Nabídka pro všechny milovníky památek!

Vy, kteří nejen památky rádi navštěvujete, ale chtěli byste také přiložit svoji ruku k dílu při jejich záchraně, zbystřete! NPÚ (Národní památkový ústav) nabízí možnost, jak se zapojit.Hrady, zámky, kláštery a mnohé další významné objekty tu stojí už pěknou řádku let. A jak se říká, nic nevydrží věčně, takže i oni potřebují sem tam nějakou opravu, aby je mohly navštívit i budoucí generace. Pro ty z vás, kterým jejich osud není lhostejný, nabízí NPÚ (Národní památkový ústav) příležitost stát se dobrovolníkem v některém z vypsaných dobrovolnických činností.

Foto: Archiv autorky
Foto: Archiv autorky

Jste řemeslně zruční? Rádi trávíte svůj čas v dílně? Ovládáte práci v kanceláři? Nebo je vám bližší pracovat venku v přírodě? Podle toho, co je vám bližší, si vyberte zaměření programu. Pohybovat se tak můžete v zámeckých zahradách, kde budete pomáhat s jejich údržbou, nebo nahlédnete pod ruce konzervátorům v archeologických odděleních. Projekty se potom také liší svoji délkou a časovou náročností.

A kdo se může zapojit?

Jednoduše každý, kdo se chce realizovat v historických objektech. Nejdůležitější je nadšení pro věc! Věk dobrovolníka by pak měl být minimálně 15 let a dokončeno by měl mít základní vzdělání. Další požadavky se pak mohou lišit podle daného projektu. A nemusíte být jen studenti, zapojit se mohu i pracující, kterým NPÚ vystaví osvědčení o dobrovolnické činnosti.

Co vám dobrovolnictví přinese?

Především jedinečný zážitek pohybovat se v prostředí dané památky. Potkáte stejně nadšené lidi jako vy a možná se i něčemu přiučíte. NPÚ pro své dobrovolníky ještě připravil řadu bonusů, mezi které patří výběr zdarma knižní publikace z jeho ediční řady, komentovaná prohlídka pracovišť NPÚ, bezplatnou účast ve vzdělávacím kurzu nebo edukačním programu pořádaným NPÚ. Za sebou hned uvidíte výsledek své práce a k tomu se přidá dobrý pocit z toho, že i díky vám památku budou moci navštívit i vaše děti 🙂

Tak co, jdete do toho? Více informací najdete na www.npu.cz

Zdroj: www.npu.cz