Nejkrásnější vánoční trhy, které letos musíte navštívit

Nedílnou součástí adventního období jsou vánoční trhy. Místo setkání s přáteli a rodinou, zklidnění tempa a pohody. Taky už se těšíte na vánoční atmosféru, vůni svařáku, punče a pražených oříšků? Pokud ano, naplánujte si návštěvu některého z těchto trhů.

Česko: Praha

Pražské vánoční trhy jsou hodnoceny jako jedny z nejkrásnějších na celém světě. Na Staroměstském a Václavském náměstí se letos budou konat v období od 1. 12. 2019 do 6. 1. 2020.

Pokud vás děsí velké davy a turisté, lepší volbou možná budou trhy na Náměstí Republiky (25. 11. – 24. 12.), Náměstí Míru (20. 11. – 24. 12.) a Tylově náměstí (23. 11. – 24. 12.). Zvláště trhy na Míráku jsou vyhlášené svou poklidnou atmosférou, zajímavými stánky s českou rukodělnou výrobou a krásným prostředím.

Olomouc

Olomoucké trhy mají svoji jedinečnou atmosféru. Na turisty zde rozhodně nenarazíte, podle některých jsou také méně komerční. Typický je pro ně punč z norimberského vína, který se zde prodává v mnoha variantách. Odehrávat se budou na Horním i Dolním náměstí od 22. 11., kdy také proběhne slavnostní rozsvícení  vánoční stromu, a ukončeny budou 24. 12. Na Dolním náměstí pak můžete najít i veřejné kluziště! Pokud nevlastníte brusle, nezoufejte, za malý poplatek vám je obsluha ráda půjčí!

https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/letosni-vanocni-trhy-v-olomouci-jsou-nejdrazsi-v-historii-20131123.html
ilustrační fotografie. Zdroj: https://olomoucky.denik.cz/

Polsko: Krakov

Toto polské město nabízí neokoukané vánoční trhy od 29. 11. – 26. 12. 2018 na Rynku Główném. Poláci si zakládají na tradičních Vánocích, pochybné trhovce zde tedy nenajdete. Naopak je zde mnoho stánků s tradičními předměty a polskými specialitami – určitě ochutnejte bigos, pokrm z čerstvého či kysaného zelí, červeného masa, klobásy, hub a směsi koření. K zahřátí poslouží svařené víno, čaj s třešňovou vodkou či pitný med. Atmosféru dotváří všude znějící polské koledy a ukázky lidových tanců.

video k trhům: https://youtu.be/8s2pznSswUs

 

Maďarsko: Budapešť

Trhy zde nenajdete pouze na jednom místě, jsou rozesety po celém centru. Najít je můžete na náměstíčku před bazilikou svatého Štěpána (22. 11. – 1 .1. 2020), na náměstí Erzsébet tér a nejtradičnějším místě, náměstí Vörösmarty tér (8. 11. – 1. 1. 2020). Stejně jako v Krakově zde nečekejte žádný kýč, prodejci jsou pečlivě vybíráni komisí. Budapešť je zážitkem hlavně z gastronomického hlediska. Můžete zde ochutnat domácí speciality, dát si svařené víno a také místní alkoholickou specialitu krampampuli.

Francie: Štrasburk

Ve Štrasburku se potkává francouzská a německá kultura, a to i na vánočních trzích. Centrum trhů je před katedrálou Notre-Dame, najdete je však i na Place Broglie, Rue de la Comédie a Place Kléber. Z desítek stánků se zde line vůně svařáku, klobás a preclíků. Každé stánkové městečko je navíc jinak zaměřené. Trh na Place des Meuniers se například zaměřuje na speciality Alsaska. Pochutnat si můžete na Bredle – máslovém cukroví, vánočních karamelách, choucroute – pokrmu z uzenin a zelí či na foie gras – husích a kachních játrech. Ani zde nechybí bruslařská plocha, která se nachází poblíž katedrály Notre-Dame. Trhy můžete navštívit ve dnech 22. listopadu – 30. prosince 2019

Ilustrační fotografie. Zdroj: https://www.reflex.cz/

Rakousko: Vídeň

Davům se na těchto trzích nevyhnete, i tak ale mají něco do sebe. Jsou rozprostřeny po celém městě, jejich centrem je pak trh před radnicí, který začal již 15. listopadu a ukončen bude 26. prosince. Vzdálenější od centra jsou pak trhy před zámkem  Schönbrunn. Za návštěvu stojí také Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu či Vánoční vesnička u zámku Belvedér.

Německo: Drážďany

Drážďanská vánoční míle se táhne od hlavního nádraží podél ulice Prager Straße k náměstí Altmarkt. Poté vede přes náměstí Neumarkt ke kostelu Frauenkirche na druhou stranu Labe do barokní čtvrti Neustadt. Nejstaršímu německému vánočnímu trhu, drážďanskému Štrýclmarktu (německy Striezelmarkt), je letos 585 let. Letos můžete ochutnat tradiční svařené víno a adventní pečivo již od 27. 11. a to až do Štědrého dne. Nakoupit zde můžete krušnohorské dřevěné výrobky, lužické modrotisky či ochranovské hvězdy. Zamlsat si můžete na drážďanské vánoční štole. Mimo stánky je zde bohatý program, například Slavnost perníku či Štolová slavnost (7. 12.), na kterou do Drážďan každoročně přijíždí až sto tisíc návštěvníků.

Neholdujete davům turistů ale vánoční trhy vás táhnou i tak? Není třeba rušit plány. V jiných českých městech přeci také adventní tržnice najdete. Například v Brně, Rožnově pod Radhoštěm či Hradci Králové. A co se zahraničí týče, proč letos nevyměnit Krakov za Vroclav a Vídeň třeba za Salzburk? A nebo máte ještě jiný tip? Napište nám na email redakce@mladiinfo.cz a podělte se o své zkušenosti!

Autorkou tohoto článku je Tereza Škařupová, který spolu s dalšími šikovnými studenty a pisateli tvoří tým MyImage.cz, web od mladých, pro mladé. Další rady, tipy a informace nejen o cestování najdete na jejich webu MyImage.cz