Mladiinfo bylo na mezinárodním projektu!

8.září až 11. září se na Mělníku a v Praze konal mezinárodní projekt financovaný Mládeží v akci, pořádaný organizací Tmelník. Mladiinfo bylo u toho – zástupce našeho českého týmu (Zuzka) a dokonce také zastůpce Mladiinfo Slovensko (Alexandra).

Pořádající organizace Tmelník je mladé a dynamické občanské sdružení, které se snaží rozvíjet potenciál mladých lidí nejen na Mělnicku. Pořádá zajímavé kulturní a vzdělávací akce a hlavně otvírá širokému publiku možnosti účasti na mezinárodních projektech neformálního vzdělávání. V pozadí organizace stojí mladí a nadšení lidé, kteří rozumí potřebám svých jen o něco málo mladších vrstevníků, proto pro ně dokáží dělat volnočasové aktivity a vzdělávací možnosti šité na míru. Díky Tmelníku se tak řada mladistvých podívala téměř zadarmo do Rumunska, do Rakouska či třeba do Bulharska. Tmelník dělá i zajímavé pravidelné kroužky – například konverzaci anglického jazyka pro každého, kde jde jen o procvičování a povídáním si o tématech mladým lidem přirozených, a ne uměle vytvořených a strohých jako ve škole.

Tento projekt byla tzv. Ověřovací návštěva kde se sešli účastníci z ČR, Slovenska, Německa, Polska, Rumunska a Lotyšska a po dobu 4 dnů společně debatovali a plánovali možnosti společné realizace mezinárodních projektů. Všichni účastníci byli pracovníci s mládeží v NNO, či dobrovolníci a všochni také měli zkušenosti s pořádáním lokálních či mezinárodních projektů- proto bylo velice přínosné sdílet naše zkušenosti i nápady. Během projektu jsme také představovali naše organizace, takže je možné, že Mladiinfo získalo první potencionílní mezinárodní partnery.

Součástí návštěvy byla lokální akce na Mělníku – účastníci spolu s místní mládeží točili film, ohledně znalosti veřejnosti programu Mládež v akci (vyšlo najevo, že téměř 95% dotázaných náhodných chodců netušilo, co to je). Dále také proběhla diskuze, vedená účastníky, kam se dostavila místní mládež, stejně tak představitelé některých důležitých institucí na Mělníku a i samotný pan starosta. Během diskuze se řešilo, co Mělníku chybí, jaké potřeby mají mladí lidé v něm žijící a jak by se dalo využit fondů a programů Evropské unie pro rozvoj města. Během debaty jsme se snažili místním lidem radit, jak mohou realizovat své nápady, jak mohou přispět k zlepšní situace na městě či jak mohou změnit věci, které se jim nelíbí.

Poslední dva dny proběhli v Praze, kdy jsme samozřejmě také našim novým zahraničním kamarádům ukázali naši matičku měst, aby měli ze své návštěvy České republiky hezké vzpomínky.

pro Mladiinfo byla velká čest, že mohlo být přítomno, jelikož jsme měli možnost nakouknout do zákulisí neziskové organizace, která pracuje s podbnou cílovou skupinou a má i podobné priority jako my, ale přitom má za sebou již více zkušeností a úspěchů. Děkujeme Tmelníku, že nás přizval na projekt a těšíme se na další spolupráci!