Neočekávaná Expedice – bláznovství nebo nutnost?

Dvě holky, dva kontinenty a příliš mnoho stereotypů. Proč by někdo chtěl po zemi přejet celou Afriku po západním – ebolou postiženém – pobřeží?

Tak nějak jsem v hloubi duše tušila, že jednou přijde nějaký ten velký projekt. Opravdu velký. Něco, kdy nebudu cestovat jen pro sebe a pro zážitky, ale právě naopak, kdy ty zážitky budou pro jiné a kdy snad dokážu vrátit pár lidem tu dobrotu, se kterou se na cestách neustále setkávám.

Aniž bych si to uvědomila, ten projekt mi začíná už za tři měsíce. A tak je na čase se o něm a jeho účelu podělit.

Co to teda je, ta Neočekávaná Expedice?

Neočekávaná Expedice je dlouhodobý projekt, jehož cílem je ukázat odlišnou, aktuálnější a hlavně pozitivnější a rozmanitější tvář Afriky: její obyvatele, kulturu, hudbu, podniky, módu, její růst a jiná často přehlížená témata. Spolu se svou kámoškou Irinou budeme cestovat pouze po zemi a to od nejjižnějšího místa v Africe až po nejsevernější místo v Evropě; v průběhu naší cesty si budeme povídat s lidmi, učit se od nich a hlavně naslouchat všem těm, které cestou potkáme – a o jejich příběhy se s vámi podělíme.

Foto: archiv autorky; gofundme.com

Proč to děláme?

To je jednoduché. Co si představíte, když se řekne Afrika? Lvy? Slony? Safari? Malárii? Válku a chudobu? Tak přesně proto! V Africe jsem strávila už přes dva roky, navštívila jsem tam 13 států a můžu vám říct, že nejsem schopná říct jedinou věc, kterou by všechny státy měly společnou, kromě toho, že se nacházejí na stejném kontinentě.

Jak je potom možné, že většina z nás je schopná říct něco, co je podle nich stejné pro všech 54 nezávislých států? Tomu se říká stereotypování a s tím se budeme snažit poprat.

Foto: Archiv autorky; gofundme.com

Co, Kde a Jak?

A jak to chceme udělat? No přeci tak, že přes ten kontinent pojedeme. Budeme používat místní dopravu, místní hostely a natáčet a fotit příběhy místních lidí. Skrze tyto fotografie a příběhy se pokusíme ukázat, že ne každý v Africe žije v blátěné chatrči bez elektřiny a ne každé dítě je s nafouklým bříškem a nataženou rukou. Také chceme ukázat, že i v Africe si člověk může zajít do McDonaldu, do kina nebo třeba na pivo do baru. Chceme poukázat na rozdíly mezi státy i mezi městy a vesnicemi a tím poukázat na to, jaký je to nesmysl házet celou Afriku do jednoho pytle.

Vše odstartujeme v lednu 2018!

Takže jestli se chcete dozvědět něco více o bláznivých holkách, které po zemi pojedou něco málo přes 20 000 km, budeme rády, když nás lajknete na Facebooku nebo občas mrknete na náš web, kde budou články a fotky přibývat nebo na webové stránky gofundme, kde nás můžete podpořit!