Natáčím video-podcasty jako dobrovolník v jižní Itálii

Jako dobrovolník v jižní Itálii můžete dělat opravdu cokoliv. Co dělá náš Martin? A stojí mu to zato?

Jmenuju se Martin a účastním se dlouhodobého dobrovolnického projektu v jižní Italii v regionu Kampánie. Tento typ projektů probíhá v rozmezí 2-12 měsíců (v mém případě 12) a je financován Evropským sborem solidarity.

Název mého projektu je “Being European” a probíhá v městě Salerno, které se nachází asi 60 km jižně od Neapole. Mou hlavní pracovní náplní je propagovat a nějakým způsobem zvýšit povědomí mladých lidí v dané oblasti o příležitostech, které EU nabízí. Také bych se měl podílet na různých aktivitách neziskové organizace nebo pomáhat v kanceláři s administrativou. 

Jako dobrovolník v jižní Itálii se opravdu nenudím

Momentálně jsem v Itálii 6 měsíců, a musím říct, že díky pandemii a opatřením s tím spojených, to byl opravdu zvláštní půlrok. Situace se měnila téměř každý týden, což bylo docela frustrující, protože všechna tyto opatření ovlivňovala jak projektové, tak i volnočasové aktivity. Nicméně, poslední dva týdny se situace zlepšuje. To znamená, že máme stabilnější pracovní rozvrh a svůj volný čas můžeme trávit ve městě, na pláži nebo v podstatě kdekoliv, a to aniž bychom porušovali daná opatření. Současně s rozvolňováním přišlo i teplé počasí, takže poslední dva týdny si užívám se vším všudy.

Jako snad všude na světě, Corona ovlivnila spoustu věcí, a tak i aktivity v rámci projektu. Původně jsme od února měli naplánováno spoustu projektu v Salernu, i mimo něj, ve školách, sportovních centrech, pro děti s fyzickým postižením apod. Namísto toho jsme většinu času pracovali z domova a pomáhali s tvorbou obsahu pro novou webovou stránku, kterou spravuje Moby Dick (má hostující organizace). Minulý týden jsem v rámci jednoho projektu pro mladé začali natáčet video-podcasty. Budeme v nich hovořit o cestování obecně, dobrovolničení, ESC a Erasmus+ projektech, jazykových barierách apod. Můžete se na ochutnávku mrknout tady: https://soundcloud.com/user-744579160/podcast-1-travelling-living-abroad?fbclid=IwAR2pTwS8oguyVq5fnW_VEsQHKV8uU0O5cxWoqp_1QlmaoAHlXvbG0p5OJP4

 

Moje cestovatelské cíle

Poznávání nových míst jsem měl vždycky rád. To je také jeden z důvodu, proč jsem se rozhodl účastnit tohoto projektu. Proto jsem využil každé příležitosti, i když jich nebylo mnoho, a navštívil pár okázalých míst v Kalábrii. Mezi mé nejoblíbenější patří jednoznačně Neapol, která na mě zapůsobila mnoha dojmy. V podstatě bych Neapol popsal jako italský Blízký východ. Mé další oblíbené místo je Amalfské pobřeží, což je asi jedno z nejkrásnějších míst, na kterém kdy byl. Bohužel jsem prozatím ani zdaleka neviděl to, co bych viděl chtěl. Proto doufám že se v následujících měsících budu moct podívat na další taková místa. Jako první na seznamu je Řím a Sicílie.

I přes všechny tyto obtížné okolnosti, vnímám svůj pobyt v Itálii jako velmi positivní a jedinečnou příležitost. V každém období se mi v hlavě promítají positivní i negativní myšlenky. Občas převládají ty positivní a občas zase ty negativní. Ale za každé situace se snažím naladit na ty positivní a užívat si každého dne. Vždy, když má nálada začne kolísat, snažím se myslet na všechny positiva, na která si v ten moment vzpomenu. Například že i za těchto podmínek jsem potkal spoustu nových lidí z různých částí světa, což by v mém rodném městě možné nebylo, jsem v jižní Itálii a mám celé léto před sebou,…

Na léto tady se opravu těším a hodlám si ho užít naplno. Samozřejmě o mém létě v Itálii Vám povím v mém dalším článku někdy koncem srpna.

Stojí mi to zato?

Na závěr bych chtěl zmínit jen jednu věc. Momentálně jsem přesně v polovině mého projektu, a kdybych se měl rozhodnout znova zda se tohoto projektu zúčastnit či ne, šel bych do toho znova na 100 %. Takže pokud jste se o těchto projektech právě dozvěděli, nebo už o nich víte delší dobu a stále jste se k tomu neodhodlali, myslím si, že to určitě stojí za zvážení. A pokud máte rádi cestování a chcete strávit nějakou dobu v zahraničí tak toho rozhodně nebudete litovat.

logo of the european solidarity corps
Tento projekt je financován z prostředků Evropského sboru solidarity.