je společnost Člověk v tísni, konkrétně její vzdělávací program JSNS, který se od roku 2001 snaží inspirovat mladé lidi k aktivnímu, zodpovědnému a otevřenému přístupu ke světu, v němž žijeme. Cena Gratias Tibi je udílena jako poděkování za občanskou aktivitu mladých lidí, kteří pozitivně ovlivňují život ve společnosti. Latinská slova Gratias Tibi v překladu znamenají doslova Děkuji tobě. Od roku 2014 bylo nominováno více než 950 projektů. Nominováni jsou mladí lidé, kteří organizují charitativní sbírky, upozorňují na společenské problémy osvětovou kampaní, pomáhají seniorům, věnují se vzdělávacím projektům nebo třeba oživují veřejný prostor. Nominované a vítězné projekty z uplynulých let si můžeš prohlídnout na webu CGT.

gratias tibi
Moderátorka slavnostního večera Ester Janečková. Autor: Josef Rabata. Zdroj: gratiastibi.cz

Soutěžní kategorie Ceny Gratias Tibi

Soutěží se ve třech věkových kategoriích:

  • základní školy
  • střední školy
  • mladí lidé do 30 let

Nominovat můžete sami sebe, jednotlivce nebo skupinu. Porota složená ze zástupců partnerských organizací vybírá tři finalisty a jeden vítězný projekt v každé věkové kategorii. Letos se kromě zmíněných kategorií vybírá také nejlepší projekt v oblasti životního prostředí. A široká veřejnost může svým hlasováním ze všech finalistů zvolit vítěze Ceny České televize, která je hlavním mediálním partnerem projektu. Vítězové každoročně přebírají ocenění na slavnostním večeru, který již tradičně moderuje Ester Janečková, z rukou významných osobností kulturního a společenského života. Slavnostní předávání cen probíhá na podzim.

Nominovaní jednotlivci a skupiny mají možnost zúčastnit se exkurzí u partnerů pořadatelské organizace Člověk v tísni (Česká televize, Aktuálně.cz nebo Knihovna Václava Havla). Vítězové získají studijní cestu do zahraničí.

Pravidla soutěže nalezneš na webu CGT. Nominovat můžeš po vyplnění přihlašovacího formuláře na tomto odkazu.

Pokud si zatím žádný projekt nerealizoval/a, ale zajímáš se o ochranu naší planety a máš skvělé nápady, nezoufej. Právě pro tebe je tu mini grant od Člověka v tísni nazvaný Mladí chrání klima, který ti může pomoci tvůj projekt financovat.

Zdroj: www.gratiastibi.cz