Mladiinfo ČR bylo součástí European Youth Event 2016

Díky účasti v loňském ročníku Gratias Tibi, který pořádá Člověk v tísni, dostal náš tým Mladiinfo ČR možnost zúčastnit se Evropského setkání mládeže EYE 2016. Přinášíme vám malý report z cesty.

European Youth Event 2016 se konalo ve dnech 20. – 21. května 2016 v Evropském parlamentu ve Štrasburku. Jedná se o událost, na které se jednou za dva roky setká několik tisíc mladých Evropanů a společně prezentují své zájmy a myšlenky. Mottem celé akce je ,,Společně můžeme dosáhnout změny“ a nápady a závěry z diskuzí budou sloužit jako zdroj inspirace pro poslance Evropského parlamentu.

Registrace na workshopy a přednášky se otevřela v březnu 2016 a my si tak mohli vybrat z bohatého programu. Témat byla spousta, každý měl možnost zvolit z oblasti, o kterou se zajímá. Pro bližší představu můžete nahlédnout do brožury. Aktivity byly však limitované počtem míst nebo časem.

IMG_3897  IMG_3860

Vyjížděli jsme autobusem z Prahy po půlnoci a po osmé hodině ranní jsme dorazili na místo. Štrasburk nás uvítal slunným počasím, které přetrvalo po celé dva dny. Po příjezdu nás čekala akreditace. I když se ze začátku mohla zdát fronta nekonečná, akce se totiž zúčastnilo více než 7500 mladých lidí z celé EU, zvládli jsme ji poměrně rychle. Setkali jsme se také s členkou Mladiinfo ČR Týnou, která je na stáži v Bruselu a na této akci vypomáhala. V deset hodin ráno proběhlo zahájení EYE 2016 před budovou Evropského parlamentu. Po úvodním slovu viceprezidentek Evropského parlamentu Mairead McGuinness a Sylvie Guillaume následovalo akrobatické představení a na závěr vystoupil pěvecký sbor ze Slovinska.
IMG_3886  IMG_3892

Kolem panovala příjemná atmosféra i drobnější zmatky. Na druhou stranu, při takovém počtu účastníků je to více než pochopitelné. Vždy byli na blízku dobrovolníci ve světle modrých tričkách, přezdívaní ,,Blue Angels”, na které jsme se mohli kdykoliv obrátit, pokud jsme byli jakkoliv ztraceni v prostoru.

V těsné blízkosti Evropského parlamentu byla postavena YO Village, “vesnička” tvořena několika stany, jak s doprovodným programem, tak občerstvením. YO Village dávala prostor k vyplnění času mezi jednotlivými aktivitami v budově Evropského parlamentu a program byl opravdu bohatý. Najednou byste nejraději byli všude, tolik zajímavých témat a workshopů! Jen škoda, že tato akce netrvala o dva dny déle, aby člověk stihl vše vstřebat a vyzkoušet si.

IMG_3895  IMG_3884

Páteční den uplynul poměrně rychle a po krátké prohlídce města nás čekala večeře v tradiční alsaské restauraci. Po vydatném jídle jsme se vydali obdivovat krásy nočního Štrasburku. Vedle katedrály Notre-Dame probíhal koncert dětského pěveckého sboru. Poslední písní z jejich repertoáru byla Imagine od Johna Lennona, kterou sbor zazpíval dvakrát za sebou. Atmosféra nočního města a pospolitosti za doprovodu této písně byla až dechberoucí.

V sobotu ráno, před začátkem programu, se někteří z nás vydali na místní bleší trhy, nasávali jsme vůně města a užívali si kouzla štrasburských ulic.

IMG_3797  IMG_3815

Po ranní procházce jsme zamířili do Evropského parlamentu, kde se každý zúčastnil programu podle svého rozvrhu. Linh se přihlásila na akci ,,Young connectors: Stairway to the cloud”. Jednalo se o diskusi se 4 hosty, kteří vyprávěli o svých podnikatelských začátcích, úspěších i pádech. Mezi pozvanými byla např. zakladatelka irské organizace FoodCloud.

Terezu nejvíc zaujal workshop ,,Mental health: the last taboo?”. Moderátorem diskuze byl prezident organizace zabývající se tematikou duševního zdraví. V menších skupinkách jsme měli možnost sdílet své zkušenosti s duševním onemocněním a významu duševního zdraví. Tento workshop probíhal jako sdílení zkušeností a byl nesmírně zajímavý.

Slavnostní zakončení EYE proběhlo v Evropském  parlamentu v Hemicyclu. Na úplný závěr byl přichystaný koncert, během kterého se na pódiu vystřídaly čtyři kapely. Závěrečný koncert byl fantastický, hlavní kapelou večera byla Balkan Beat Box, která strhla publikum skvělou energií a všichni jsme se vlnili do rytmu hudby.

A jak můžete vidět z fotky, ani zde jsme nezapomněli, že naším hlavním úkolem je řádně reprezentovat Mladiinfo ČR.

IMG_3861  IMG_3911

Neděli jsme věnovali prohlídce Štrasburku, posezení v místních kavárnách a ochutnáváním francouzského pečiva a zmrzliny. Byli jsme ubytováni v hotelu poměrně vzdáleném od Evropského parlamentu, takže když v neděli probíhala stávka MHD, udělali jsme si procházku, která trvala zhruba hodinu a půl. Přemýšleli jsme o tom, že bychom si vypůjčili kola, ale došli jsme k závěru, že nikdo z nás nedá v hotovosti dohromady zálohu 150 EUR na jedno kolo, tak jsme od tohoto nápadu opustili. Jestli budete ale někdy ve Štrasburku, zkuste o tom popřemýšlet, protože půjčovné stojí pouhých 5 EUR na den.

Jsme moc rády, že jsme se mohly této akce zúčastnit, potkat nové a inspirativní lidi, prozkoumat Štrasburk a setkat se zároveň s Týnou. Musíme přiznat, že především doprovodný program v YO Village se nám hodně líbil.

Děkujeme Člověku v tísni za tuto příležitost.

IMG_3831  IMG_3915

Napsaly, vyfotily a Štrasburk si naplno užily Tereza a Linh.