Na studijní Erasmus s přítelem? Není problém!

Máš druhou polovičku, ale i přesto by si chtěl/a zkusit studium přes program Erasmus v zahraničí? Vztah nemusí být překážkou, ale naopak přínosem! Můžete vyrazit společně!

Ahoj! Jmenuji se Kája a studuji učitelství pro první stupeň základních škol. Na Mladiinfo už jsi mohl/a vidět pár mých článků a dnes se podělím o to, jak si užít studijní pobyt Erasmus v páru. Vyrazila jsem v roce 2021 na zimní semestr, v polovině covidového období, do Turecka, a to přesněji do Istanbulu.

Pohovor? Žádný strach!

Před pohovorem s pracovníky univerzity jsem si vybrala tři mé největší favority – tedy země, do kterých jsem chtěla vyrazit. Můj výběr nebyl úplně náhodný, vybírala jsem záměrně stejné země, které měl i můj přítel Vítek. Nikdo nevěděl, že bychom na studijní pobyt chtěli jet společně. A proč taky? Každý studujeme na jiné katedře a jiný obor téže univerzity. Naštěstí se v našich nabídkách vyskytovali stejné země a oba jsme při pohovoru uspěli. Vítek měl již do Istanbulu vyrazit před pandemií, já zase přes jiný program do Ameriky, ale všechny naše individuální plány překazila pandemická situace. A proč nejet společně do Istanbulu?

Před samotným výjezdem jsme podepsali účastnickou smlouvu, našli v Istanbulu vlastní ubytování přes Facebook market place a potýkali se s nevyžádanými radami a „varováními“ ostatních. I tak může vypadat příprava na studijní pobyt.

Na studijní Erasmus

Samotný studijní Erasmus pobyt v Turecku

V Turecku jsme studovali oba ve stejném městě, ale každý na jiné univerzitě, jiný obor, a dokonce na jiném kontinentu. Já studovala na asijské straně a Vítek na té evropské. Společně jsme tedy nestudovali, ale bydleli jsme spolu a trávili volný čas. Obavy ostatních se rychle rozplynuly našim měsíčním sólo cestováním po Turecku před začátkem školy. Lidé byli milí, obětaví a vstřícní. Čaj a všudypřítomná zvířata jsme si oba rychle zamilovali. Studium bylo celkem náročné a někdy jsme narazili na jazykovou bariéru, i přesto to bylo z této stránky velmi přínosné pro nás oba.

Jak na to zpětně reagovala univerzita?

Nikdo do dnešní doby vlastně nic neví a i kdyby, tak si myslím, že by se nic nestalo. Často lidé vyrážejí na Erasmy s kamarády a spolužáky, tak proč ne s přítelem/přítelkyní! Jeli jsme, abychom poznali novou krajinu, kulturu a obohatili si studium, a to se myslím dá, i s druhou polovičkou po boku.

Doufám, že třeba zrovna právě tebe naše zkušenost inspirovala! A že jsme ukázali, že to jde i takto a vztah nemusí být překážkou. Neváhej si přečíst zkušenosti dalších lidí a inspirovat se jimi na našich stránkách!