Nevěšte přes léto školu na hřebík, vyjeďte na SUMMER UNIVERSITY!

Pomalu dokončujete zkouškové? Dal vám semestr zabrat, že zatím nemáte promyšlený program na léto? Nebo nemáte s kým? Dejte šanci škole!


Summer university (zkráceně SU) je akce, zpravidla dvoutýdenní, na níž se sjede kolem 30 mladých z různých zemí. Účastníci pocházejí převážně z členských států Evropské Unie. Ale není to pravidlem. Od roku 1988, kdy byly letní univerzity v plenkách, se SU zúčastnilo na 50 000 lidí. Účelem je svést tyto lidi dohromady a tím podpořit:

  • multikulturní výměnu
  • vzájemnou toleranci
  • vnímavé a objektivně smýšlející, mladé osobnosti
  • a jejich diskuzi o budoucnosti evropského kontinentu

Každá akce je zaměřená tematicky a koná se v jednom z měst, kde sídlí pobočka organizace AEGEE.

Kam se můžete ještě hlásit?

AEGEE na svých stránkách aktualizuje výčet stále otevřených nabídek. Většina z nich trvají kolem 2 týdnů. Během nich poznáte nové přátele z různých zemí, procvičíte jazyk, získáte společné zážitky. Váš komunikační jazyk bude angličtina, kterou tak máte možnost posunout na úroveň plynulé konverzace a výše.

Kolik vás to bude stát?

Výše poplatku za účast se pohybuje v mezích od 150-220 €. Týdně to tedy vychází přibližně na 98 €, což je levnější než většina zahraničních dovolených. Navíc přihlédněme k faktu, že vás čeká bohatý program, setkání s vrstevníky z různých zemí a společné zážitky.

Poplatek zahrnuje:

  • ubytování po dobu trvání akce
  • jízdenky, vstupenky související s programem SU
  • party pro účastníky
  • stravu (zahrnující alespoň dvě jídla denně, z toho jedno teplé)

Pozn. Organizátoři jsou schopni vyhovět speciálním požadavkům na stravu. (např. bezlepkové, vegetariánské, bez vepřového masa apod.) Je však důležité dát o vašem omezení vědět dostatečně dopředu.

Ilustrační obrázek. Autor: Free-Photos. Zdroj: Pixabay.com

Co není Summer University?

Aby se vám pobyt a program líbil, je také důležité mít realistická očekávání. Pokud se budete chtít jít bavit nad rámec programu, je to možné. Za dané aktivity si ovšem sami zaplatíte. Někteří organizátoři SU nabízejí například variantu příplatků a vše již zajistí oni. U Summer University také nečekejte luxusní ubytování. Některé, zvláště levnější, akce vás mohou ubytovat v tělocvičnách přiléhajících k univerzitě. Zajištění WC a sprch je samozřejmostí, bude vám ale doporučeno přibalit si vlastní spacák. Jiné nabízejí ubytování v kempu, u rodin organizátorů, v hostelu či ve studentských kolejích. Takové informace vždy zjistíte u konkrétní nabídky.

Pokud vás napadá spousta otázek, která nebyla zodpovězena v tomto článku, klikněte na seznam nejčastěji pokládaných otázek (FAQ).

Pro více informací klikněte na stránku podle toho, co vás zajímá:

A na závěr naše doporučení. Prožijte léto naplno, posunete si nejen jazykové dovednosti a poznáte vrstevníky, na které by jste v životě neměli možnost narazit. Sami časem poznáte, zda  se vám vyplatí mít po světě přátelské vazby. My věříme, že ano!

Zdroj: aegee.org